"Edi": Złomiarz podbija Gdynię
W konkursie głównym tegorocznego XXVII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni o Złote Lwy walczyć będzie między innymi przejmujący obyczajowy dramat "Edi" w reżyserii Piotra Trzaskalskiego. W roli głównej w obrazie występuje Henryk Gołębiewski, pamiętny "Cegiełka" z serialu "Stawiam na Tolka Banana".
Film "Edi" to opowieść o tytułowym Edim i jego przyjacielu Jureczeku (Jacek Braciak) , którzy zarabiają na życie, zbierając na ulicach i śmietnikach dużego miasta złom. Mieszkają razem w starej przeznaczonej do rozbiórki fabryce. Część niewielkich, otrzymanych w ten sposób pieniędzy przepijają w obskurnej knajpie, którą lubią odwiedzać również inni, podobni do niech, zbieracze złomu. Jeden z takich zbieraczy zostaje w knajpianej toalecie śmiertelnie pobity przez dwóch braci egzekwujący w ten sposób należność za rozprowadzany wśród złomiarzy alkohol. W kilka dni później Bracia składają Ediemu niezwykłą propozycję - chcą by pomógł w nauce "Księżniczce" (Aleksandra Kisio) - ich 17-letniej siostrze, którą po śmierci rodziców sami wychowują. Chronią ją również przed zainteresowaniem mężczyzn, zamykając wieczorami w domu. Bracia wybrali Ediego ponieważ, wiedzą o jego pasji - o tym, że zatrzymuje sobie znalezione na śmietnikach książki i czyta je. Drugim powodem, jest brzydota Ediego "gwarantująca" to, że dziewczyna pozostanie nietknięta. Kiedy podczas wieczornej nauki, Księżniczka, urażona bezustannym pilnowaniem, próbuje obrazić Ediego, ten nie tylko się nie obraża, ale jeszcze obdarza dziewczynę zaufaniem, zostawiając w jej pokoju klucz od mieszkania. W trzy miesiące później Bracia dowiadują się, że Księżniczka jest w ciąży. Ich pierwsze podejrzenia padają na Cygana, młodego dostawcę nielegalnego alkoholu, chłopaka, który od dawna kręcił się wokół dziewczyny. Kiedy wściekli i zrozpaczeni zapowiadają okrutną zemstę, Księżniczka, chcąc ochronić ukochanego, wyjawia, że ojcem dziecka jest Edi...
Piotr Trzaskalski jest wraz z Wojciechem Lepianką, autorem scenariusza "Ediego". Twórca w 1989 roku uzyskał magisterium na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. W 1992 roku ukończył Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej na PWSFTviT w Łodzi. W latach 1992-1993 był stypendystą The Northen School of Film and Television Leeds Metropolitan University (Wielka Brytania). W ramach stypendium zrealizował film fabularny "Someone". Od 1992 roku, pracuje jako niezależny twórca głównie dla telewizji. Jest autorem i współautorem programów o sztuce, teledysków i filmów dokumentalnych (między innymi: "Roman Kramsztyk - powrót", "Katalog", "Candid Camera zapis cenzurowany", "Inny teatr", "Malowanki Franka Firanki") oraz reżyserem widowisk telewizyjnych ("Serce dzwonu", 1997; "Walizka", 1998, nagroda na festiwalu telewizyjnym w Plovdiv, nagroda Prezesa Zarządu TVP Roberta Kwiatkowskiego, widowisko zakwalifikowane na przegląd filmów polskich w Toronto; "Dalej niż na wakacje", 1999, nagroda publiczności na Festiwalu Twórczości Dziecięcej w Poznaniu; "Żywot Łazika z Tormesu", 1999; "Miłość od pierwszego wejrzenia", 1999, program telewizyjny - 35 odcinków; "Opowieść Wigilijna", 2000).
Film "Edi" zmierzy się w gdyńskim konkursie o główną nagrodę, Złote Lwy, z dwudziestoma innymi filmami.
Obraz Piotra Trzaskalskiego jesienią ma zadebiutować na ekranach kin. Obecnie trwają poszukiwania dystrybutora.