Dziewczyna i chłopiec
Brytyjski dramat "Była sobie dziewczyna" z odkryciem roku Carey Mulligan, nagrodzony francuskim Cezarem dokument "Plaże Agnes" oraz "Twój na zawsze" z gwiazdorem "Zmierzchu" - Robertem Pattinsonem to najważniejsze premiery tygodnia.
"Była sobie dziewczyna" ("An Education") to produkcja brytyjska, wyreżyserowana przez Dunkę Lone Scherfig, mającą w dorobku głośny komediodramat "Włoski dla początkujących" (2000).
Film otrzymał trzy nominacje do Oscara, w kategoriach: najlepszy film, scenariusz adaptowany i aktorka w roli głównej (nominacja dla Carey Mulligan).
Jego akcja rozgrywa się na początku lat 60. w Wielkiej Brytanii. Główna bohaterka, 16-letnia dziewczyna o imieniu Jenny (Mulligan), wkracza w wiek kobiecy, "słuchając Juliette Greco i marząc o wyrafinowanym życiu skąpanym w dymie gauloise'ów". Jest znakomitą uczennicą, osiąga w szkole świetne wyniki. Rodzice zamierzają wysłać ją na studia do Oxfordu. Znudzona monotonią dnia codziennego dziewczyna ulega jednak pokusie bardziej kolorowego życia.
Carey Mulligan zebrała za rolę Jenny znakomite recenzje, nazywano ją "jednym z największych aktorskich odkryć ostatnich miesięcy". Oprócz nominacji do Oscara, otrzymała brytyjską nagrodę BAFTA oraz nominację do Złotego Globu.
"Plaże Agnes" (Francja) uhonorowano z kolei w 2009 r. prestiżowym francuskim Cezarem dla najlepszego dokumentu oraz nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej. Urodzona w Belgii reżyserka Agnes Varda ma 81 lat. W swojej wieloletniej karierze pełniła m.in. funkcję jurora na festiwalach w Cannes i Wenecji.
"To postać nietuzinkowa. Jedna z najważniejszych żyjących reżyserek w historii kina europejskiego. Od lat tworzy na przekór modom i zasadom, mówi własnym językiem i mocnym głosem, (...) konsekwentnie unika sztampy i banału. Genialny zmysł obserwacji, 'podglądanie' rzeczywistości oraz odważne wykorzystywanie środków filmowego wyrazu natychmiast przysporzyło Vardzie grono wielbicieli" - zwraca uwagę polski dystrybutor dokumentu Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, którego szefem jest Roman Gutek.
W autobiograficznym dokumencie "Plaże Agnes" Varda wspomina m.in.: okres swojego dorastania w Belgii, fascynację fotografią, przeprowadzkę do Francji, małżeństwo ze znanym reżyserem Jacquesem Demy. Mówi o kolejnych etapach własnej filmowej kariery, związkach z Nową Falą, a wreszcie - o procesie dojrzewania i starzenia się człowieka.
Zobacz zwiastun filmu "Plaże Agnes":
Fani amerykańskiego kina nie powinni być zawiedzeni kolejną premierą tygodnia "Legionem".
To opowieść o małej kafejce na pustyni Mojave staje się punktem zerowym ostatecznej rozgrywki na Ziemi. W momencie, kiedy ludzkość doprowadza się do zagłady, niewielka grupa ludzi uwięzionych w zapomnianym przez wszystkich miejscu przygotowuje się do stoczenia boju na śmierć i życie - z pomocą tajemniczego, dysponującego niezwykłą mocą nieznajomego.
Miłośnicy apokaliptycznych wizji z pewnością znajdą w filmie w reżyserii Scotta Stewarta coś dla siebie. Wystarczy zacytować materiały producenckie: "Przetaczające się karawany szalonych morderców przybywają w każdy zakątek w poszukiwaniu świeżych ofiar, a armia wojowniczych aniołów zdecydowana na całkowite zniszczenie podąża za nimi zmierzając do końca świata".
W "Legionie" zobaczymy uznanych amerykańskich aktów, jak: Paul Bettany ("Kod Da Vinci"), czy Dennis Quaid ("G.I. Joe: Rise of the Cobra") oraz gwiazdę amerykańskiego serialu "Friday Night Lights" - Adrianne Palicki.
Kolejną amerykańską propozycją tego tygodnia jest thriller "The Box. Pułapka", reklamowany jako niezwykłe połączenia "Niemoralnej propozycji" i "Zagubionej autostrady".
Film Richarda Kelly'ego to historia zdesperowanego małżeństwa, Normy (Cameron Diaz) i Arthura (James Marsden) Lewisów, które staje przed upiornym dylematem w chwili, gdy tajemnicze szklane pudełko trafia na próg ich drzwi. Jeśli nacisną guzik, znajdujący się wewnątrz, otrzymają dość pieniędzy, by rozwiązać wszystkie swoje problemy. Ale w zamian za to, gdzieś na świecie umrze ktoś inny. Kiedy pokusa, staje się nie do odparcia, Norma naciska guzik. Wkrótce w pobliżu padają strzały. Świadoma swojej winy Norma wie, że musi zrobić wszystko, co w jej mocy, by rozwikłać sprawę morderstwa, które umyślnie sprowokowała.
"'The Box. Pudełko' nie zawiera wielu scen przemocy, na ekranie nie leje się litrami krew. To raczej thriller, które przykuwa do kinowego fotela" - mówi reżyser.
W piątek do kin trafia również najnowszy film z udziałem idola nastolatek Roberta Pattinsona.
"Twój na zawsze" to pełna humoru historia miłosna, o dwojgu zranionych ludzi, którzy dopiero będąc razem mają odwagę wszystko zacząć od nowa. Zaskakujące zakończenie przypomina, że w życiu trzeba kochać żarliwie, chwytać każdą chwilę i cenić każdy dzień.
Tyler (Robert Pattinson) jest zbuntowanym chłopakiem, który nie potrafi znaleźć swojego miejsca w życiu. Podczas nocnej wyprawy w miasto, staje się mimowolnym uczestnikiem burdy. Surowy i dość brutalny policjant (Chris Cooper) nie chce mu puścić płazem wybryku, którego w rzeczywistości Tyler wcale się popełnił. W ramach żartobliwej "zemsty", Tyler flirtuje z córką gliniarza, Ally (Emilie DeRavin), nie spodziewając się, że wkrótce stanie się ona dla niego najważniejszą osobą na świecie. Perspektywa rozpoczęcia wspólnego życia z Ally jest dla Tylera jak zastrzyk życiodajnej energii. Goi wszystkie stare rany i jest napędem, by uregulować stosunki z rodziną.
"Jako młody człowiek, który właśnie wystrzelony został do stratosfery sławy, doskonale się spisuje. Ma dobre serce. Ma w sobie pokorę i odwagę, by szukać takich filmów jak ten, wiedząc, że saga Zmierzch będzie go długo trzymać w żelaznym uścisku. Nie tylko jest przystojny, ale ma duże wyczucie i intuicję. Ma świeżość typową dla aktorów na początku drogi, która jest dobra, bo czyni go plastycznym" - ocenia Pattinsona partnerujący mu w filmie Pierce Brosnan.
Zobacz zwiastun filmu "Twój na zawsze":
Ostatnim filmem trafiający na ekrany kin w tym tygodniu jest klasyk filmu gangsterskiego "Bonnie i Clyde" Arthura Penna. Akcja filmu rozgrywa się w USA w 1931 roku, w czasach "wielkiego kryzysu". Clyde (Warren Beaty) niedawno opuścił więzienie, Bonnie (Faye Dunaway) pracuje jako kelnerka w niewielkiej knajpie. Kiedy Clyde usiłuje ukraść auto jej matki, wpadają na siebie po raz pierwszy. I od razu wyruszając razem w świat.
Na początku nie znają ani swoich imion ani nawet celu podróży. Kiedy trafiają na starą farmę, w jednej chwili wszystko ulega zmianie. "Jestem Clyde Barrow, a to Bonnie Parker. Napadamy na banki" - tak Clyde przedstawia ich nieznajomemu farmerowi. Zaczynają rabować banki i napadać na sklepy. Kradną i zabijają, ale oszczędzają biednych i słabych. To walka o niezależność z systemem i ludźmi, którzy za nim stoją.
Barrow i Parker to postaci autentyczne - słynni w latach 30 złodzieje, których kolejne dokonania opisywała amerykańska prasa czyniąc ich bohaterami masowej wyobraźni. Zastrzelili kilkanaście osób, w tym dziewięciu policjantów. I jako pierwsi przestępcy zyskali sławę dzięki mediom. Na dużym ekranie losy pary legendarnych przestępców pokazane są od początku, od pierwszej chwili ich znajomości, aż do końca, kiedy wpadną w śmiertelną zasadzkę zdradzeni przez przyjaciół.
Zobacz zwiastun filmu "Bonnie i Clyde":