"Dywizjon 303" trafi na brytyjskie ekrany
Film "Dywizjon 303" o polskich pilotach biorących udział w Bitwie o Anglię obejrzało w Polsce prawie 1,5 miliona widzów. 9 listopada obraz trafi na ekrany kin brytyjskich i irlandzkich. W czwartek w Londynie odbędzie się uroczysta premiera tej superprodukcji.
- Na Wyspach Brytyjskich film będzie pokazywany w zmienionej i nieco rozszerzonej wersji. Producent wyciągnął wnioski z recenzji, które pojawiły się na temat filmu w Polsce. Będzie to wersja umiędzynarodowiona, bardziej zangielszczona, niedotknięta naciskami polskiej dystrybucji i zrobiona według angloamerykańskich reguł opowiadania historii - powiedział PAP Life Sławomir Ciok, koordynujący wprowadzenie filmu na rynek brytyjski. W wersji angielskiej produkcja nosi tytuł "303 Squadron".
Kinomani w Wielkiej Brytanii i Irlandii będą mogli oglądać film od 9 listopada (polska premiera odbyła się 31 sierpnia). Na Wyspach bilety są już w sprzedaży w ponad 100 kinach należących do największych sieci. - Zdarza się, że sami widzowie zawczasu walczą o to, by ich miasta nie zostały pominięte przez dystrybutora - mówi Ciok. Jak zauważa, dla Polaków w Anglii filmowa adaptacja historii Dywizjonu 303 znaczy jeszcze więcej niż dla rodaków nad Wisłą. Co warte podkreślenia, produkcja trafiła do dystrybucji nie tylko w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W 2018 r. przypada również 100-lecie polskiego i brytyjskiego lotnictwa.
Uroczysta premiera filmu, zaplanowana na czwartek, odbędzie się w tym samym, prestiżowym miejscu, gdzie fetowano "Dunkierkę" czy "Gwiezdne wojny" - w Muzeum Nauki w Londynie. Na czerwonym dywanie pojawią się prawdopodobnie tacy aktorzy jak Piotr Adamczyk, Antoni Królikowski, Marcin Kwaśny, Jan Wieczorkowski, Aleksander Wróbel i Anna Prus. Swój udział potwierdzili również John Kay Steel, Andrew Woodall i Kirk Barker z Anglii oraz Steffen Mannekes z Niemiec. Ponadto, na premierze nie zabraknie producentów wykonawczych z Polski i Wielkiej Brytanii, reżysera oraz operatora.
Wyjątkowym gościem wydarzenia będzie 96-letni Jan Stangryciuk-Black, mieszkający w Anglii polski członek bombowego dywizjonu 300. Wśród rodzin polskich pilotów pojawią się bliscy Jana Daszewskiego, pilota dywizjonu 303, który zginął w 1942 r.
W ubiegłym roku z fragmentami dzieła polskich filmowców zapoznał się książę Michał z Kentu - brat stryjeczny królowej Elżbiety I.