Dwa Brzegi po włosku
Przegląd kina i literatury włoskiej pod hasłem "Viaggio in Italia" - "Podróż do Włoch" oraz retrospektywa Zbigniewa Zamachowskiego zostaną m.in. zaprezentowane podczas 5. Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", który odbędzie się w dniach 30 lipca-7 sierpnia.
- Głównym hasłem piątej już edycji naszego festiwalu, odbywającego się w Kazimierzu Dolnym i w Janowcu nad Wisłą będzie "Viaggio in Italia". "Podróż do Włoch" to tytuł filmu Roberto Rosseliniego, głównego twórcy neorealizmu włoskiego. Chcemy przybliżyć gościom festiwalu jego filmy, które nie są u nas znane szerszemu odbiorcy. Nasi widzowie będą również mogli obejrzeć retrospektywę obrazów jego artystycznej spadkobierczyni Liliany Cavani. Wyświetlony zostanie m.in. jej "Nocny portier" z Charlotte Rampling i Dirkiem Bogardem oraz "Skóra" z Marcello Mastroiannim i Claudią Cardinale" - mówiła podczas środowej konferencji prasowej dyrektor artystyczna festiwalu Grażyna Torbicka.
Jak zaznaczyła, organizatorom zależy także na ukazaniu bliskich związków filmu i literatury, na której dziełach oparte są najlepsze dzieła kinematografii. - Bohaterem filmowo-literackim "Podróży do Włoch" będzie pochodzący z Sycylii poeta i prozaik Leonardo Sciascia, który w wyjątkowy sposób portretuje współczesne Włochy. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć powstałe w oparciu o jego prozę filmy "Dzień Puszczyka", "Każdemu co mu się należy(od mafii)" i "Cadaveri Eccelenti". Prześledzimy również włoskie inspiracje Czesława Miłosza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Adama Zagajewskiego - zapowiada Torbicka.
Podczas uroczystej inauguracji festiwalu "Dwa Brzegi" na zamku w Janowcu odbędzie się koncert argentyńskiego artysty Daniela Melingo, określanego jako latynoamerykański Tom Waits. W ramach festiwalu zaplanowano również retrospektywę Andrzeja Kondratiuka, w tym spotkanie z reżyserem i aktorką wielu jego filmów Igą Cembrzyńską oraz "Lekcję kina - spowiedź twórcy filmowego" z udziałem reżysera Grzegorza Królikiewicza, który podczas spotkań z publicznością przybliży swoje filmy m.in. "Fort13" i "Na wylot". Na festiwalu pokazane zostaną również stałe cykle "Świat pod namiotem", "Muzyka moja miłość", "Na krótką metę" i "Wielkie kino na Małym Rynku", podczas których publiczność będzie mogła zobaczyć fabuły i dokumenty wybrane na światowych festiwalach.
W ramach cyklu "I Bóg stworzył aktora", w tym roku zaprezentowany zostanie przegląd obrazów z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego, podczas którego będzie można obejrzeć kilka mniej znanych jego filmów. - Zaproszenie do udziału w tym cyklu to dla mnie naprawdę wielki zaszczyt, zwłaszcza biorąc pod uwagę nazwiska moich znamienitych kolegów i koleżanek będących w ubiegłych latach gośćmi tej retrospektywy. Z przyjemnością sam przypomnę sobie niektóre z tych obrazów. Mam nadzieję, że uda się pokazać m.in. powstały kilka lat temu film "Luksus" Jarosława Sztandery czy "Polanę wśród brzóz" Marcelin Loridan-Ivens, gdzie miałem przyjemność wystąpić u boku m.in. Anouk Aimee. Zaprezentowany zostanie także spektakl z moim udziałem pt. "Zamach na MoCarta" - mówił dziennikarzom Zamachowski.
Podczas festiwalu odbędzie się także Niezależny Konkurs Filmów Krótkometrażowych, do którego można zgłaszać filmy o długości do 60 minut: fabuły, dokumenty, animacje oraz filmy eksperymentalne wyprodukowane w 2010 lub 2011 roku. Starsze obrazy mogą być dopuszczone warunkowo, o ile ich pokaz na festiwalu będzie pierwszą prezentacją w Polsce. W konkursie mogą uczestniczyć zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.
Także odwiedzający festiwal będą mogli wybrać swój najlepszy film głosując w Plebiscycie Publiczności. W tym konkursie wezmą udział filmy z sekcji "Świat pod namiotem" i "Dokument" oraz premierowe obrazy pełnometrażowe z innych sekcji wyprodukowane w 2010 i 2011 roku. Widzowie oddadzą głosy na specjalnych kuponach, wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone podczas zamknięcia festiwalu.