Dokument "Armia Czerwona" zainaugurował festiwal w Moskwie
Pokazem rosyjsko-amerykańskiego filmu dokumentalnego "Armia Czerwona" ("Red Army"), wyreżyserowanego przez Gabe'a Polsky'ego, a analizującego fenomen hokeja w ZSRR, rozpoczął się w czwartek 36. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie.
Uroczystość otwarcia przeglądu, który potrwa do 28 czerwca, odbyła się w kinie Rossija przy placu Aleksandra Puszkina. Pokazy konkursowe zaplanowano w innym reprezentacyjnym kinie - Oktiabr, w pobliżu Kremla.
Prezes festiwalu, znany reżyser Nikita Michałkow, przyznał, że sankcje polityczne krajów zachodnich przeciwko Rosji z powodu jej interwencji na Ukrainie odbiły się również na moskiewskiej imprezie. - Jedni się wystrzegają, inni się boją. Byłoby dziwne, gdyby sankcje odbiły się na całej Rosji, a na festiwalu nie - oświadczył Michałkow, który jest też prezesem Związku Filmowców Rosji. Reżyser nie zdradził szczegółów. Powiedział tylko, że "jest to nieprzyjemne".
Festiwal w Moskwie jest jednym z najbardziej prestiżowych - obok Cannes, Wenecji i Berlina - przeglądów kina światowego. W tym roku o statuetkę Złotego św. Jerzego ubiega się 16 obrazów z kilkunastu krajów, w tym film z Polski - "Hardkor Disko" Krzysztofa Skoniecznego. Jest to debiut filmowy Skoniecznego, reżysera i twórcy kultowych, wielokrotnie nagradzanych teledysków. Opowiada o tajemniczym chłopaku, który przyjeżdża do pewnej metropolii, by dokonać zemsty i daje się wciągnąć w świat imprez i mocnych używek.
Jury konkursu głównego przewodniczy rosyjski reżyser Gleb Panfiłow, a zasiadają w nim m.in.: niemiecka aktorka Franziska Petri, gruziński reżyser Lewan Koguaszwili i francuski producent Laurent Danielou.
Wśród ośmiu obrazów dopuszczonych do konkursu filmów dokumentalnych jest polski "Deep Love" Jana P. Matuszyńskiego. To film o polskim nurku, 50-latku, który doznał udaru, a mimo to nie zrezygnował z podwodnej pasji i spełnił w Egipcie wielkie marzenie.
Tradycyjnie zaplanowano liczne retrospektywy i pokazy specjalne. Retrospektywę swoich filmów zaprezentuje m.in. gość festiwalu Krzysztof Zanussi.
W programie "Boska euforia" wyświetlony zostanie najnowszy obraz Lecha Majewskiego "Psie pole" - filmowy poemat o rozpaczy i miłości inspirowany "Boską komedią" Dantego. Ukończony w 2013 roku film był dotąd pokazywany tylko we Włoszech i Wielkiej Brytanii. W najbliższym czasie trafi na pokazy we Francji i USA. W Polsce nie był dotychczas wyświetlany.
Akcja filmu rozgrywa się w 2010 roku nazwanym przez reżysera "rokiem biblijnych plag", gdy Polskę dotknęły dramatyczne wydarzenia - powodzie i tragiczna śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W Rosji wówczas wystąpiły susza i pożary lasów, a na Islandii wybuchł wulkan. Te wydarzenia są tłem dla osobistego dramatu bohatera filmu - Adama.
Natomiast w dokumentalnym cyklu "Wolna Myśl" zaprezentowana zostanie "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz. Film opowiada o ostatnich dniach chorej na raka blogerki. Wiedząc, że zostało jej niewiele czasu, tworzy bloga z myślą o swoim synu.
Moskiewski przegląd zakończy się pokazem "Ewolucji planety małp" ("Dawn of the Planet of the Apes") - amerykańskiego filmu science fiction z 2014 roku w reżyserii Matta Reevesa z Garrym Oldmanem w jednej z głównych ról.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie organizowany jest od 1959 roku. Wśród zwycięzców przeglądu były także polskie filmy. Statuetkę św. Jerzego zdobyły "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (w 1975 roku), "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego (1979) i "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" Krzysztofa Zanussiego (2000).
W 2013 roku obraz Pawła Łozińskiego "Ojciec i syn" zwyciężył w konkursie filmów dokumentalnych. W 2011 roku Urszula Grabowska, odtwórczyni głównej roli w filmie Feliksa Falka "Joanna", otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. W 2010 roku Jan Kidawa-Błoński odebrał nagrodę dla najlepszego reżysera za film "Różyczka". Z kolei "Rewers" Borysa Lankosza wygrał wtedy konkurs kina autorskiego Perspektywy. W 2009 roku "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka otrzymała nagrodę publiczności.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!