Reklama

Daniel Radcliffe opowie historię swojego sparaliżowanego dublera

David Holmes był dublerem Daniela Radcliffe'a podczas realizacji filmów o Harrym Potterze. Na planie "Insygniów Śmierci: Części I" doszło do wypadku, na skutek którego mężczyzna doznał urazu kręgosłupa i paraliżu. W listopadzie na HBO Max ukaże się dokument poświęcony Holmesowi. Radcliffe wyprodukował go i wystąpił przed kamerą.

 Aktor i Holmes pracowali razem od czasu pierwszego filmu o Harrym Potterze, czyli "Kamienia filozoficznego" z 2001 roku. Kaskadera wybrano na dublera głównego aktora ze względu na sprawność fizyczną — od najmłodszych lat trenował gimnastykę. 

Radcliffe i Holmes szybko się zaprzyjaźnili. Gdy Holmes uległ wypadkowi na planie "Insygniów Śmierci: Części I" w styczniu 2009 roku, Radcliffe wspierał kaskadera wraz z najbliższymi. Odwiedzał go wraz z Tomem Feltonem, odtwórcą roli Draco Malfoya, a także prowadził aukcje w celu zbiórki pieniędzy na rachunki medyczne przyjaciela. 

Reklama

Do wypadku doszło podczas realizacji jednej ze scen. Holmes miał przymocowaną do pleców linę, która miała pociągnąć go do tyłu i tym samym symulować odrzucenie przez siłę wybuchu. Kaskader miał upaść na matę. Uderzył jednak w ścianę z dużą prędkością. 

Holmes wspominał, że zaraz po wypadku koordynator złapał go za dłoń i kazał ją ścisnąć jak najmocniej. Kaskader mógł poruszać swoją ręką. Nie potrafił jednak ścisnąć dłoni koordynatora. "Spojrzałem w jego oczy i zaraz zrozumiałem, że obrażenia są poważne" - wspominał. Chwilę później zemdlał z powodu bólu. 

W szpitalu dowiedział się, że jest sparaliżowany od klatki piersiowej w dół. Ruchy jego rąk także zostały ograniczone. 

"David Holmes: Chłopiec, który przeżył" przedstawi materiał z planów filmowych, a także z życia kaskadera po wypadku. Film ukaże się na amerykańskim HBO Max 15 listopada 2023 roku. Nie potwierdzono jeszcze daty premiery w Polsce. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy