"Człowiek z żelaza" a upadek muru
"Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy zainauguruje w poniedziałek w Brukseli tygodniowy cykl pokazów filmowych i debat zorganizowany w 20. rocznicę demokratycznych przemian w Europie Środkowo-Wschodniej.
Organizatorzy z centrum kulturalnego Flagey, korzystający ze wsparcia szwedzkiego przewodnictwa, wybrali datę nieprzypadkowo - przegląd pod nazwą "Focus '89" rozpoczyna się w 20. rocznicę zburzenia muru berlińskiego.
"To hołd dla narodzin nowej Europy. Chcemy przyjrzeć się różnym etapom, które doprowadziły do wydarzeń 1989 r. i temu, jaki wywarły one wpływ na społeczeństwo i kulturę współczesnej Europy" - zapowiada inicjator przeglądu, unijne zrzeszenie instytutów kulturalnych krajów Unii Europejskiej EUNIC.
"Chcemy jeszcze raz obejrzeć filmy o murze, o tym, co było przedtem i o tym, co było potem, a także o wolności, jak 'Człowiek z żelaza' Wajdy" - powiedział dyrektor Flagey Hugo de Greef.
W sumie pokazanych zostanie 20 fabularnych i dokumentalnych filmów z różnych krajów pogrupowanych w cykle "Nostalgia", "Czasy przed", "Migracje", "Nowe życie". Do towarzyszących debat zaproszono uczestników wydarzeń sprzed 20 lat, socjologów, literatów, filozofów i historyków, wśród nich Timothy Gartona Asha.
Poniedziałkowa prasa belgijska poświęca czołówki i specjalne dodatki rocznicy upadku muru berlińskiego, zamieszczając obszerne artykuły o wydarzeniach 1989 r., które doprowadziły do ponownego zjednoczenia Niemiec i przemian na mapie politycznej Europy, których ukonorowaniem było przyjęcie krajów byłego bloku wschodniego do UE w 2004 r.