Colin Farrell a sprawa polska
Nakręcić film z Colinem Farrellem, w którym hollywoodzki gwiazdor wcale nie gra głównej roli? Nie ma sprawy! Australijski reżyser Peter Weir nie jest jednak specjalistą od tanich efektów. Jego "Niepokonani" to najważniejsza premiera tygodnia.
O wyjątkowości najnowszego filmu Petera Weira "Niepokonani" (recenzja / zwiastun / galeria) najlepiej świadczy obecność prezydenta Bronisława Komorowskiego na polskiej premierze obrazu. Film australijskiego reżysera jest bowiem ekranizacją powieści Stanisława Rawicza "Długi marsz", opowiadającej o spektakularnej ucieczce grupki więźniów z sowieckiego gułagu. Tym, co przyciągnie do kin zwykłą widownię, powinna być gwiazdorska obsada: z Edem Harrisem ("Skarb narodów: Księga tajemnic"), Jimem Sturgessem ("Across the Universe "), Saoirse Roanan ("Nostalgia anioła") i Colinem Farrellem ("Ondine").
Do kin trafia też w piątek debiutancki film Marka Lechkiego "Erratum" (recenzja / zwiastun / galeria) - objawienie ubiegłorocznego festiwalu w Gdyni. To aktorski popis Tomasza Kota. Jego rola powinna zaskoczyć tych, którzy znają aktora wyłącznie z popularnych, komediowych produkcji. W "Erratum" wciela się w postać dobrze sytuowanego mężczyzny, który nagle musi spędzić kilka dni w rodzinnej miejscowości. Dotyka go małomiasteczkowa nuda, wracają wspomnienia z przeszłości...
Mocno spóźniony trafia wreszcie na nasze ekrany stary film Krzysztofa Zanussiego, zrealizowane w 2007 roku na Sycylii "Czarne słońce" (zwiastun / galeria). Obraz opowiada bazującą na autentycznych wydarzeniach miłosną historię dwójki kochanków, którą przerywa tragiczna śmierć mężczyzny. Zdeterminowana kobieta postanawia odnaleźć jego mordercę, a następnie go uwieść. W głównej roli zobaczymy znaną włoską aktorkę Valerię Golino ("Zostawić Las Vegas").
Nadchodzący weekend upłynie jednak nie tylko pod znakiem kina autorskiego. Animacja "Rio" (zwiastun / galeria) to najnowsza produkcja twórców "Epoki lodowcowej". Przeznaczony dla dzieci film opowiada o przygodach udomowionej papugi, która porzuca wygodne życie w małym miasteczku na amerykańskiej prowincji i wyrusza do egzotycznego Rio de Janeiro. W polskiej wersji dubbingowej usłyszymy głosy m.in.: Krzysztofa Kowalewskiego, Agaty Buzek, Wiktora Zborowskiego oraz Agnieszki Dygant.
"Bez smyczy" (galeria) to nowa komedia braterskiego duetu Farrelly ("Sposób na blondynkę"). Dwóch mężów i dwie żony, które nagle - próbując ożywić małżeńską monotonię - wysyłają swoich wybranków na tygodniowy urlop. "Kac Vegas" to pewnie nie będzie, ale kto lubi grzeczne komedie romantyczne oraz Owena Wilsona i Christinę Applegate - nie powinien narzekać.
Szwedzki filmem "Miss Kicki" (recenzja / zwiastun / galeria) debiutuje na rynku dystrybucyjnym nowa firma - Spectator. Obraz jest opowieścią o tytułowej kobiecie, która po kilku latach wraca do rodzinnej Szwecji, gdzie czeka na nią wychowywany przez babcię 16-letni syn. Przed seansem "Miss Kicki" będzie jednak można zobaczyć jeszcze reklamowane jako "pierwszy polski film finansowany przez internautów" 15-minutowe "Wszystko" (zwiastun / galeria) Artura Wyrzykowskiego z rolami Marty Żmudy Trzebiatowskiej i Antoniego Pawlickiego.
Dokumentalny "Niedokończony film" (galeria) trafia jednocześnie na ekrany kin oraz na sklepowe półki. To próba analizy tajemniczego materiału propagandowego, nakręconego przez nazistów w warszawskim getcie. Poza demaskacją historycznego fałszu, "Niedokończony film" jest jednak jeszcze czymś więcej - przenikliwym studium z zakresu antropologii obrazu.
Do kin w ramach odświeżania klasyki filmowej, trafia też po latach słynny "Grek Zorba" (galeria) Mihalisa Kakogiannisa ze wspaniałą rolą Antony'ego Quinna, który otrzymał za nią w 1965 roku Oscara dla najlepszego aktorka drugoplanowego. Do kina warto wybrać się jednak nie tylko po to, by po raz kolejny zobaczyć słynny taniec Zorby, lecz by docenić też odrestaurowane piękno nagrodzonych Oscarem czarno-białych zdjęć.