Co to jest Film Spring Open?
W niedzielę, 27 marca, w krakowskich Przegorzałach rozpoczął się Film Spring Open. Jest to trwający blisko dwa tygodnie plener filmowy, podczas którego spotykają się młodzi twórcy filmowi z całego świata, aby rozwijać swoje pomysły i realizować filmy.
Inicjatorem wydarzenia jest Sławomir Idziak - jeden z najwybitniejszych polskich operatorów, nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu "Helikopter w ogniu". On oraz zaproszeni przez niego wybitni specjaliści poprowadzą warsztaty, uznawane za jedne z największych tego typu na świecie.
To pierwsza edycja wydarzenia realizowana w Krakowie, dotychczas plenery odbywały się w Juracie.
- Przede wszystkim zmieniliśmy miejsce, co jednak spowodowało także zmianę jakościową i odbiło się w niebywałym zainteresowaniu warsztatami. Przyjechało już 120 uczestników, a kolejne 100 osób jest na liście oczekujących. Jest to dużo powyżej naszych jakichkolwiek oczekiwań. Także jeśli chodzi o młode polskiej kino, nasza strona (internetowa - przyp.red.) jest bardzo reprezentatywna - młodzi filmowcy korzystają z niej - opowiada Sławomir Idziak.
Ponieważ motywem przewodnim tegorocznych warsztatów jest technologia 3D. W teorię, ale przede wszystkim w praktykę wprowadzać będą uczestników jedni z najlepszych znawców tematu w Polsce m.in.: Krzysztof Ptak, Andrzej Waluk, Robert Chaciński, Piotr Skórka, Karol Sulej czy Jacek Skrobisz.
Jako wykładowców zaproszono również innych wybitnych profesjonalistów z branży. W ich gronie znaleźli się: Artur Reinhart, Dorota Kędzierzawska, Grzegorz Hajdarowicz oraz Artur Ganszyniec.
- Technologia 3D to jest taki sam nowy rozdział w historii kina, jak pojawienie się dźwięku czy koloru To nie tylko zmiana technologiczna, ale tez językowa. To kolejny zastrzyk energii i emocji w salę kinową. Moim zadaniem i ambicją jest odczarować tę technologię jako zarezerwowaną tylko dla ludzi bogatych. Nie tylko będziemy uczyć, jak robić filmy 3D, ale także pokażemy uczestnikom, że można robić je za naprawdę niewielkie pieniądze - przekonuje Idziak.
Wspólnie z wykładowcami, o których śmiało można powiedzieć, że są pionierami produkcji stereoskopowej w Europie, uczestnicy warsztatów będą aktywnie pracować także na planie zdjęciowym. Wezmą udział w zajęciach praktycznych z kamerami i narzędziami do post-produkcji (m.in. z zakresu grafiki komputerowej CGI, Motion Picture, korekcji barwnej, dramaturgii interaktywnej, nowoczesnej produkcji filmowej) oraz w wykładach zaplanowanych m.in. w supernowoczesnym Alvernia Studios.
Film Spring Open to także niecodzienna możliwość spotkania i nauki 3D z twórcami pierwszego polskiego filmu fabularnego zrealizowanego w tej technice, czyli "Bitwie Warszawskiej 1920" w reż. Jerzego Hoffmana.
Współorganizatorem warsztatów Film Spring Open jest Krakowska Komisja Filmowa.