Reklama

"Chłopi" najbardziej kasowym polskim filmem 2023. Ponad milion widzów

Po 4 weekendach od premiery "Chłopi" w reż. DK Welchman i Hugh Welchmana zebrali w kinach ponad milionową widownię. To nie tylko najlepszy polski film tegorocznego box office, ale też jedyna rodzima produkcja, która przekroczyła milion widzów

Po 4 weekendach od premiery "Chłopi" w reż. DK Welchman i Hugh Welchmana zebrali w kinach ponad milionową widownię. To nie tylko najlepszy polski film tegorocznego box office, ale też jedyna rodzima produkcja, która przekroczyła milion widzów
"Chłopi" to najbardziej kasowy polski film 2023 roku /NEXT FILM /materiały prasowe

Widzowie pokochali "Chłopów" kompleksowo - nie tylko film, ale również nowe, ilustrowane obrazami z produkcji, wydanie noblowskiej powieści Władysława Stanisława Reymonta, a także ścieżkę dźwiękową, autorstwa Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i Rebel Babel Film Orchestra. 

Płyta ze ścieżką dźwiękową do filmu "Chłopi" już jest dostępna na płycie CD z ludowymi wycinankami i dodatkowymi utworami w sklepach muzycznych w całej  Polsce.  Występują na niej, pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, topowi artyści - Kayah, Ralph Kamiński, Laboratorium Pieśni, Dagadana, Małgorzata Kożuchowska, Julia Wieniawa i wielu innych. Ścieżka dźwiękowa powalczy o nominację do Oscara w kategorii muzyka - Best Original Score. 

Reklama

"Chłopi" to wyjątkowa malarska animacja filmowa, zrealizowana na podstawie powieści Władysława Reymonta. Na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych rozgrywają się losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty staje się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

"Chłopi" polskim kandydatem do Oscara

"Chłopi" zostali zrealizowani w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie już przy poprzedniej produkcji HughDK Welchmanów - filmie "Twój Vincent". Kosztujące 30 milionów złotych i powstające przez trzy lata dzieło zostało już zauważone i nagrodzone na tegorocznym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tytuł zdobył tam Nagrodę Specjalną Jury "za unikalną formę filmową" oraz Nagrodę Publiczności, zaś aktorka Kamila Urzędowska, która wciela się w postać Jagny, otrzymała dwie nagrody - Kryształową Gwiazdę Elle oraz "Chopard Loves Cinema". "Chłopi" zostali też wybrani przez komisję oscarową jako polski kandydat do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii "najlepszy film zagraniczny".

"Oprócz wszystkich walorów artystycznych, które posiada film, porusza on również ważne i wciąż aktualne tematy społeczne - opresję wobec kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną i mobbing. Ta historia - oparta na książce, która dostała Nagrodę Nobla - będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i ponad podziałami politycznymi, miejmy nadzieję" - wskazała przewodnicząca Komisji Selekcyjnej Ewa Puszczyńska. Nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej zostaną ogłoszone 23 stycznia 2024 roku.

W sercu opowieści o mieszkańcach Lipiec - rozgrywającej się na tle czterech pór roku - twórcy umieścili piękną i utalentowaną plastycznie Jagnę (w tej roli Kamila Urzędowska), do której wzdychają wszyscy mężczyźni w wiosce. Jednym z nich jest dużo starszy od dziewczyny, zamożny gospodarz Maciej Boryna (Mirosław Baka), który od początku wzbudza w niej niechęć. Przymuszona przez matkę, Jagna poślubia Macieja, jednak potajemnie wciąż romansuje z jego synem Antkiem (Robert Gulaczyk). Jej zachowanie spotyka się z ostrą krytyką ze strony miejscowych kobiet, podporządkowanym konserwatywnym konwenansom. Jagna postanawia jednak żyć na własnych zasadach, nawet gdyby miała zapłacić za to najwyższą cenę.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Chłopi (2022)
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy