Reklama

Reklama

"Chleb i sól": Debiut Damiana Kocura powalczy o Złote Lwy

Pełnometrażowy debiut Damiana Kocura "Chleb i sól" znalazł się w gronie szesnastu filmów, które powalczą o Złote Lwy - główną nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To jeden z trzech debiutanckich obrazów zaproszonych do Konkursu Głównego 47. FPFF.

Pełnometrażowy debiut Damiana Kocura "Chleb i sól" znalazł się w gronie szesnastu filmów, które powalczą o Złote Lwy - główną nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To jeden z trzech debiutanckich obrazów zaproszonych do Konkursu Głównego 47. FPFF.
Kadr z filmu "Chleb i sól" /Tomasz Woźniczka/Studio Munka SFP /materiały prasowe

"Chleb i sól" to film zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Główny bohater Tymek to student pianistyki Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, który wraca na wakacje do swojej prowincjonalnej miejscowości. Tam czeka na niego matka, młodszy brat i kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się spirali napięć między pracownikami arabskiego pochodzenia, a kumplami z podwórka. Spirali, której finał okaże się być tragiczny w skutkach... Dla podkreślenia autentyzmu opowiadanej historii w jej bohaterów wcieli się naturszczycy. Główne role zagrali bracia TymoteuszJacek Bies.

- "Chleb i sól" to film o ludziach, którzy pozbawieni tożsamości, zdezintegrowani, nie są w stanie zaakceptować tożsamości innych. To film o przemocy - od emocjonalnej po czysto fizyczną - mówi reżyser Damian Kocur. - Do głównej roli zaangażowałem Tymoteusza Biesa, którego znam od dzieciństwa. Tymoteusz ma 25 lat, pochodzi z małego miasta. W zasadzie nic nie odróżnia go od rówieśników prócz tego, że jest jednym z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia. Jacek, brat Tymka, również jest postacią prawdziwą. Obydwaj bohaterowie nie są zatem efektem działania mojej wyobraźni, fabularnej konfabulacji mającej na celu uatrakcyjnić przedstawiony świat. To postacie, które istnieją naprawdę i których naturalne środowisko mocno przypomina to przedstawione w filmie.

Reklama

Reżyser i scenarzysta filmu to absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz doktorant w Szkole Filmowej w Łodzi. Jest autorem nagradzanych na arenie międzynarodowej filmów krótkometrażowych. Jego poprzedni film - "Dalej jest dzień" zdobył m.in. nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego na międzynarodowych festiwalach filmowych w Trieście i w Teheranie, nagrodę za najlepszy film europejski na festiwalu w Clermont-Ferrand oraz został zakwalifikowany do ubiegania się o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Film był też pokazywany na przeglądzie New Directors / New Films w MOMA w Nowym Jorku w 2021 roku. W swoich filmach Kocur śledzi na ekranie wiarygodność emocji i za najważniejszy cel uważa autentyczność prezentowanych postaci i ich historii.

"Chleb i sól' realizowany był w Strzelcach Opolskich latem 2021 roku. Autorem zdjęć jest Tomasz Woźniczka - laureat Złotej Kijanki oraz Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Najbardziej Obiecującego Młodego Twórcy na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage za film "Za horyzont" Kuby Czekaja. Za scenografię odpowiadała Ewa Mroczkowska ("Kochanka Szamoty"), a za kostiumy Zuzanna Kot. Montaż filmu jest dziełem Alana Zejera.

"Chleb i sól" powstał w Studio Munka SFP w ramach współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej programu Sześćdziesiąt minut. Za produkcję odpowiadali Jerzy KapuścińskiEwa Jastrzębska.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chleb i sól

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy