Reklama

Reklama

Catherine Spaak nie żyje. Gwiazda kina miała 77 lat

Catherine Spaak nie żyje. Popularna w latach 60. i 70. XX wieku gwiazda kina miała 77 lat. Grała u boku takich legend kina, jak Jean-Paul Belmondo, Roger Moore, Rod Taylor czy Marcello Mastroianni.

Catherine Spaak nie żyje. Popularna w latach 60. i 70. XX wieku gwiazda kina miała 77 lat. Grała u boku takich legend kina, jak Jean-Paul Belmondo, Roger Moore, Rod Taylor czy Marcello Mastroianni.
Catherine Spaak w filmie "Hotel" (1966)', 1966 /WARNER BROTHERS /Getty Images

Catherine Spaak nie żyje

Catherine Spaak zmarła 17 kwietnia w Rzymie. O śmierci aktorki poinformowała włoska telewizja RAI News.

Catherine Spaak zagrała w ponad 80 filmach. Najbardziej popularna była w latach 60. i 70. XX wieku. Grała w filmach włoskich, realizowanych przez tak znanych reżyserów, jak Alberto Lattuada, Damiano Damiani, Mario Monicelli czy Dino Risi. Od lat 80. była również prezenterką telewizyjną.

We wrześniu 2020 roku Catherine Spaak została zaproszona do programu "Storie Italiane", prowadzonego na Rai 1 przez Eleonorę Daniele, aby zaprezentować swój nowy film, "La vacanza". W trakcie rozmowy ujawniła, że pół roku wcześniej miała wylew krwi do mózgu.

Reklama

"Nie przyjechałam tu tylko po to, żeby rozmawiać o moim filmie. Chcę przekazać ludziom wiadomość, że jeśli jesteśmy chorzy, to nie musimy się wstydzić. Nie straciłam hartu ducha i odwagi. Mówię wszystkim, że idę do przodu" - powiedziała.

"Była wszechstronną artystką i niezwykle elegancką kobietą. Znalazła w naszym kraju dom, który pokochała" - napisał po jej śmierci włoski minister kultury Dario Franceschin.

Catherine Spaak: Kariera

Catherine Spaak urodziła się 3 kwietnia 1945 roku w Boulogne-Billancourt we Francji. W 1960 roku Catherine Spaak przeprowadziła się do Włoch i tam jako 15-latka zaczęła aktorską karierę.

Pierwszy sukces odniosła w wyreżyserowanej przez Dino Risi komedii "Fanfaron" (1962), w której zagrała u boku Jean-Louisa Trintignanta. Później pojawiła się w takich filmach, jak "Trudna miłość", "Dziewczyna z Parmy", "Pustka", "Gorące życie".

Grała u boku takich legend kina, jak Jean-Paul Belmondo, Roger Moore, Rod Taylor, Roger Moore czy Marcello Mastroianni.

W 1964 roku zagrała w filmie Rogera Vadima "Krąg". W "Weekendzie w Zuydcoote" (1964) wystąpiła u boku Jean-Paula Belmondo. W filmie "Dziś, jutro, pojutrze" (1965) zagrała u boku Marcello Mastroianniego. Później pojawiła się u boku Jamesa Franciscusa i Karla Maldena w horrorze Dario Argento "Kot o dziewięciu ogonach" (1971). W komediodramacie "Niedzielni kochankowie" (1980) można było ją podziwiać obok Rogera Moore'a.

Pod koniec lat 70. zaczęła pracować jako dziennikarka dla "Corriere della Sera" i "Mattino di Napoli". Stopniowo ograniczała swoją działalność filmową. W sezonie 1978-1979 występowała w roli Rossany w komedii muzycznej "Cyrano".

Po kilku latach nieobecności w kinie powróciła do życia publicznego jako dziennikarka i prezenterka telewizyjna: w sieci Mediaset w 1985 roku zainaugurowała program Forum, który był wówczas prezentowany przez Ritę Dalla Chiesę. Od 1987 roku przez ponad 15 lat prowadziła w Rai 3 talk-show Harem. Gościła w tym czasie, między innymi, aktorki Catherine Deneuve i Rossellę Falk oraz pisarkę Helgę Schneider.

W 1982 roku wydała swoją pierwszą książkę "26 donne", po której ukazała się autobiografia "Da me" (1992) oraz powieści "Un cuore perso" (1995) i "Oltre il cielo" (1996).

"Byłam przerażona aktorstwem. Nie chciałam być aktorką, tylko baletnicą, ale byłam za wysoka. Jednak wykonywanie tego zawodu było moim zbawieniem" - przyznała w jednym z wywiadów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy