Caroline Leaf w Krakowie. Nagroda Smoka Smoków wręczona!
Caroline Leaf odebrała w Krakowie nagrodę Smoka Smoków, przyznawaną za szczególny wkład w rozwój światowej kinematografii. Uroczystość odbyła się 27 maja podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
"Pojawia się obecnie taka naturalna skłonność, żeby wszystkie tytuły, zaszczyty, honory przyznawać kobietom, aby wreszcie skłonić je, by przejęły władzę i przywróciły porządek" - rozpoczął ceremonię prof. Tadeusz Lubelski, krytyk i teoretyk filmu, przewodniczący Rady Programowej.
"Caroline Leaf to autorka niewielu filmów, ale niewielka ilość przekłada się na wybitną jakość. Nagroda Smoka Smoków została przyznana właśnie jej z trzech powodów: umiejętności opowiadania historii, wynalazczość i innowacyjność w zakresie materiałów i technik tworzenia animacji, a wreszcie otwartości na różne kultury" - podkreślił Tadeusz Lubelski.
Oficjalne wręczenie nagrody Smoka Smoków odbyło się 27 maja w Akademii Sztuk Teatralnych podczas 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
"Jestem bardzo wdzięczna Radzie Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej za przyznanie mi nagrody za całokształt twórczości. Świat dziś zmienia się bardzo szybko i bałam się, że teraz, kiedy przestałam już realizować filmy animowane, moja twórczość zostanie zapomniana. Nagroda Smoka Smoków, otrzymana na jednym z najważniejszych i najstarszych festiwali filmowych na świecie, sprawia, że moje dzieła będą zapamiętane i pokazywane kolejnym pokoleniom" - powiedziała laureatka, Caroline Leaf odbierając nagrodę.
Ceremonię zakończyła projekcja czterech filmów osobiście zapowiedzianych przez laureatkę: "Ulica", "Dwie siostry", "Sowa, która poślubiła gęś: legenda eskimoska" oraz "Przemiana Pana Samsy".
Caroline Leaf to amerykańska animatorka, tworząca filmy animowane od lat 70. ubiegłego wieku. Jest prekursorką nowych technik animacji - animacji piaskowej i animacji malowanej na szkle pod kamerą. Jej innowacyjne podejście do technik animacji, indywidualny styl, a także lekkość przekazywania skomplikowanych emocji zostały wielokrotnie docenione, m.in. nominacją do Oscara czy BAFTA oraz nagrodami na festiwalach w Annecy, Ottawie czy Montrealu. W 2017 roku otrzymała w Hollywood nagrodę Annie za całokształt twórczości. Obecnie Leaf mieszka w Londynie, tworząc obrazy olejne i akwarelowe.
Na Krakowskim Festiwalu Filmowym Caroline Leaf zdobyła najwyższe laury dwukrotnie. W 1977 roku otrzymała Srebrnego Smoka za "Ulicę". Rok później nagrodę Złotego Smoka za film "Metamorfoza pana Samsy". Film ten znalazł się też wśród 20 tytułów w prestiżowym zestawieniu najlepszych filmów w historii Festiwalu, przygotowanym z okazji 50. jubileuszu. W 1979 roku Leaf była w Krakowie członkiem jury konkursu międzynarodowego.
Nagroda Smok Smoków, przyznana w tym roku po raz 22, to najwyższe wyróżnienie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Wśród dotychczasowych laureatów znalazło się wielu znamienitych twórców m.in. Werner Herzog, Kazimierz Karabasz, Bohdan Kosiński, Bogdan Dziworski, Allan King, Albert Maysles, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia, Paul Driessen. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Siergiej Łoźnica.
59. Krakowski Festiwal Filmowy trwa od 26 maja do 2 czerwca 2019 roku.