Reklama

"Carle Blanche": Chyra ukrywa, że traci wzrok

Zdjęcia do filmu "Carte Blanche" - o nauczycielu, który w obawie przed utratą pracy ukrywa, że traci wzrok - rozpoczynają się w sobotę w Lublinie. Główną rolę w filmie zagra Andrzej Chyra.

- Film jest realizowany w Lublinie w 95 procentach. Ta historia jest osadzona Lublinie, nie udajemy że to jest jakieś miasto. Ten Lublin pojawia się nawet w dialogach - powiedział na konferencji prasowej w piątek reżyser filmu Jacek Lusiński.

Reklama

W sumie przewidziane jest 30 dni zdjęciowych. Kręcenie zdjęć ma się zakończyć w połowie maja.

Film opowiada historię nauczyciela jednej z tutejszych szkół, Kacpra, który traci wzrok. Praca z młodzieżą jest jego największą pasją. Początkowo załamany, postanawia jednak ukrywać przed światem postępującą ślepotę, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów.

W głównej roli wystąpi Andrzej Chyra. Aktor powiedział, że scenariusz filmu "Carte Blanche" od razu był dla niego pociągający, a historia okazała się złożona i oryginalna. - Ta postać jest dla mnie szansą zrobienia filmu, który jest optymistyczny, co nie jest typowe w opowiadaniu filmowym w Polce, że idziemy, generalnie, w stronę światła - powiedział Chyra.

W filmie zagrają także m.in. Urszula Grabowska, Arkadiusz Jakubik, Wojciech Pszoniak, Dorota Kolak. W roli uczniów wystąpią wybrani podczas castingów lubelscy licealiści.

Inspiracją dla filmu była autentyczna historia nauczyciela w jednym liceów w Lublinie, niewidomego obecnie Macieja Białka, o którym reżyser przeczytał w gazecie. Lusiński podkreślił, że "Carte Blanche" nie będzie filmem biograficznym ani filmem o człowieku niewidomym. - Opowiadamy ten moment, kiedy naszemu bohaterowi świat zanika. Jesteśmy na początku procesu tracenia przez niego wzroku - zaznaczył.

Konsultantem filmu jest właśnie Białek, którego historia stała się kanwą filmu. Białek na konferencji prasowej podziękował tym, którzy uwierzyli, że jego historia może pociągnąć ludzi.

- Dla mnie osobiście to jest szara codzienność i z mojej perspektywy nie ma w niej nic wyjątkowego. Ze zdziwieniem w pewnym momencie zrozumiałem, że to może być coś pasjonującego dla innych, że dla osób, które stają w takim trudnym momencie w swoim życiu, może być jakimś punktem odniesienia do podejmowania decyzji o walczeniu o taką normalność i codzienność - powiedział Białek.

Produkcję wspiera finansowo miasto. Scenariusz filmu "Carte Blanche" wygrał czwartą edycję konkursu Lubelskiego Funduszu Filmowego i na tę produkcję przyznano 350 tys. zł. Scenariusz filmu "Carte Blanche" został doceniony przez sąd konkursowy za "uniwersalność przesłania, wiarygodność scenariusza opartego na autentycznych wydarzeniach osadzonych w realiach Lublina, który jest nie tylko tłem, ale też podmiotem opowieści".

Film wejdzie na ekrany kin jesienią 2014 r

Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Zdecyduj kto dostanie Oscara!

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Chyra | \ Film | Andrzej

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje