Reklama

Reklama

Camerimage w Bydgoszczy do 2017 roku

Umowę o współpracy przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage w Bydgoszczy w latach 2015-2017 podpisali w czwartek prezydent miasta Rafał Bruski i dyrektor imprezy Marek Żydowicz. Festiwal w tym roku odbędzie się po raz 22.

- Chciałbym podziękować mieszkańcom Bydgoszczy, a także radnym, którzy zagłosowali za trzyletnim finansowaniem kontraktu, bo to jest niezwykle ważne. Będziemy robić wszystko, żeby nie zawieźć oczekiwań - powiedział Żydowicz na konferencji prasowej, w czasie której podpisano umowę.

Władze Bydgoszczy zobowiązały się do finansowego wspierania festiwalu w wysokości 2,5 mln zł rocznie. Kwoty zostały zapisane w uchwale Rady Miasta w sprawie wieloletniej prognozy finansowej miasta.

Tegoroczny festiwal Camerimage odbędzie się od 15 do 22 listopada. Żydowicz zapowiedział, że w konkursie głównym zaprezentowane zostaną trzy polskie filmy - "Bogowie" Łukasza Palkowskiego, "Obce ciało" Krzysztofa Zanussiego i "Psie pole" Lecha Majewskiego.

Reklama

Prezydent Bruski poinformował, że plany powstania w centrum miasta wielofunkcyjnego obiektu, w którym odbywałyby się festiwale Camerimage, natrafiły na przeszkody. Zakładano, że przedsięwzięcie będzie realizowane przy wsparciu środków unijnych. Poprzedni mister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski obiecał dofinansowanie unijne projektu z puli resortu w wysokości ok. 250 mln zł. Obliczano, że wkład własny samorządu musiałby sięgać ok. 120-150 mln zł.

- Unia Europejska zmieniła reguły gry. Niestety, nie zgadza się na powstawanie obiektów wielkokubaturowych ze środków unijnych. To na pewno odsunęło projekt w czasie, ale nie mówię, że przekreśliło, bo mamy taką potrzebę i piękny plac. Sprawa jest otwarta - powiedział Bruski.

Wcześniej Żydowicz wielokrotnie podkreślał, że warunkiem dalszego organizowania Camerimage w mieście jest powstanie odpowiedniego centrum festiwalowo-kongresowego, gdzie impreza mogłaby się odbywać.

Camerimage odbywa się od 1993 r. Pierwsze siedem edycji festiwalu organizowano w Toruniu. W 2000 r. pomysłodawca i dyrektor festiwalu Marek Żydowicz przeniósł imprezę do Łodzi, z której w 2010 r. festiwal trafił do Bydgoszcz.

Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Marek Żydowicz | Camerimage

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje