Był twórcą Misia Uszatka
W piątek mija setna rocznica urodzin Czesława Janczarskiego - poety i pisarza, autora utworów dla dzieci, m.in. twórcy literackiej postaci Misia Uszatka.
Janczarski (pseud. Jan Antkiewicz) urodził się w Hruszwicy na Wołyniu. Studiował we Lwowie i Warszawie, do której wrócił w 1946 roku. W 1957 roku został redaktorem naczelnym dwutygodnika dla najmłodszych "Miś". Współpracował także m.in. z "Płomyczkiem" i "Świerszczykiem".
Najsłynniejszym bohaterem czasopisma "Miś" był Miś Uszatek, stworzony przez Janczarskiego i rysownika Zbigniewa Rychlickiego. Przygody misia z klapniętym uszkiem można było śledzić przez prawie 20 lat na łamach tego dwutygodnika. Stał się też bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki.
Popularność Misia wzrosła od roku 1975, kiedy to Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej, rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem w roli głównej. Powstawały filmy o Uszatku na wszystkie możliwe okazje i pory roku. W efekcie powstało ponad sto odcinków filmu.
Pierwszym wydanym zbiorem Janczarskiego były liryki Akwarelą z 1933 roku. Dwa lata później rozpoczął współpracę z pismem dla dzieci Słonko. Wydał siedem zbiorów poetyckich dla dorosłych oraz ponad 70 książek dla dzieci i młodzieży.
Jest autorem takich utworów dla dzieci jak m.in.: "Jak Wojtek został strażakiem", "Świerszczykowe nutki", "Kto w lesie mieszka", "Gdzie mieszka bajeczka", "Abecadło przyrodnicze", "Co się wkoło zieleni" oraz serii przygód Misia Uszatka np. "Przygody i wędrówki Misia Uszatka", "Nowi przyjaciele Misia Uszatka", "Gromadka Misia Uszatka" czy "Zaczarowane kółko Misia Uszatka".
Był tłumaczem z języka rosyjskiego. Zmarł w maju 1971 w Warszawie.