Bożena Dykiel: Temperament i charakter
Widzowie pokochali ją za rolę Halinki w serialu "Dom", dziś oklaskują ją jako Marię w "Na Wspólnej". Bożena Dykiel obchodzi w niedzielę, 26 sierpnia, 70. urodziny!
Bożena Dykiel w 1971 ukończyła warszawską PWST. Na ekranie zadebiutowała w tym samym roku rolą autostopowiczki w filmie "Uciec jak najbliżej" Janusza Zaorskiego. Występowała w Studenckim Teatrze Satyryków w latach 1970-1972, a między 1972 a 1985 w Teatrze Narodowym w Warszawie.
W 1972 roku wystąpiła w filmie "Trzeba zabić tę miłość" w reżyserii Janusza Morgensterna. W tym samym roku zagrała u Andrzeja Wajdy słynną rolę Kaśki w "Weselu". Później jeszcze wielokrotnie pojawiała się w filmach Wajdy, m.in. w "Ziemi obiecanej" (1974), "Smudze cienia" (1976), "Człowieku z żelaza" (1981) i w polsko-francuskiej adaptacji "Biesów".
Tuż po roli w "Ziemi obiecanej" Dykiel trafiła na plan filmu "Awans" w reżyserii Janusza Zaorskiego. Żartobliwa opowieść o obyczajowych i cywilizacyjnych przemianach polskiej wsi z początku lat siedemdziesiątych według powieści Edwarda Redlińskiego ("Konopielka") ponownie dała Dykiel możliwość wcielenia się w "wiejską dziołchę". Wystąpiła również u wielu innych znanych polskich reżyserów, m.in. u Krzysztofa Zanussiego w "Kontrakcie" (1980), u Jerzego Hoffmana w "Znachorze" (1981), u Piotra Szulkina w "Wojnie światów" i u Krzysztofa Kieślowskiego w "Dekalogu" (1988).
Na planie polsko-japońskiego filmu "Ognie są jeszcze żywe" (1976) w reżyserii Nobito Abe aktorka poznała kierownika produkcji Ryszarda Kirejczyka (który później pełnił funkcję dyrektora Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych). - Podobał mi się, umiał postępować z ludźmi i był bardzo szarmancki. Dbał o mnie na planie zdjęciowym. Po kilku spotkaniach pomyślałam, że to mężczyzna, z którym mogłabym mieć dzieci - mówiła Dykiel. Z Kirejczykiem tworzą szczęśliwy związek od ponad 40 lat.
Dykiel znana jest przede wszystkim z ról komediowych: Miećki w serialu "Alternatywy 4", a także z "Wyjścia awaryjnego", "Bruneta wieczorową porą", "40-latka" i "Rozmów kontrolowanych". Role grane przez Dykiel obdarzone są często silnym temperamentem, gra kobiety energiczne, ekspresyjne i silne. Świetnie wypada w rolach drugoplanowych, np. wcielając się w role sąsiadek, pielęgniarek, sprzedawczyń czy urzędniczek.
W popularnym w latach 80. serialu Jana Łomnickiego "Dom" Dykiel wcieliła się w postać Haliny Jańczak. - "Dom" jest fantastyczny, właściwie każdy odcinek mógłby być filmem fabularnym. Bardzo lubię zwłaszcza jego część historyczną z klimatem wracającej do życia Warszawy - mówiła kilka lat temu w rozmowie z "Tele Tygodniem".
Dykiel mogliśmy oglądać również w poważniejszym repertuarze. W głośnym "Przesłuchaniu" Ryszarda Bugajskiego dzieliła celę z Krystyna Jandą, aktorka regularnie występowała również w filmach Andrzeja Barańskiego ("Kramarz", "Kawalerskie życie na obczyźnie", "Dwa księżyce") oraz w obrazach Marka Koterskiego (dentystka w "Nic śmiesznego", sąsiadka Miauczyńskiego w "Dniu świra" i epizod we "Wszyscy jesteśmy Chrystusami").
Od 15 lat Bożena Dykiel wciela się w postać Marii Zięby w serialu TVN "Na Wspólnej". W ostatnich latach grała również w innych telewizyjnych produkcjach: "Plebania" oraz "Na dobre i na złe". Hobbystycznie zajmuje się gotowaniem - wydała poradnik "Moje sekrety kulinarne, czyli jak zrobić, żeby się nie narobić", a także prowadziła autorski program dla telewizji Polsat "Z Bożeną Dykiel na ostrzu noża".