Berlińske Civis dla "Bez wstydu"
"Bez wstydu" w reżyserii Filipa Marczewskiego otrzymał europejską nagrodą Civis dla produkcji szerzących tolerancję pomiędzy narodami. Gala rozdania nagród odbyła się 16 maja w berlińskiej siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec.
"Bez wstydu" to film o zakazanej, przekraczającej granice kulturowego tabu miłości. Główni bohaterowie - dziewiętnastoletni Tadek (Mateusz Kościukiewicz) i starsza od niego Anka (Agnieszka Grochowska) - to rodzeństwo połączone intensywnym uczuciem oraz głęboko skrywaną tajemnicą pewnego grzesznego zdarzenia z przeszłości.
Po niespodziewanym powrocie do rodzinnego miasta, Tadek wprowadza się do mieszkania siostry. Odkrywa, że podczas jego nieobecności Anka zdążyła ułożyć sobie życie z żonatym mężczyzną (Maciej Marczewski). Zazdrość i determinacja Tadka przeradza się w erotyczną fascynację wykraczającą poza moralne i obyczajowe normy. Wiedziony szaleńczym uczuciem robi wszystko, by skompromitować kochanka siostry, wdając się przy tym w rozmaite lokalne konflikty. Jego obsesyjna, wręcz chorobliwa miłość i oddanie, a z drugiej strony miałkość relacji z kochankiem, powodują u Anki nawrót uczucia do brata. Dziewczyna nie poddaje się łatwo, próbuje się bronić, ale siła uczucia jest obezwładniająca. Tadek zaślepiony miłością do siostry, nie zauważa, że sam jest obiektem westchnień miejscowej piękności Irminy (debiutująca w filmie, charyzmatyczna Anna Próchniak), która gotowa jest dla niego zerwać narzucone przez rodzinę zaręczyny.
"Bez wstydu" opowiada o uczuciu niemożliwym i zakazanym, erotycznej fascynacji między bratem a siostrą, trudnym dojrzewaniu, tolerancji, poszukiwaniu miłości, ciepła i zrozumienia. Pierwszy raz w polskim kinie temat miłości między bratem a siostrą został poruszony z taką siłą i wizualną odwagą.
Gwiazdami miłosnego dramatu są Agnieszka Grochowska, ostatnio oglądana w nominowanym do Oscara dziele Agnieszki Holland "W ciemności" (za który otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki 37. Gdynia Film Festival), a niebawem w roli Danuty Wałęsy w filmie "Wałęsa" Andrzeja Wajdy, oraz czołowy buntownik polskiego kina Mateusz Kościukiewicz. Laureat Polskiej Nagrody Filmowej za pamiętną rolę we "Wszystko, co kocham", nagrodzony także na Międzynarodowym Festiwalu w Karlowych Warach za kreację w "Matce Teresie od kotów", nieszablonowo pogłębia postać gniewnego outsidera, który za sprawą fatalnego zauroczenia odważnie wkracza w dorosłe życie.
Film jest fabularnym debiutem autora krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, wielokrotnie nagradzanych na festiwalach na całym świecie - w 2006 roku Filip Marczewski otrzymał nominację do studenckiego Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny za film "Melodramat".
Przeczytaj wywiad z Filipem Marczewskim na stronach INTERIA.PL!
Twórcą scenariusza jest Grzegorz Łoszewski, zdobywca prestiżowej nagrody "Hartley Merill Award", autor scenariusza "Komornika" (reż. Feliks Falk), za który otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!