Reklama

Baśniowa podróż, gotycki horror

Ekranizacja "biblii nowoczesnej kobiety" - "Jedz, módl się, kochaj" z Julią Roberts w roli głównej, oraz zrealizowana w konwencji gotyckiego horroru adaptacja utworu Oscara Wilde'a "Portret Doriana Graya", trafią w piątek do polskich kin.

"Jedz, módl się, kochaj" wyreżyserował Ryan Murphy. Zekranizował książkę amerykańskiej pisarki Elizabeth Gilbert, którą Oprah Winfrey nazwała "biblią nowoczesnej kobiety". Książka (z podtytułem: "Jak pewna kobieta wybrała się do Italii, Indii i Indonezji w poszukiwaniu wszystkiego") ukazała się w 2006 r. Stała się bestsellerem, została przetłumaczona na 40 języków.

W filmie w postać Liz Gilbert wcieliła się Julia Roberts. Trzydziestokilkuletnia Gilbert ma męża, ładny dom i dobrą pracę. Mimo to czuje się nieszczęśliwa i niespełniona. Stwierdza, że życie, które wiedzie nie jest tym, jakiego pragnie naprawdę.

Reklama

Jest zagubiona i pragnie zmian. Decyduje się na rozwód - doświadczenie bolesne, które przypłaca depresją. Znajdując się na życiowym zakręcie Gilbert decyduje się na wielką podróż - do trzech krajów na literę "I": Italii, Indii i Indonezji.

Zagraniczna eskapada jest zarazem emocjonalną - i baśniową - podróżą w głąb siebie. Gilbert musi przemyśleć dotychczasowe życie, lepiej zrozumieć samą siebie, zdecydować co robić dalej, by wreszcie znaleźć swoje miejsce w świecie.

Obok Roberts, w filmie wystąpili m.in. Javier Bardem i James Franco.

Przeczytaj recenzję filmu "Jedz, módl się, kochaj" na stronach INTERIA.PL!

"Dorian Gray"

W "Dorianie Grayu" zagrali z kolei: Ben Barnes (w tytułowej roli), Colin Firth, Emilia Fox, Rachel Hurd-Wood, Fiona Shaw, Rebecca Hall i Ben Chaplin. Reżyser Olvier Parker, przenosząc na ekran napisaną w 1891 r. przez Irlandczyka Oscara Wilde'a powieść "Portret Doriana Graya", zrealizował film w konwencji gotyckiego horroru.

Młody Dorian Gray (Barnes) przybywa do Londynu. Poznaje malarza Basila Hallwarda (Chaplin). Artysta, zafascynowany hipnotyczną urodą i niewinnością młodzieńca, postanawia namalować jego portret. Podczas jednego ze spotkań towarzyskich Dorian poznaje innego mężczyznę, Lorda Henry'ego Wottona (Firth), który urzeka go oryginalnymi poglądami. Choć teorie Henry'ego z początku budzą w chłopcu sprzeciw, bohater zaczyna im ulegać. Gdy Dorian po raz pierwszy widzi swój portret, uznaje, że oddałby wszystko, by zachować młodość i urodę.

"Ten film zawiera wspaniałą legendę z gatunku gotyckiego horroru, a fakt iż oparty jest na książce Oscara Wilde'a dodaje mu nowy wymiar" - mówi producent Barnaby Thompson. "Mamy nadzieję, że jakość dialogów oraz głębia uczuć, jakich można się spodziewać po takim autorze, pozwoliły stworzyć ekscytujący i przerażający horror" - dodaje producent.

Przeczytaj recenzję filmu "Dorian Gray" na stronach INTERIA.PL!

"Miloš Forman: Co cię nie zabije"

Od piątku w polskich kinach będzie można oglądać także film dokumentalny "Miloš Forman: Co cię nie zabije", poświęcony słynnemu czeskiemu reżyserowi.

Twórca dokumentu, Miloš Šmídmajer, przez 5 lat przyglądał się życiu reżysera, starając się rozgryźć jego sposób myślenia i rzucić światło na niektóre z intymnych wątków jego biografii. Praca zawodowa Formana ma bowiem swoje naturalne źródło w jego życiu prywatnym. Dokument ten nie przedstawia życiorysu w sposób typowy. Sylwetka Formana wpleciona została w ramy "krótkiej historii" o kręceniu filmów. Obraz ten uzmysławia, jak ważne są produkcje, które przenoszą na ekran emocje i dotyczą najwyższych wartości, takich jak wolność człowieka. A Miloš Forman niezwykle przekonująco uosabia temat wolności osobistej.

Film zawiera wywiady z przyjaciółmi i rodziną reżysera, a także aktorami, którzy współpracowali z Formanem w czasie produkcji jego najbardziej znanych tytułów. Na ekranie pojawia się m.in. Fahrid Murray Abraham nagrodzony Oscarem za rolę włoskiego kompozytora, Antonio Saleriego, w dramacie muzycznym "Amadeusz". Nominowany do Oscara Woody Harrelson - odtwórca postaci Larrego Flynt'a, Louise Fletcher ("Lot nad kukułczym gniazdem" - siostra Mildred Ratched), Natalie Portman i Javier Bardem ("Duchy Goi") oraz Anette Bening ("Valmont").

Przeczytaj recenzję filmu "Miloš Forman: Co cię nie zabije" na stronach INTERIA.PL!

"Żółwik Sammy"

W piątek na nasze ekrany trafia też animowany "Żółwik Samy", który otrzymał niedawno nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii "najlepszy długometrażowy film animowany".

To opowieść o tytułowym żółwiu morskim, który przez pierwsze 10 lat swojego życia dryfuje on w wodach oceanu wraz ze swoim przyjacielem Rayem. Potem przez przypadek trafia do domu pewnego chłopca, a następnie postanawia przepłynąć cały świat i odnaleźć swoją wielką miłość z czasów dzieciństwa.

W polskiej obsadzie dubbingu usłyszymy m.in. Izabelę Miko.

- Mam nadzieję, że publiczność będzie się uśmiechać podczas filmu i że będzie się od czasu do czasu serdecznie śmiać - mówił Stassen przed premierą. - Przede wszystkim jednak zależało mi, by ten film stał się źródłem prawdziwych emocji. Nie chciałem stworzyć filmu, który wywoływałby salwy śmiechu, z postaciami tryskającymi humorem, niezależnie od sytuacji. Pragnąłem dorównać jakością świetnym klasykom Disneya, takim jak "Fantazja" czy "Bambi" - dodał reżyser.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: portret | W roli głównej | film | horrory
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy