Balet, erotyka i kino ery techno
Tylko pięć premier trafia w tym tygodniu na ekrany kin, ale nie powinniśmy narzekać. Baletowy "Czarny łabędź" Darrena Aronofskiego to jeden z najbardziej oczekiwanych filmów roku, erotyczną komedię "Och, Karol 2" w ciemno typować można zaś na frekwencyjny hit polskich kin. Od piątku oglądać można też dwa obrazy, które wywołały sensację na ostatnim festiwalu w Cannes, w tym "kino ery techno" - "Wkraczając w pustkę" Gaspara Noé.
"Czarny łabędź"
Najnowszy film jednego z najciekawszych reżyserów współczesnego kina Darrena Aronofsky'ego ("Zapaśnik", "Requiem dla snu"). Fascynujący wizualnie i zaskakujący niekonwencjonalnymi rozwiązaniami thriller o zaciętej rywalizacji dwóch tancerek baletowych, z których każda zdaje się skrywać mroczną tajemnicę. W głównej roli laureatka Złotego Globu i główna kandydatka do Oscara - Natalie Portman.
Więcej: recenzja / zwiastun / galeria
"Wkraczając w pustkę"
Sensacja ubiegłorocznego festiwalu w Cannes, nowy film Gaspara Noé, autora kontrowersyjnego obrazu "Nieodwracalne". Bohaterem określanego kinem ery techno "Wkraczając w pustkę" jest diler narkotyków Oscar, mieszkający z siostrą w Tokio, które w ujęciu Noégo zamienia się w mroczną metropolię grzechu. Protagonista filmu ginie jednak na początku filmu. Od tego czasu akcję, która przypomina halucynogenny trip, śledzimy już z punktu widzenia jego ducha.
Więcej: recenzja / galeria
"Och, Karol 2"
Remake komedii o PRL-owskim playboyu z 1985 roku. Kochliwego Karola w XXI wiek przeniósł na ekrany doświadczony komediowo-romantyczny zespół: Piotr Wereśniak (reżyseria, scenariusz), Ilona Łepkowska (produkcja, scenariusz) i Tadeusz Lampka (produkcja). W obsadzie "erotycznej komedii" znalazło się miejsce dla największych gwiazd polskiego kina, z Piotrem Adamczykiem na czele. Uwodzić będą go m.in. Małgorzata Foremniak, Katarzyna Glinka, Marta Żmuda Trzebiatowska i Katarzyna Zielińska. Na duży ekran wraca też Anna Mucha, która wcieli się w postać lesbijki.
Więcej: recenzja / zwiastun / galeria
"Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia"
Sensacyjny laureat Złotej Palmy na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes. Film tajskiego reżysera Apichatponga Weerasethakula to tajemnicza i pełna mistycyzmu opowieść o człowieku, który pragnie spędzić ostatnie dni swojego życia wśród bliskich. Pewnego dnia niespodziewanie ukazuje mu się duch jego zmarłej przed laty żony, a następnie syna, choć ten przybywa w nowej, zwierzęcej postaci.
Więcej: zwiastun / galeria
"Ajami"
Pierwszy film fabularny nakręcony wspólnie przez Palestyńczyka i Żyda. Sensacyjna opowieść o tytułowej dzielnicy w Jaffie - wybuchowym miejscu, w którym żyją obok siebie: żydzi, muzułmanie oraz chrześcijanie. Film powstawał przez 7 lat, a jego bazą były parateatralne warsztaty, organizowane i prowadzone przez obu reżyserów filmu. W "Ajami" grają więc amatorzy, którzy tworzyli swe role improwizując przed kamerą bez scenariusza.
Więcej: zwiastun / galeria