Reklama

BAFTA 2019: "Roma" najlepszym filmem, "Zimna wojna" bez nagród

Hiszpańskojęzyczny dramat "Roma" otrzymał w niedzielę nagrodę dla najlepszego filmu na ceremonii rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w Londynie. "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego nie dostała żadnego wyróżnienia.

Hiszpańskojęzyczny dramat "Roma" otrzymał w niedzielę nagrodę dla najlepszego filmu na ceremonii rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w Londynie. "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego nie dostała żadnego wyróżnienia.
Alfonso Cuaron z nagrodami BAFTA /AFP

Wyprodukowana przez platformę Netflix "Roma" zwyciężyła także w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, a jej meksykański reżyser Alfonso Cuaron został nagrodzony również za reżyserię i zdjęcia.

Osadzony w latach 70. XX wieku, film opowiada o konfliktach rodzinnych i hierarchii społecznej wśród pracujących w dzielnicy Meksyku Colonia Roma służących pochodzących z indiańskiego ludu Misteków. Obraz otrzymał także aż dziesięć nominacji do amerykańskich Oscarów.

"(Język) obcy jest tylko kolejnym kolorem, a kolory się wzajemnie uzupełniają. Jestem bardzo zadowolony, że BAFTA doceniła opowieść o służbie mającej (imigranckie) korzenie" - powiedział Cuaron, dziękując również Meksykowi.

Reklama

Jednak najwięcej nagród - bo aż siedem z dwunastu nominacji - zebrał film kostiumowy "Faworyta" greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa, opowiadający historię o relacjach panujących na dworze brytyjskiej królowej Anny Stuart na początku XVIII wieku.

Obraz ten zdobył m.in. nagrodę dla najlepszego filmu brytyjskiego. Olivia Colman została ogłoszona najlepszą aktorką pierwszoplanową za rolę w "Faworycie", a za rolę drugoplanową, w tym samym filmie, nagrodzono Rachel Weisz.

Przyjmując wyróżnienie, Colman zapowiedziała długie świętowanie po zakończeniu gali, a także oceniła, że Weisz i również występująca w "Faworycie" Emma Stone były równie ważne dla powodzenia filmu, opisując je jako "najbardziej cool i pełne klasy".

"Wszystkie trzy jesteśmy takie same i powinniśmy być (traktowane jako) aktorki pierwszoplanowe (...) To nagroda dla nas wszystkich" - podkreśliła Colman.

Nagrodę BAFTA dla aktora pierwszoplanowego otrzymał Rami Malek za rolę lidera brytyjskiego zespołu rockowego Queen Freddy'ego Mercury'ego w "Bohemian Rhapsody". Za kreację drugoplanową uhonorowany został Mahershala Ali ("Green Book").

Film "Zimna wojna" polskiego reżysera Pawła Pawlikowskiego był nominowany w aż czterech kategoriach - najlepszy film nieanglojęzyczny, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz oryginalny i najlepsze zdjęcia - ale nie otrzymał żadnej nagrody, przegrywając trzykrotnie z "Romą" i raz z "Faworytą". W 2015 roku Pawlikowski otrzymał nagrodę BAFTA za "Idę".

Nominowane w siedmiu kategoriach "Narodziny gwiazdy" i w sześciu kategoriach "Vice" zakończyły wieczór, mając po zaledwie jednej wygranej na koncie, triumfowały odpowiednio w kategoriach: muzyka i montaż. Największym przegranym okazał się jednak "Pierwszy człowiek". Obraz miał siedem nominacji, ale nie zdobył żadnej statuetki.

Tradycyjnie ceremonia rozdania nagród BAFTA odbyła się dwa tygodnie przed galą wręczenia Oscarów, a wyniki są często traktowane jako wskazówka dla możliwego wyniku głosowania Amerykańskiej Akademii Filmowej.

BAFTA 2019 - laureaci:

Film: "Roma"
Film brytyjski: "Faworyta"
Debiut brytyjskiego producenta, reżysera lub scenarzysty: "Pod ciemnymi gwiazdami"
Film zagraniczny: "Roma"
Dokument: "Free Solo"
Animacja: "Spider-Man Uniwersum"
Reżyseria: Alfonso Cuarón - "Roma"
Scenariusz oryginalny: "Faworyta"
Scenariusz adaptowany: "Czarne bractwo. BlacKkKlansman"
Aktorka: Olivia Colman - "Faworyta"
Aktor: Rami Malek - "Bohemian Rhapsody"
Aktorka drugoplanowa: Rachel Weisz - "Faworyta"
Aktor drugoplanowy: Mahershala Ali - "Green Book"
Muzyka: "Narodziny gwiazdy"
Zdjęcia: "Roma"
Montaż: "Vice"
Scenografia: "Faworyta"
Kostiumy: "Faworyta"
Charakteryzacja: "Faworyta"
Dźwięk: "Bohemian Rhapsody"
Efekty specjalne: "Czarna Pantera"
Brytyjski krótkometrażowy film animowany: "Roughhouse"
Brytyjski film krótkometrażowy: "73 Cows"
Wschodząca gwiazda kina: Letitia Wright


INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: BAFTA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy