Reklama

Reklama

"Baby Bump": Dorastanie nie dla dzieci

Już w najbliższy piątek do kin wejdzie "Baby Bump" - film w reżyserii Kuby Czekaja, który szturmem podbija najważniejsze światowe festiwale od Wenecji aż po amerykański Teksas. Krytycy twierdzą, że to najważniejszy film o dorastaniu powstały od czasu nagrodzonego Oscarem "Boyhood" czy "Sali samobójców", który jest jak połączenie wyobraźni Davida Lyncha i Walta Disneya.

Agnieszka Podiadlik i Kacper Olszewski w filmie "Baby Bump"

"'Baby Bump' jest najbardziej orzeźwiającym filmem o dorastaniu od czasu 'Boyhood'. A jednak, mimo że bardzo kocham i szanuję Linklatera, to muszę przyznać, że nie miał on jaj, by zrealizować taki film o dorastaniu jakim jest 'Baby Bump'" - odważnie przyznaje Simon Ramshaw z Letterboxd.

"Jeśli Walt Disney, Todd Solondz i David Lynch mieliby wspólnie zrealizować film, to mógłby on przypominać debiut fabularny Kuby Czekaja 'Baby Bump' - niesamowitą historię o dojrzewaniu i dorastaniu, w której autor nie boi się testować granic kina" - dodaje Blair Hoyle z Cinemaslasher.com.

Reklama

Reżyser filmu Kuba Czekaj za swoje odważne i niekonwencjonalne spojrzenie był nominowany do prestiżowych Paszportów Polityki. "Chciałem stworzyć filmowy komiks o dorastaniu. Główny bohater ma 11 lat i jego ciało właśnie zaczyna się zmieniać. Nie chce być zauważany ani ignorowany. Nie wie, co się z nim dzieje. Zupełnie odrzuca fakt, że przemiana już się rozpoczęła i nie ma już powrotu do poprzedniego świata" - mówi reżyser.

"'Baby Bump 'to portret dziecka uwięzionego w dorastaniu. Momentami straszny, groteskowy, okrutny i dosadny. Nieliczni przyznają to na głos, ale dorastanie tak naprawdę nie jest dla dzieci. 'Baby Bump' też nie" - dodaje Czekaj.

Zobacz premierowo, tylko w Interii, fragment filmu "Baby Bump":

"Baby Bump" zdobył Wyróżnienie Specjalne na festiwalu filmowym w Gdyni (sekcja Inne Spojrzenie), został świetnie przyjęty na 72. Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie otrzymał nagrodę Queer Lion Award Special Mention. Film pokazywany był również na prestiżowym amerykańskim festiwalu South by Southwest (SXSW) w Teksasie.

Świat widziany oczami głównego bohatera - Mickiego Housa wygląda następująco: "Wszyscy czegoś od ciebie chcą, a ty najchętniej stałbyś się niewidzialny. Jesteś na wojnie w domu i w szkole. Regularnie przegrywasz. To co widzisz w lustrze zaczyna cię przerażać. Twój wewnętrzny głos powtarza ci, że jesteś nikim. A poza tym, o co chodzi z tymi dziewczynami? Dlaczego ludzie w ogóle chcą się całować? I jeszcze ta jedna, która czegoś od ciebie chce. Witaj w świecie Mickiego Housa. Jego historia skutecznie przypomni ci, że dorastanie nie jest dla dzieci".

W filmie zobaczymy m.in. Agnieszkę Podsiadlik (nominowaną do nagrody Zbyszka Cybulskiego za film "Baby Bump"), Kacpra Olszewskiego, Sebastiana Łacha ("Pakt") oraz Rafała Maćkowiaka ("Disco Polo"). 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Baby Bump

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama