"Zawsze myślałam, że jestem brzydka. Ojciec powiedział mi kiedyś, że byłam brzydka, ponieważ gdybym ogoliła głowę na zero, wyglądałabym jak chłopak. Kiedy jednak miałam 21 lat, otrzymałam rolę, w której miałam być seksowna ['Inna Beatrycze' Michaela Radforda - przyp .red.] Odkrywanie kobiecości było dla mnie dziwnym doświadczeniem, ale nauczyłam się tych wszystkich trików, dzięki którym ludzie zaczynają zwracać na ciebie uwagę" - mówiła w jednym z wywiadów Asia Argento. Ekscentryczna aktorka i reżyserka obchodzi w niedzielę, 20 września, 45. urodziny.
Urodzona w 1975 roku Asia Argento jest córką reżysera Daria Argento, wielkiego mistrza włoskiego horroru i aktorki Darii Nicolodi oraz wnuczką producenta, Salvatore Argento. Debiutowała na ekranie w wieku 11 lat w filmie Lamberto Bavy "Demony 2". Kiedy miała 14 lat, zagrała w filmie "Kościół" (La Chiesa) w reżyserii Michele Soavi, a w wieku 18 lat w filmie "Uraz" ( "Trauma") Dario Argento wcieliła się w anorektyczkę, która poszukuje mordercy swoich rodziców.
W 1994 roku Argento otrzymała nagrodę David di Donatello (włoskiego Oscara) dla Najlepszej Aktorki za film "Perdiamoci di vista!". Dwa lata później Nanni Moretti wybrał ją do roli swojej córki w filmie "Palombella Rossa". Niezwykła emocjonalność, umiejętność przechodzenia od delikatności do okrucieństwa oraz oryginalna, niepokojąca uroda Argento sprawiła, że popularność aktorki szybko przekroczyła granice Włoch. Od 1998 aktorka zaczęła pojawiać się w anglojęzycznych filmach: "Inna Beatrycze" Michaela Radforda i " Hotel New Rose" Abla Ferrary. Wcześniej aktorską wszechstronność oraz umiejętności językowe udowodniła rolą Charlotte de Sauve w "Królowej Margot" (1994) Patrice'a Chereau, gdzie zagrała po francusku.
Od tego czasu Asia Argento dzieli czas między swoje dwie pasje - zagrała między innymi w "Last Days" Gusa Van Santa (2004) i wielkiej hollywoodzkiej produkcji "XXX" Roba Cohena (2002), gdzie jej ekranowym partnerem był Vin Diesel.
Już jako wzięta aktorka postanowiła zająć się reżyserią. Po kilku krótkich filmach, w roku 2000 zaprezentowała swój pełnometrażowy debiut "Scarlet Diva" - autoportret przebrzmiałej już gwiazdy, a w 2004 roku "The Heart Is Deceitful Above All Things" - portret młodej matki, pracującej jako prostytutka na postoju przy autostradzie. Film zrobił duże wrażenie zarówno na widzach, jak i krytykach i był pokazywany podczas Directors' Fortnight w Cannes.
Ważne miejsce w filmografii aktorki zajmuje "Transylwiania" (2006) Tony'ego Gatlifa - opowieść o Zingarinie, która przybywa do Transylwanii, by w sercu Rumunii odnaleźć mężczyznę, którego kocha. "Spotkanie z Asią Argentino było decydujące. Nagle zobaczyłem w niej żarliwą wojowniczkę, z takim samym ładunkiem łagodności i delikatności jaki miała w sobie Zingarina" - tłumaczył reżyser.
Z kolei "Go Go Tales" (2007) Abla Ferrary zrobiło niemałą furorę na festiwalu w Cannes, gdzie prezentowane było poza konkursem w ramach specjalnego pokazu, jednak - jak pisał Simon Miraudo z serwisu Quickflix - jedyną rzeczą, o której chciano dyskutować po projekcji, była sekwencja, w której grająca erotyczną tancerkę Asia Argento całuje się namiętnie z psem na scenie nocnego klubu.
Bohaterkę kina akcji uczynił z Argento francuski reżyser Olivier Assayas, który w swym "Przejściu" (2007) nie zapomniał również o wyeksponowaniu agresywnego seksapilu Włoszki.
W historycznym kostiumie Argento oglądaliśmy w filmach wyreżyserowanych przez kobiety. W "Marii Antoninie" (2006) Sofii Coppoli aktorka wcieliła się w postać Madame du Barry, z kolei w "Starej kochance" (2007) Catherine Breillat zagrała hiszpańską konkubinę młodego dandysa, który planuje ożenek z damą z wyższych sfer.
W 2013 roku mogliśmy oglądać Argento w ostatnim filmie jej ojca "Dracula 3D". Obraz, którego premiera odbyła się na festiwalu w Cannes, zebrał miażdżące recenzje.
W ostatnich latach głośno było o Argento w kontekście obyczajowych afer.