Reklama

Arkadiusz Tomiak nie żyje. Miał 55 lat. "Piękny człowiek"

W poniedziałek w tragicznym wypadku samochodowym zmarł Arkadiusz Tomiak, wybitny polski operator filmowy. "Odszedł nasz przyjaciel i mentor" - napisano w mediach społecznościowych festiwalu "Młodzi i Film". To właśnie na imprezę w rodzinnym Koszalinie zmierzał artysta.

"Wczoraj odszedł nasz przyjaciel i mentor. Wybitny operator filmowy i autorytet studentów. Piękny człowiek. Nasz człowiek. Jesteśmy w rozpaczy" - taki wpis pojawił się we wtorek na facebookowym profilu festiwalu "Młodzi i Film".

Polskie gwiazdy żegnają Arkadiusza Tomiaka

"Pamiętam wszystko. Jak kładłeś się z poduszkami na głowie i mówiłeś: 'Chwileczkę, zaraz wymyślę'. Pamiętam nasze wakacje, Twoje dostawy węgorza i serdeczność. I światło w Twoich filmach. I oczach. Agnieszko, Dziewczynki... nie ma słów. Zostało światło" - tak z kolei pożegnała Arkadiusza Tomiaka reżyserka i scenarzystka Joanna Kos-Krauze.

Reklama

Pod jej wpisem pojawiło się wiele wyrazów smutku i niedowierzania innych gwiazd polskiego kina. 

"Nie mam słów" - napisał Borys Szyc. "Potworny smutek" - dodała Karolina Gruszka. "Brak słów. Debiutowaliśmy razem" - przypomniała Maja Ostaszewska. "Nie mogę się otrząsnąć. Tak bardzo mi przykro" - zapewniła Jowita Budnik. "Straszna wiadomość. Współczuję bliskim" - przyznała Magdalena Łazarkiewicz. "Szok i straszny smutek" - zanotowała Kasia Adamik.

Arkadiusz Tomiak: Legenda polskiego kina

Arkadiusz Tomiak karierę zawodową rozpoczął, pracując na planie filmów Jana Jakuba Kolskiego: "Cudowne miejsce", "Grający z talerza" i "Szabla od komendanta". Jako autor zdjęć zadebiutował w 1997 roku w filmie "Przystań" w reżyserii Jana Hryniaka.

Był dwukrotnym laureatem nagrody za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2000 roku doceniono go za "Daleko od okna", a sześć lat później za "Statystów" i "Palimpsest".

Ponadto dwukrotnie nagrodzono go Polską Nagrodą Filmową - Orły. W 2013 roku za "Obławę", a trzy lata później za "Karbalę".

Był również autorem zdjęć do takich filmów, jak "Cisza", "Symetria", "Jasne błękitne okna", "Zero", "Enen", "Mistyfikacja", "Daas", "Dziewczyna z szafy", "Fotograf", "Legiony", "Czarny mercedes" czy "Raport Pileckiego".

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy