ZASP przypomniał, że "zarówno Anna Polony jak i Józef 'Żuk' Opalski to członkowie naszego oddziału w Krakowie".
Anna Polony odeszła z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej (NST) w 2014 r. w proteście przeciwko decyzjom repertuarowym dyrektora Jana Klaty.
Po raz ostatni zagrała na scenie NST w spektaklu "Chłopcy" wg sztuki Stanisława Grochowiaka, którą wyreżyserował Adam Nalepa. Przedstawienie to miało swoją premierę 29 września 2012 r.
Reżyserem, autorem scenariusza i opracowania muzycznego "Savannah Bay" jest Józef Opalski. Za scenografię i kostiumy odpowiada Aleksandra Reda. W obsadzie spektaklu znaleźli się: Anna Polony (gościnnie) oraz Alicja Wojnowska / Anna Cieślak (gościnnie).
Premierę przedstawienia, które jest koprodukcją z Teatrem Polskim w Warszawie, zaplanowano na luty 2021 r. na Nowej Scenie NST.
Anna Polony: Angielska dystynkcja 11
zobacz zdjęcia
Anna Polony: Angielska dystynkcja
1 / 11
Anna Polony, jedna z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych, kończy we wtorek, 21 stycznia, 75 lat! Z tej okazji przypominamy najsłynniejsze wcielenia artystki - fot. Damian Klamka
2 / 11
Do najwybitniejszych teatralnych kreacji Polony należą: niezapomniana Rachela w "Weselu" Wyspiańskiego (1977) w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego, oraz Dulska w widowisku Andrzeja Wajdy "Z biegiem lat, biegiem dni" (1978). Wyrazistą postać Anieli Dulskiej powtórzyła na ekranie w telewizyjnej wersji "Z biegiem dni..." w reżyserii Wajdy (na zdjęciu).
Źródło: EAST NEWS/POLFILM
3 / 11
Ekranowym debiutem Anny Polony był występ w filmie Jana Łomnickiego "Kontrybucja" (1966) - tragicznej historii młodego konspiratora, który spełniwszy podczas okupacji obowiązek wobec swych najbliższych, popada w konflikt z organizacją, za co musi zapłacić życiem. Polony zagrała niewielką rolę dziewczyny o pseudonimie Wronka.
Źródło: EAST NEWS/POLFILM
4 / 11
Do najważniejszych kinowych kreacji aktorki należy rola Magdy Egri w "Dzienniku dla moich dzieci" (1982) Marty Meszaros (na zdjęciu). Polony zagrała także w innych filmach węgierskiej reżyserki: "Dzienniku dla moich ukochanych" (1987), "Dzienniku dla mojego ojca i matki" (1990) oraz w "Siódmym pokoju" (1995).
Źródło: EAST NEWS/POLFILM
5 / 11
Polony zagrała też główną rolę w "Dekalogu VII" Krzysztofa Kieślowskiego, wcielając się w postać matki Majki (Maja Barełkowska). - Miłość miesza się tu z egoizmem tak ściśle, że trudno je rozdzielić. Psychologiczne i etyczne zapętlenie konfliktu między Majką i Ewą to zasługa nie tylko scenariusza i reżyserii, lecz także dobrych ról Anny Polony i debiutantki Mai Barełkowskiej. Tu większość recenzentów była zgodna - czytamy w Internetowej Bazie Filmu Polskiego.
Źródło: EAST NEWS/POLFILM
6 / 11
W 2004 roku aktorka przyjęła propozycję dubbingu w animowanej produkcji "Rogate ranczo". Razem z Bożeną Dykiel i Edyta Olszówką użyczyły głosów postaciom... krów. "Ta angielska dystynkcja wszystko usprawiedliwia, nawet zagranie krowy. W końcu sama próbuję na co dzień być damą" - tłumaczyła Anna Polony.
7 / 11
Ostatnią kinową rolą Anny Polony był występ w filmie Borysa Lankosza "Rewers" (2009). Za żywiołową kreację babci postaci granej przez Agatę Buzek aktorka otrzymała Orła dla najlpeszego aktorki drugoplanowej.
Źródło: materiały dystrybutora
8 / 11
Anna Polony na planie serialu? Nieczęsty to widok! Aktorka ma jednak na koncie kilka serialowych występów, m.in. w produkcji "TVN "Julia" (na zdjęciu), czy w hicie Polsatu "Hotel 52". Gwiazda polskiej sceny nie ukrywa jednak, że jest rozdrażniona faktem, że młodzi aktorzy jeszcze przed skończeniem szkoły zaczynają pracę w telewizji. - Taki jest dzisiejszy świat, taka jest konieczność. Muszą próbować wcześniej wejść w środowisko i znaleźć sobie pracę, żeby zaistnieć. Potem kończą szkołę i jak im się to nie uda, to biedni błąkają się po tym świecie szukając swoich możliwości. Czasem całe lata nie pracują w zawodzie, tylko są kelnerami - zauważyła Polony w rozmowie z INTERIA.PL.
9 / 11
Za swój kunszt aktorski i zaangażowanie Anna Polony uhonorowana została wieloma nagrodami i odznaczeniami. Znajdują się wśród nich m.in. Złoty Krzyż Zasługi (1977), Krzyż Kawalerski (1987) i Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2003) oraz Złoty Medal Gloria Artis - Zasłużony Kulturze (2005).
W 2007 roku uhonorowana została Złotym Laurem za Mistrzostwo w Sztuce i Nagrodą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia artystyczne, a w 2011 Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski - fot. Damian Klamka
10 / 11
Od 39 lat prof. Anna Polony wykłada w krakowskiej PWST. W latach 1987-91 była prodziekanem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, w latach 1999-2002 pełniła obowiązki prorektora uczelni - fot. Tomasz Żurek
11 / 11
Pod koniec 2013 roku zapowiedziała, że w związku z kontrowersyjnymi realizacjami Starego Teatru pod dyrekcją Jana Klaty kończy współpracę z tym teatrem. - Przyznam się, że nie podoba mi się też ten styl teatru; ja się w ogóle źle czuję w takim teatrze. W związku z tym żegnam się już ze sceną, z którą byłam związana prawie 50 lat. Zagram jeszcze w styczniu kilka przedstawień "Chłopców" Grochowiaka - mówiła w grudniu 2013 w rozmowie z RMF FM - fot. Damian Klamka