Reklama

Reklama

Anna Dymna w słuchowisku "Dymna, Dymna" na antenie Radia Kraków

Anna Dymna wystąpi w lutym w słuchowisku Radia Kraków zatytułowanym "Dymna! Dymna!" w reżyserii Ewy Ziembli. Słuchowisko zostanie zrealizowane na żywo z udziałem publiczności; będzie go można wysłuchać na antenie radiowej i w internecie.

Anna Dymna

Radiowy spektakl powstaje na kanwie sztuki Zbigniewa Landowskiego pt. "Nefretete", którego bohaterkami są dwie kobiety. Jedna to Nefretete - królowa Egiptu, żona faraona, symbol piękna; druga - to żyjąca współcześnie Aktorka, która zdobyła sławę, ale wie, że najlepsze role ma już za sobą i boi się starości i samotności.

Chociaż losy bohaterek dzielą trzy tysiące lat, to w sztuce okazuje się, że oddalenie to jest pozorne. Nefretete i Aktorka, mimo różnic kulturowych i dystansu, są do siebie podobne, bo pragnienie miłości, spełnienia i sukcesu jest ponadczasowe.

Reklama

"Poszukiwałam scenariusza dla Anny Dymnej, tekstu raczej kameralnego, odpowiedniego na kanwę słuchowiska radiowego, a przede wszystkim będącego dużym wyzwaniem aktorskim. Tak trafiłam na monodram Zbigniewa Landowskiego" - powiedziała autorka adaptacji i reżyserka słuchowiska Ewa Ziembla. Jak przyznała, nie znała autora, potem dowiedziała się, że jest tłumaczem i dziennikarzem, a "Nefretete" to jego pierwsza sztuka teatralna.

"Najbardziej spodobał mi się pomysł, że jedna aktorka odgrywa dwie role: Aktorki grającej w teatrze postać Nefretete i samej Nefretete. To trudne zadanie, i aktorskie, i realizacyjne, ale o coś takiego właśnie mi chodziło. Egipski sztafaż nie miał większego znaczenia. Ważniejsze dla mnie było spotkanie tych dwóch niezwykłych kobiet" - wyjaśniła Ziembla.

Autorem oprawy muzycznej słuchowiska "Dymna! Dymna!" na podstawie sztuki "Nefretete" Zbigniewa Landowskiego będzie DJ Herbaciarz, realizacji radiowej - Wojciech Gruszka.

Premierze spektaklu w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków towarzyszyć będzie wręczenie najważniejszego wyróżnienia przyznawanego przez Radio Kraków - Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej, której laureatką została w tym roku właśnie Anna Dymna. Wręczone zostaną też nagrody za najważniejsze kulturalne wydarzenia roku 2015 w Krakowie i Małopolsce: Marka Radia Kraków i Supermarka Radia Kraków.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: Anna Dymna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje