Reklama

Anna Dymna: Liczy się walka, wartości, radość

Zmienia się patrzenie na osoby z niepełnosprawnościami, są oni traktowani jak zwyczajni ludzie (...) - ocenia Anna Dymna, z której inicjatywy po raz 15. w Krakowie odbywa się Festiwal Zaczarowanej Piosenki.

Zmienia się patrzenie na osoby z niepełnosprawnościami, są oni traktowani jak zwyczajni ludzie (...) - ocenia Anna Dymna, z której inicjatywy po raz 15. w Krakowie odbywa się Festiwal Zaczarowanej Piosenki.
Anna Dymna podczas Festiwalu Zaczarowanej Piosenki 2019 /Beata Zawrzel /Reporter

Sobota i niedziela to dni festiwalowego finału. Na krakowskim Rynku Głównym stoi "rodzinny namiot", w którym przygotowano atrakcje dla najmłodszych, rodzice będą mogli też nakarmić i przewinąć dzieci.

Koncert laureatów odbędzie się w niedzielę. Oprócz zwycięzców konkursu na "zaczarowaną piosenkę", na scenie pojawią się również: Jacek Cygan, Anna Karwan, Włodzimierz Korcz, Alicja Majewska, Adam Nowak, Marek Piekarczyk, Irena Santor, Damian Ukeje, Zbigniew Zamachowski. 

Według Anny Dymnej, dzisiaj zmienia się myślenie o osobach z niepełnosprawnościami. Aktorka ma nadzieję, że do zmiany sposobu patrzenia na takie osoby przyczynia się organizowany przez jej fundację od 15 lat Festiwal Zaczarowanej Piosenki, w którym niepełnosprawni, a uzdolnieni artyści rywalizują o statuetkę Zaczarowanego Ptaszka oraz finansowe stypendia, pokrywające laureatom edukację i dalsze doskonalenie umiejętności.

Reklama

"Zmienia się patrzenie na osoby z niepełnosprawnościami, są oni traktowani jak zwyczajni ludzie (...)" - powiedziała Dymna. Jak dodała, dzisiaj jest "piękny czas" - powstają ośrodki i programy dla takich osób i zdaje się - według aktorki - że talenty takich osób coraz bardziej są cenione, promowane na wydarzeniach kulturalnych.

Dymna zaznaczyła także, że dzisiaj, kiedy co czwarty Polak ma problemy psychiczne, kiedy - jak wymieniała - rzeczywistość jest niezdrowa, jest presja ze wszystkich stron, niepełnosprawni pokazują, że mimo przeciwności losu można być szczęśliwym.

"Jak się patrzy na tych ludzi zaczyna się myśleć: 'dlaczego ja się tak przejmuję głupotami?'. Oni pokazują, że liczy się walka, wartości, radość (...)" - mówiła aktorka i dodała, że wydarzenia takie jak Festiwal Zaczarowanej Piosenki pokazują, że szczęście człowiekowi daje obecność drugiego człowieka i że najlepszym schronieniem dla człowieka jest drugi człowiek.

"Dla osób z niepełnosprawnościami ważne jest, że obok jest drugi człowiek, że ktoś przechodząc obok powie im 'cześć'. Oni uczą nas tego, że drugi człowiek jest największym skarbem" - podkreśliła aktorka przyznając, że z jej obserwacji, chociażby studentów, wynika, że ludzie mający się za "normalnych" są coraz bardziej zagubieni, boją się siebie nawzajem, nie ufają sobie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Anna Dymna
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy