4 lipca radni zdecydowali także, że inny skwer, u zbiegu al. Focha i ul. Królowej Jadwigi, będzie nosił imię Papcia Chmiela oraz, że patronką jednej z ulic w Nowej Hucie będzie Stanisława Dowgiałło (1865-1933) - jedna z pierwszych w Polsce farmaceutek. Ponadto bezimienna dotąd droga w dzielnicy Bieżanów będzie nosić imię księdza Adolfa Chojnackiego (1932 -2001) - kapłana prześladowanego w czasach PRL za działalność opozycyjną. Andrzej Wajda ma już swoją aleję w Gdyni, ulicę w Suwałkach, gdzie się urodził, a także w innym miastach m.in. Wałbrzychu.
Wajda rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie tuż po II wojnie światowej. Jako reżyser realizował spektakle w Starym Teatrze i kręcił w Krakowie filmy. Ufundował Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Najważniejsze filmowe trofea, m.in. honorowego Oscara, Złotą Palmę z Cannes, berlińskiego Złotego Niedźwiedzia, weneckiego Złotego Lwa reżyser przekazał do zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius. Za zasługi dla Krakowa w 1995 r. otrzymał Medal Cracoviae Merenti.
Wajda najlepszy 19
zobacz zdjęcia
Wajda najlepszy
1 / 19
Andrzej Wajda nie żyje. Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich reżyserów, współtwórca polskiej szkoły filmowej, wielokrotnie nagradzany, laureat Oscara odszedł w niedzielę, 9 października 2016 roku, wieczorem w wieku 90 lat.
Hołd dla pokolenia "Kolumbów"
2 / 19
"Kanał" (1956) - historia tragicznych dziejów Powstania Warszawskiego. Nagroda Specjalna Jury na festiwalu w Canes
3 / 19
"Popiół i diament" (1958) - ekranizacja głośnej książki Jerzego Andrzejewskiego. Zbyszek Cybulski jako polski James Dean. Nagroda stowarzyszenia krytyków filmowych FIPRESCI na festiwalu w Wenecji.
4 / 19
"Niewinni czarodzieje" (1960) - utrzymany w nowofalowej stylistyce młodzieżowy film Wajdy według scenariusza Jerzego Skolimowskiego z muzyką Krzysztofa Komedy
5 / 19
"Popioły" (1965) - "Nie wybieram do ekranizacji Sienkiewicza, tylko Żeromskiego, bo nie interesuje mnie literatura zgody narodowej, literatura pogodzenia wszystkich ze wszystkimi" - mówił w wywiadzie Andrzej Wajda.
6 / 19
"Wszystko na sprzedaż" (1968) - autotematuyczny film, będący hołdem dla zmarłego Zbyszka Cybulskiego
7 / 19
"Polowanie na muchy" (1969) - przewrotna komedia według scenariusza Janusza Głowackiego. Okulary noszone wtedy przez Małgorzatę Braunek ciągle w cenie!
8 / 19
"Brzezina" (1970) - Wajda czyta Iwaszkiewicza przy pomocy malarstwa Jacka Malczewskiego
9 / 19
"Krajobraz po bitwie" (1970) - ekranizacja obozowych opowiadań Tadeusza Borowskiego. Wspaniały debiut Stanisławy Celińskiej.
10 / 19
"Wesele" (1972) - "Gdzie pan znalazł tak doskonałego scenarzystę?" - zapytał Elia Kazan Andrzeja Wajdę po obejrzeniu "Wesela"
11 / 19
"Ziemia obiecana" (1974) - nominowana do Oscara ekranizacja powieści Władysława Reymonta. Wielkie role Daniela Olbrychskiego, Wojciecha Pszoniaka i Andrzeja Seweryna
12 / 19
"Człowiek z marmuru" (1976) - Wajda używa kina jako narzędzia politycznego. Nagroda FIPRESCI na festiwalu w Cannes.
13 / 19
"Bez znieczulenia" (1978) - film w nurcie "kina moralnego niepokoju" ze wspaniała rolą Zbignierwa Zapasiewicza. Nagroda Jury Ekumenicznego w Cannes.
14 / 19
http://film.interia.pl/wiadomosci-dnia/news/irena-kwiatkowska-nie-zyje,1604956,7371
16 / 19
"Człowiek z żelaza" (1981) - jeden z największych sukcesów polskiego kina - Złota Palma w Cannes w 1981 roku.
17 / 19
"Kronika wypadków miłosnych" (1985) - ekranizacja powieści Tadeusza Konwickiego z udziałem samego pisarza.
18 / 19
"Katyń" (2007) - najbardziej osobisty film Andrzeja Wajdy
19 / 19
"Tatarak" (2009) - kolejny raz Wajda czyta Iwaszkiewicza, tym razem wspólnie z Krystyną Jandą
Był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureatem honorowego Oscara amerykańskiej Akademii Filmowej w 2000 roku za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii.
Filmy Wajdy rozpoczęły tzw. polską szkołę filmową; współtworzył także kino moralnego niepokoju. Wyreżyserował kilkadziesiąt filmów; do najbardziej znanych należą "Popiół i diament", "Popioły", "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Panny z Wilka", "Człowiek z żelaza", "Pan Tadeusz", "Katyń" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei".
Andrzej Wajda nieznany 17
zobacz zdjęcia
Andrzej Wajda nieznany
1 / 17
Andrzej Wajda nie żyje. Wybitny reżyser, współtwórca polskiej szkoły filmowej, laureat Oscara zmarł w niedzielę, 9 października, wieczorem. Miał 90 lat.
2 / 17
Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Jego ojciec, Jakub, oficer Wojska Polskiego, zginął w Katyniu. Chciał, by syn służył w armii. W 1939 roku przyszły reżyser pojechał więc do Lwowa, by wstąpić do Korpusu Kadetów. Nie dostał się tam jednak i większą część wojny spędził w Radomiu.
3 / 17
W roku 1946 rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po trzech latach zrezygnował jednak z malarstwa i wybrał film - w 1949 r. podjął studia w łódzkiej Wyższej Szkole Filmowej. Jako reżyser debiutował w 1955 roku obrazem "Pokolenie".
4 / 17
Międzynarodowy sukces przyniósł Wajdzie już drugi samodzielnie zrealizowany film - "Kanał" (1956), opowieść o powstańcach warszawskich. W 1957 roku reżyser odebrał za ten film Srebrną Palmę na festiwalu filmowym w Cannes.
5 / 17
Kolejnym sukcesem był "Popiół i diament" (1958) z niezapomnianą kreacją Zbigniewa Cybulskiego, wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji nagrodą FIPRESCI.
6 / 17
W kolejnych latach w dorobku artystycznym Wajdy znalazły się m.in. "Popioły" (1965) według prozy Stefana Żeromskiego oraz "Wszystko na sprzedaż" (1969), opowieść osnuta wokół życia i śmierci Zbigniewa Cybulskiego. W roku 1969 roku reżyser zrealizował również "Polowanie na muchy", a w 1970 roku oparty na prozie Tadeusza Borowskiego "Krajobraz po bitwie". W 1970 roku powstała także "Brzezina", adaptacja prozy Jarosława Iwaszkiewicza.
7 / 17
W 1973 r. reżyser przeniósł na ekran dramat Stanisława Wyspiańskiego "Wesele", a dwa lata później "Ziemię obiecaną" Władysława Reymonta, którą krytycy uznali za najlepszy film Wajdy - obraz ten otrzymał nominację do Oscara.
8 / 17
W 1977 Wajda wyreżyserował "Człowieka z marmuru", na podstawie scenariusza Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Opowieść o Mateuszu Birkucie, przodowniku pracy, przyciągnęła tłumy widzów. Jednocześnie cenzura otrzymała nakaz usuwania z mediów pozytywnych opinii o "Człowieku z marmuru", z czasem w mediach nie wolno było umieszczać już żadnych informacji na jego temat.
9 / 17
W 1978 Wajda wyreżyserował obraz "Bez znieczulenia" z niezapomnianą rolą Zbigniewa Zapasiewicza. W 1979 roku adaptacja prozy Iwaszkiewicza, "Panny z Wilka", przyniosła mu następną nominację do Oscara. W 1981 r. Wajda nakręcił "Człowieka z żelaza" - kontynuację "Człowieka z marmuru", opisującą historię strajków robotników Wybrzeża. Film ten zdobył pierwszą w historii polskiego kina Złotą Palmę w Cannes oraz kolejną nominację do Oscara.
10 / 17
Kolejne filmy Wajdy to m.in. nakręcony we Francji "Danton" (1983), na podstawie "Sprawy Dantona" Stanisławy Przybyszewskiej, w którym główne role zagrali Gerard Depardieu i Wojciech Pszoniak.
11 / 17
W 1998 r. artysta przeniósł na ekran "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a w 2002 - "Zemstę" Aleksandra Fredry.
12 / 17
W 2007 r. nakręcił "Katyń", a w 2009 r. "Tatarak" na motywach prozy Jarosława Iwaszkiewicza. "Tatarak" nagrodzony został Nagrodą im. Alfreda Bauera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, "Katyń" nominowany był do Oscara.
13 / 17
We wrześniu 2013 r. odbyła się premiera filmu Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Główne role zagrali w nim Robert Więckiewicz, który wcielił się w Lecha Wałęsę, i Agnieszka Grochowska, jako Danuta Wałęsa. Scenariusz napisał Janusz Głowacki.
14 / 17
Daniel Olbrychski, Krystyna Janda, Andrzej Seweryn i Wojciech Pszoniak - wszyscy należeli do elitarnego "klubu" ulubionych aktorów Wajdy. Kiedy w 2000 roku reżyser ten otrzymał od Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscara za całokształt twórczości, Janda zaznaczyła: "Wajda zawdzięcza Oscara wyłącznie sobie. Oczywiście, możemy się wszyscy pod to podłączyć, ale będzie to nadużycie".
15 / 17
Olbrychski, nazywany ulubionym aktorem Wajdy, został przez niego odkryty, kiedy studiował na drugim roku w warszawskiej Szkole Teatralnej. Aktor wystąpił w 11 filmach Wajdy, zwykle w rolach głównych. Debiutował jako Rafał w "Popiołach" (1965), a najwybitniejszą kreację, Borowieckiego, stworzył w nominowanej do Oscara "Ziemi obiecanej" (1974).
16 / 17
W lutym 2009 roku Andrzej Wajda zapytany o to, czym dla niego jest śmierć, powiedział: "Nie godzę się z tym. Jest taka opowieść chasydów, że Rebe stary będąc już, strasznie dużo pracuje, pisze, czyta, stale jest czymś zajęty i stale jest w ruchu. Pewnego dnia przychodzi Śmierć, patrzy na niego, że on jest taki zajęty...eee, mówi, przyjdę później. Mnie ta opowieść przyświeca".
17 / 17
Do końca był człowiekiem bardzo zajętym. Pracował, ale o szczegółach nie chciał mówić: "Pracuję, przygotowuję się, ale nie zdradzam dlatego, że nie chciałbym powiedzieć: 'Miałem co prawda jakieś projekty, ale nie robię filmu'. Wolałbym powiedzieć: 'Robię film' i powiedzieć jaki".
Dzieła Wajdy nagrodzono Złotym Lwem i Złotym Niedźwiedziem. W swoim dorobku ma również m.in. Złotą Palmę, Europejską Nagrodę Filmową "Felix" i japońską nagrodę Kyoto. W latach 1989-91 Wajda był senatorem. Od 1994 r. należał do honorowych członków francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był doktorem honoris causa kilku polskich uczelni, honorowym obywatelem Warszawy, Gdańska, Gdyni, Wrocławia, Łodzi, Opola, Radomia i Suwałk. W 2011 r. otrzymał Order Orła Białego.
Ostatni film, który wyreżyserował to "Powidoki" o Władysławie Strzemińskim. Zmarł 9 października 2016 r. Został pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.
Pogrzeb Andrzeja Wajdy w Krakowie 14
zobacz zdjęcia
Pogrzeb Andrzeja Wajdy w Krakowie
1 / 14
Urna z prochami Andrzeja Wajdy została wystawiona w krakowskim kościele oo. dominikanów.
Źródło: PAP
Autor: Jacek Turczyk
2 / 14
Pogrzeb Andrzeja Wajdy odbędzie się w środę na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie o godz. 16.30.
Źródło: PAP
Autor: Jacek Turczyk
3 / 14
W pogrzebie Andrzeja Wajdy weźmie udział prezydent Andrzej Duda - poinformowała dziś na Twitterze kancelaria prezydenta.
Źródło: PAP
Autor: Jacek Turczyk
4 / 14
Andrzej Wajda zostanie pochowany na Cmentarzu Salwatorskim, w mogile obok grobu rodzinnego, w który spoczywa m.in. jego matka. Ceremonia pogrzebowa ma być uroczystością wyłącznie religijną, na cmentarzu nie są przewidziane żadne oficjalne przemówienia.
Źródło: PAP
Autor: Jacek Turczyk
5 / 14
"Rodzina zmarłego prosi o nieskładanie kwiatów i wieńców, prosi natomiast o datki pieniężne na wskazane w nekrologach hospicja onkologiczne" - informację o prośbie rodziny Andrzeja Wajdy przekazała swej stronie internetowej Szkoła Filmowa w Łodzi.
Źródło: PAP
Autor: Jacek Turczyk
6 / 14
Urna z prochami Andrzeja Wajdy wystawiona w bazylice św. Trójcy.
Źródło: INTERIA.PL
Autor: Paweł Krawczyk
7 / 14
Na uroczystościach pogrzebowych Andrzeja Wajdy nie brakuje także tych, którzy z nim pracowali. W bazylice św. Trójcy pojawili się m.in. Anna Dymna, Krystyna Janda, Grażyna Torbicka z mężem oraz wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Źródło: East News
Autor: Marek Lasyk
8 / 14
Aktorzy Andrzej Seweryn (L) i Wojciech Pszoniak (P) w dominikańskiej bazylice Świętej Trójcy w Krakowie przed mszą św. pogrzebową w intencji zmarłego Andrzeja Wajdy.
Źródło: PAP
Autor: Jacek Turczyk
9 / 14
Adam Michnik w towarzystwie wdowy po Andrzeju Wajdzie - Krystyny Zachwatowicz.
Źródło: INTERIA.PL
Autor: Paweł Krawczyk
10 / 14
Prezydent Polski Andrzej Duda w towarzystwie prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.
Źródło: INTERIA.PL
Autor: Paweł Krawczyk
11 / 14
Krzysztof Globisz podczas nabożeństwa żałobnego w bazylice św. Trójcy.
Źródło: INTERIA.PL
Autor: Paweł Krawczyk
12 / 14
W pożegnaniu Andrzeja Wajdy wziął również udział prezydent Komorowski.
Źródło: INTERIA.PL
Autor: Paweł Krawczyk
13 / 14
Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski przed rozpoczęciem uroczystości mówił, że „po Viscontim i Fellinim, po Kurosawie i Bergmanie odszedł ostatni z wielkich narodowych artystów”.
„Ostatni z tego pokolenia reżyserów, które z kina uczyniło wielką sztukę. Odszedł wielki polski twórca - jak mówił, Polska była tematem najważniejszym, który potrafił w swojej sztuce zuniwersalizować Polskę i jak nikt inny przybliżyć ją całemu światu” – powiedział Bromski.
Źródło: PAP
Autor: Jacek Turczyk
14 / 14
Krystyna Zachwatowicz-Wajda trzyma urnę z prochami Andrzeja Wajdy w dominikańskiej bazylice Świętej Trójcy w Krakowie
Źródło: PAP
Autor: Jacek Turczyk