Reklama

Reklama

Andrzej Tomecki nie żyje. Aktor miał 90 lat

Nie żyje Andrzej Tomecki. O śmierci zasłużonego aktora teatralnego, filmowego, telewizyjnego i dubbingowego poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Tomecki grał m. in. w "Quo Vadis" oraz serialach "Adam i Ewa" oraz "Klan". Jego najpopularniejszą kreacją dubbingową był Kapitan Greg, słynny pirat z serii gier "Gothic".

Nie żyje aktor Andrzej Tomecki

2 czerwca 2022 roku niespodziewanie zmarł Andrzej Tomecki - przekazał w tym tygodniu za pośrednictwem mediów społecznościowych Związek Artystów Scen Polskich. Tomecki był cenionym polskim aktorem teatralnym, filmowym, serialowym oraz dubbingowym. Odszedł w wieku 90 lat.

"Z ogromnym smutkiem informujemy, że w dniu 2 czerwca 2022 roku, w wieku 90 lat odszedł niespodziewanie Andrzej Tomecki - znamienity aktor teatralny, filmowy oraz dubbingowy. Piosenkarz i esperantysta, rodowity warszawiak i powstaniec warszawski" - poinformował ZASP.

W opublikowanym na Facebooku poście Związek Artystów Scen Polskich przekazał także szczegóły dotyczące ostatniego pożegnania zasłużonego aktora. "Uroczystość pogrzebowa Andrzeja Tomeckiego odbędzie się we wtorek 14 czerwca 2022 roku o godzinie 13.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach. Mowę pożegnalną w imieniu ZASP odczyta na pogrzebie Tomasz Marzecki" - podano. Po mszy urna z prochami zmarłego zostanie odprowadzona do grobu rodzinnego żony.

Reklama

Andrzej Tomecki był powstańcem warszawskim

Andrzej Tomecki urodził się 23 marca 1932 roku w Warszawie. W czasie powstania warszawskiego w 1944 roku był łącznikiem AK. W 1956 roku ukończył warszawską PWST. W tym samym roku zadebiutował na deskach Teatru Powszechnego. Występował także w warszawskiej Operetce, Teatrze Syrena czy Teatrze Rampa.

Tomecki był członkiem Związku Artystów Scen Polskich oraz Polskiego Związku Esperantystów. Ze swoim kilkuletnim tournée piosenek o Warszawie śpiewanych w języku Esperanto zjechał z żoną cały świat - od Skandynawii i Europy Zachodniej po Kanadę i Stany Zjednoczone - wspomina ZASP.

W latach 60. wykonywał hit "Moda na skakanie". W roku 1967 roku zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Opolu, a w 1986 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Andrzej Tomecki: Kariera

Publiczność telewizyjna znała Andrzeja Tomeckiego z ról w wielu popularnych serialach. Zagrał m. in. w "07 zgłoś się", "Klanie", "Adamie i Ewie" czy "Quo Vadis". Niespodziewaną popularność w czasie emerytury przyniosły mu role dubbingowe - w filmach i serialach animowanych oraz (przede wszystkim) grach komputerowych. Jego największą i najpopularniejszą kreacją stał się Kapitan Greg, słynny pirat z serii gier "Gothic" - przypomina Związek Artystów Scen Polskich.

"Wszyscy aktorzy wspominamy Andrzeja jako skromnego i wspaniałego kolegę. Andrzeju, będzie nam ciebie bardzo brakować, jednak twój głos i twoje role dubbingowe zostaną z nami na zawsze" - żegnają aktora koledzy z ZASP.

Autor: Maria Staroń

RMF
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Tomecki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL