Anatomia młodości i zła
7 premierowych tytułów trafia w tym tygodniu na ekrany polskich kin. Do luksusowego hotelu w Alpach zabierze nas laureat Oscara Paolo Sorrentino w najnowszym filmie "Młodość", z kolei Jacek Bromski w "Anatomii zła" przedstawi historię inspirowaną głośnymi kryminalnymi sprawami ostatnich lat.
"Młodość" to najnowszy film Paolo Sorrentino, nagrodzonego Oscarem za "Wielkie piękno". W roli głównej - jako słynny kompozytor, spędzający wraz z rodziną wakacje w luksusowym hotelu w Alpach - pojawia się Michael Caine. Przed laty postanowił, że nigdy więcej nic nie skomponuje oraz przestanie dyrygować. Niespodziewana wizyta wysłannika brytyjskiej królowej, którego początkowo nie chce przyjąć ani wysłuchać, zmusi go do konfrontacji z najbliższymi oraz z własnym życiem.
"Anatomia zła" w reżyserii Jacka Bromskiego to kryminał zainspirowany najgłośniejszymi sprawami kryminalnymi ostatnich lat. W głównej roli wyrzuconego z armii snajpera, który otrzyma zlecenie zabójstwa najważniejszego policjanta w państwie, zobaczymy Marcina Kowalczyka. Na ekranie partnerują mu: Krzysztof Stroiński, Andrzej Seweryn i Piotr Głowacki.
"Everest" to spektakularny thriller akcji oparty na jednej z najtragiczniejszych w historii wypraw na Mount Everest. Wszystko działo się w maju 1996, kiedy jednego dnia zginęło 15 wspinaczy. Film opowiada historię grupy ośmiorga himalaistów, którzy pod przewodnictwem Roba Halla (w tej roli Jason Clarke), próbują zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami niedostępnego szczytu.
"Więzień labiryntu: Próby ognia" to druga z cyklu ekranizacji bestsellerowych powieści Jamesa Dashnera. Akcja thrillera science-fiction rozgrywa się w świecie dotkniętym wielkim kataklizmem. Szybko okaże się, że Labirynt był tylko początkiem, a na bohaterów czeka jeszcze więcej niespodzianek, pułapek i mylnych tropów. Tym razem będą mieli dwa tygodnie, aby przejść przez Pogorzelisko - najbardziej spaloną część świata, pustynię, na której na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo.
"Klub włóczykijów" to przygodowo-familijna opowieść oparta na motywach powieści Edmunda Niziurskiego. Kornel i Maks spędzają wakacje przed ekranem komputera i nie myślą o powrocie do nudnego realu. Wszystko zmienia nieoczekiwana wizyta wuja Dionizego. Pod jego przewodnictwem wyruszają w podróż, której celem jest odnalezienie skarbu ukrytego przed laty przez pradziadka Kornela. Sprawy skomplikują się, gdy na drogocenny trop wpadają również przebiegli bandyci - Dr Kadryll (Tomasz Karolak) i jego niezdarny pomocnik Wieńczysław Nieszczególny (Wojciech Mecwaldowski).
Dokument "Głos Sokurowa" to sylwetka jednego z najważniejszych twórców rosyjskiego kina. Jego szerokie spojrzenie na pracę filmowca, zataczające kręgi filozoficzne i społeczne, historyczne i polityczne jest przedmiotem tego dokumentalnego eseju. Niegdyś Sokurow był solą w oku komunistów, dziś otwarcie krytykuje Władimira Putina. Jak twierdzi, Rosja za 20 lat będzie zupełnie inna, choć jeszcze nie wiadomo jaka. Głosu Sokurowa warto posłuchać - jak zresztą każdego, kto jest tak zreflektowany i analityczny, szczery i prawdziwie mądry, wyważony i do gruntu humanistyczny.
Czy człowiek potrafi żyć bez wiary? Czy życie bez niej ma w ogóle sens? To pytania, przed którymi - w swoim najnowszym filmie "Czy naprawdę wierzysz?" - postawili bohaterów twórcy znanego z polskich ekranów "Bóg nie umarł". Dwanaście różnych postaw życiowych i dwanaście całkowicie odmiennych charakterów, których drogi niespodziewanie krzyżują się... Każdy z bohaterów - często wbrew swoim przekonaniom - odkryje moc chrystusowego krzyża.