Amerykańska Nowa Fala w polskim plakacie filmowym
Na wystawę Amerykańska Nowa Fala w polskim plakacie filmowym zaprasza od czwartku Muzeum Kinematografii w Łodzi. Ekspozycja została przygotowana specjalnie dla serbskiego reżysera Emira Kusturicy i prezentowana była na festiwalu filmowym w Mokrej Gorze w Serbii.
Jak poinformował w środę Piotr Kulesza z muzeum ekspozycja składa się z ponad trzydziestu plakatów wyselekcjonowanych specjalnie do jej prezentacji w Łodzi. Według niego to wyjątkowe i bardzo cenne egzemplarze z lat 60. i 70. ub. wieku, których autorami są znani polscy artyści, m.in.: Jakub Erol, Waldemar Świerzy czy Andrzej Pągowski.
Na wystawie będzie można zobaczyć plakaty do takich filmów jak np. "Planeta małp" w reż. Franklina J. Schaffnera z 1968 roku, "Maratończyk" w reż. Johna Schlesingera z 1976 roku, "Zbieg z Alcatraz" w reż. Johna Boormana z 1967 roku czy "Dziecko Rosemary" w reż. Romana Polańskiego z 1968 roku.
Jak zaznaczył Kulesza rolą wystawy, oprócz "ukazania wycinka historii amerykańskiego filmu, jest prezentacja walorów artystycznych polskich plakatów filmowych". Chodzi tu przede wszystkim o pokazanie "odmiennego spojrzenia artystów z naszego kręgu kulturowego na fabułę i temat filmów, które mieli zilustrować".
Kulesza przypomniał, że ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi specjalnie dla serbskiego reżysera Emira Kusturicy. Pierwszy raz prezentowana była w styczniu tego roku podczas trwania 7 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kustendorf w Mokrej Gorze w Serbii, którego założycielem i dyrektorem jest Kusturica.
Wystawa odbyła się w ramach współpracy z fundacją reżysera, z którą łódzkie Muzeum podpisało wieloletnią umowę. Teraz zostanie pokazana w Łodzi. Będzie można ją oglądać do 27 lipca tego roku.
Amerykańska Nowa Fala w polskim plakacie filmowym to już druga ekspozycja prezentowana przez łódzką placówkę w ramach Festiwalu w Mokrej Gogrze. W ub. roku muzeum pokazało wystawę "Krzysztof Kieślowski. Ślady i pamięć", prezentowaną na specjalną prośbę organizatorów.
Amerykańska Nowa Fala to okres od końca lat 60. do początku 80. ub. wieku, w którym wielu filmowców realizowało swoje obrazy poza tradycyjnym systemem wielkich studiów. W filmach zaczęto poruszać tematy trudne, kontrowersyjne, używając do tego realistycznych środków przekazu.
60-letni Emir Kusturica pochodzi z Sarajewa. Zdobywał nagrody za etiudy filmowe już jako uczeń. Studiował w Akademii Filmowej FAMU w Pradze. Za pierwszą fabułę "Czy pamiętasz Dolly Bell?" w 1981 r. otrzymał Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. Cztery lata później zdobył Złotą Palmę i nominację do Oscara za "Ojciec w podróży służbowej".
W 1993 r. nakręcił w USA film "Arizona Dream", za którego dostał Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie. Za swój najgłośniejszy obraz "Underground" z 1995 r. uhonorowany został Złotą Palmą w Cannes. Sukcesem była też komedia "Czarny kot, biały kot". Sam występował w wielu filmach, głównie w epizodach. Jest także muzykiem i wykładowcą.
Ciekawi Cię, co w najbliższym czasie trafi na ekrany - zobacz nasze zapowiedzi kinowe!
Chcesz obejrzeć film? Nie możesz zdecydować, który wybrać? Pomożemy - poczytaj nasze recenzje!