Reklama

Agnieszka Holland oceni najlepsze filmy świata. Prestiżowe wyróżnienie

Agnieszka Holland zasiądzie w jury konkursu głównego tegorocznego festiwalu filmowego w Wenecji. Polska reżyserka oceni produkcje walczące o Złotego Lwa wespół z m.in. Isabelle Huppert i Jamesem Grayem.

Agnieszka Holland zasiądzie w jury konkursu głównego tegorocznego festiwalu filmowego w Wenecji. Polska reżyserka oceni produkcje walczące o Złotego Lwa wespół z m.in. Isabelle Huppert i Jamesem Grayem.
Agnieszka Holland /Matthias Nareyek /Getty Images

Na początku maja organizatorzy 81. MFF w Wenecji ogłosili, że na czele jury, które oceni filmy w konkursie głównym, stanie w tym roku znana francuska aktorka Isabelle Huppert.

"Ja i festiwal mamy długą, wspólną historię. Zaproszenie jako tak uprzywilejowany widz jest dla mnie zaszczytem. Kino jest obietnicą - bardziej niż czymkolwiek innym. Obietnicą ucieczki, zaskoczenia, dobrego spojrzenia na świat, zjednoczenia mimo naszych różnych gustów i pomysłów" - stwierdziła Huppert w reakcji na decyzję władz festiwalu.

Reklama

Aktorka była wielokrotnie gościem wydarzenia w Wenecji. Dwukrotnie odebrała tam Puchar Volpi dla najlepszej aktorki - za "Sprawę kobiet" (1988) i "Ceremonię" (1995). W 2005 roku otrzymała specjalnego Złotego Lwa za całokształt twórczości.

"Isabelle Huppert jest wielką, wymagającą, ciekawą świata i niezmiernie hojną aktorką. Muza wielu znakomitych filmowców, nigdy nie uchylała się od zaproszeń młodych i mnie znanych reżyserów, którzy widzieli w niej idealną interpretatorkę ich historii" - chwalił ją Antonio Barbera, dyrektor artystyczny festiwalu.

Festiwal w Wenecji 2024: Holland, Gray i Tornatore w jury

W środę poznaliśmy pozostałych członków jury konkursu głównego. W tym zaszczytnym gronie znalazła się wybitna polska reżyserka Agnieszka Holland. W zeszłym roku otrzymała ona na włoskiej imprezie Nagrodę Specjalną Jury.

Pozostali jurorzy to: włoski reżyser Giuseppe Tornatore, amerykański reżyser i scenarzysta James Gray, reżyser Andrew Haigh z Wielkiej Brytanii, scenarzysta i producent z Brazylii Kleber Mendonca Filho, reżyser i scenarzysta z Mauretanii  Abderrahmane Sissako, Julia von Heinz z Niemiec i chińska aktorka Zhang Ziyi.

Przyznają oni Złotego Lwa, a także inne cenne statuetki, m.in. Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię, Coppa Volpi dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora, nagrodę za najlepszy scenariusz oraz statuetkę imienia Marcello Mastroianniego dla najlepszych młodych aktora i aktorki.

81. MFF w Wenecji odbędzie się w dniach od 28 sierpnia do 7 września. Imprezę otworzy pokaz filmu "Beetlejuice Beetlejuice", czyli sequel hitu z 1988 roku. Będzie to światowa premiera najnowszego dzieła Tima Burtona.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Agnieszka Holland | festiwal filmowy w Wenecji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy