Reklama

AFF: "Scott Pilgrim" i Soderbergh

Organizatorzy American Film Festival (AFF), którego premierowa edycja odbędzie się w dniach 20-24 października we Wrocławiu, podali pierwsze szczegóły programu imprezy.

Filmy prezentowane w ramach AFF zostaną podzielone na 4 sekcje. W "Highlights" oczekiwać możemy galowych pokazów najnowszych głośnych tytułów, premiery nowych filmów wielkich reżyserów i obecności gwiazd na ekranie. "Spectrum" to panorama współczesnego kina amerykańskiego, nowe filmy fabularne: "filmy środka", filmy znanych twórców, nowe talenty, ciekawe zjawiska.

Sekcja "American Docs" zaprezentuje filmy dokumentalne: najważniejsze produkcje sezonu, w dużej mierze ukazujące oblicze Ameryki, ale i obrazy realizowane przez Amerykanów w innych zakątkach świata, podejmujące wszelkie tematy. Wreszcie najbardziej radykalne "On the Edge", gdzie czekają na nas: odkrycia, eksperymenty, filmy autorskie, często "na granicy" dotychczas uznanych form i dopuszczalnych treści.

Reklama

Highlights

Największą premierą tegorocznej edycji festiwalu ma być "Scott Pilgrim kontra świat" (Scott Pilgrim vs. the World) w reżyserii Edgara Wrighta. Adaptacja składającej się z sześciu tomów, komiksowej sagi o Scotcie Pilgrimie autorstwa kanadyjskiego rysownika i scenarzysty Bryana Lee O'Malleya, która stała się w Stanach jednym z największych popkulturowych fenomenów mijającej dekady. Ta wybuchowa mieszanka, inkrustowana dziesiątkami nawiązań do popkultury, utrzymana jest w niesamowitym tempie, dodatkowo podkręconym świetną muzyką (napisaną specjalnie na potrzeby filmu przez Becka, Broken Social Scene, czy Nigela Godricha, producenta m.in. Radiohead) i montażem, często naśladującym podziały komiksowej planszy.

Zobacz zwiastun filmu "Scott Pilgrim kontra świat":


W ramach sekcji Highlights obejrzymy też film "Please Give", w reżyserii Nicole Holofcener. To kobieca wersja nowojorskiego psychologizującego filmu obyczajowego z Catherine Keener i Rebeccą Hall w rolach głównych, w którym fabuła stanowi pretekst dla stworzenia złożonych kobiecych portretów. We właściwy sobie błyskotliwy, inteligentny sposób reżyserka prześwietla swoich bohaterów kamerą niczym rentgenem. Pokazuje ich - pełnych sprzeczności, nagich, niepewnych - zastanawiając się, jaki wyrok przyniesie to obnażenie pełnego tajemnic, wewnętrznego świata.

Spectrum

Sekcję Spectrum otworzy film braci Brada i Todda Barnesa, który otrzymał nagrodę NEXT na tegorocznym festiwalu w Sundance. "Wytrych" (Homewrecker) w zaskakująco świeży sposób korzysta z formuły komedii romantycznej. Swobodnie przekracza klasowe i etniczne klisze, którymi posługuje się komedia romantyczna, a twórcy zręcznie zszywają niepasujące do siebie elementy. W efekcie film ani przez moment nie traci tempa.

W tej sekcji pojawią się również nazwiska znanych aktorów. W filmie "Chłopak do towarzystwa" (The Extra Man) w reżyserii Shari Springer Berman i Roberta Pulciniego, w rolę głównego bohatera Louisa Ivesa wcielił się Paul Dano (znany m.in. z "Dobrego serca"). Młody marzyciel Louis przyjeżdża do Nowego Jorku, żeby - jak sam wyznaje - odnaleźć siebie. Na swojej drodze spotka Louisa Henry'ego, postać zagraną przez Kevina Kline'a, oraz ponętną Mary Powell zagraną przez Katie Holmes.

Zobacz zwiastun "Chłopaka do wynajęcia":


Europejską premierę będzie miał na festiwalu komedio-horror "Nie wchodzić do lasu" (Don't Go in the Woods) w reżyserii Vincenta D'Onofrio, znanego aktora filmów kasowych (m.in. "Full Metal Jacket" Stanleya Kubricka czy "Facetów w czerni" Barry'ego Sonnenfelda), w którym pięciu młodych mężczyzn wyjeżdża do lasu, aby z dala od zgiełku popracować nad piosenkami na swoją płytę. W tajemniczych okolicznościach zaczynają znikać kolejni członkowie zespołu.

American Docs

W sekcji American Docs pojawi się obraz "Wszystko będzie dobrze" (And Everything Is Going Fine), pierwszy pełnometrażowy projekt dokumentalny Stevena Soderbergha, autora filmu "Seks, kłamstwa i kasety wideo" (1989), który otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes oraz był nominowany do Oscara. Ten intymny portret Spaldinga Graya, aktora-eksperymentatora, przyjaciela Soderbergha, zbudowany jest w całości z materiałów archiwalnych, pochodzących m.in. z nigdy dotąd nieudostępnianych archiwów rodzinnych.

Film "Nastoletni paparazzo" (Teenage Paparazzo) Adriana Grenier poprzez historię 13-letniego paparazzo Austina Visschedyka, który na swoim BMX-ie przemierza ulice Los Angeles w pogoni za gwiazdami i gwiazdkami popkultury, podejmuje wielokrotnie dyskutowany temat paparazzich, lecz z nieco innej perspektywy. Dokument ubarwiają wypowiedzi sław takich jak Whoopi Goldberg, Matt Damon, Eva Longoria Parker czy celebrytka Paris Hilton.

W ramach sekcji American Docs pokazany zostanie również film "Dwóch Escobarów" (Two Escobars) w reżyserii Jeffa i Michaela Zimbalist, opowieść o sekretnych związkach przestępczego świata i sportu, o Andrésie Escobarze - znanym piłkarzu kolumbijskim oraz Pablo Escobarze - być może jeszcze bardziej znanym szefie największego w Kolumbii kartelu narkotykowego. "Dwóch Escobarów" to historia, którą "The New York Times" nazwał najambitniejszym filmem Tribeca Film Festival, a Huffington Post - sagą na miarę dzieł Szekspira.

On The Edge

W sekcji On The Edge zostanie pokazany nowy projekt Billa Morrisona "Spark of Being" z muzyką Dave'a Douglasa. Tym razem reżyser proponuje nostalgiczny traktat o naturze tworzenia. Za punkt wyjścia służy tu historia doktora Frankensteina i stworzonego przez niego potwora - prezentuje własną wersję klasycznej opowieści o wymykających się spod kontroli konsekwencjach aktu kreacji. Morrison wykopuje z głębin filmowych archiwów butwiejące, zniszczone fragmenty taśm, sklejając je w całość i tym samym ożywiając.

Film Jake'a Yuzny "Open" (oparty na życiu Genesisa P. Orrige'a) przekracza granice, które w świecie filmu nie zostały jeszcze przekroczone. Yuzna odwołuje się w swoim filmie do idei pandrogynii popularyzowanej, polegającej na przekraczaniu granic płci - to próba stworzenia hermafrodytycznej istoty, głównie poprzez chirurgiczną i medyczną ingerencję w ludzkie ciało.

Podczas 1. AFF zobaczymy też ostatni film Sharon Lockhart "Double Tide", w którym - wciąż wierna eksperymentalnemu opowiadaniu o ludzkiej pracy - przygląda się zbieraczce małży na wybrzeżu Maine.

Cassavetes i inni

Główną retrospektywą AFF będzie przegląd filmów Johna Casavetessa - reżysera, aktora i scenarzysty, który obok Orsona Wellesa jest najwybitniejszym niezależnym filmowcem działającym w obrębie kina amerykańskiego.

Poza tym w sekcji "Dekada niezależnych" zaprezentowanych zostanie 15 filmów, które znalazły się na polskich ekranach w ostatnich dziesięciu latach (m.in. "Gerry" Gusa van Santa, czy "Requiem dla snu" Darrena Aronosky'ego). Filmy, znane mniej lub bardziej, cenione i wyznaczające trendy do dziś obecne w kinie, odkłamują wizerunek Stanów Zjednoczonych, postrzeganych jako supermarket zdominowany przez komercyjne widowiska.

Dla miłośników amerykańskiej klasyki przygotowano przegląd "Zagraj to jeszcze raz, Sam", na który złoży się dziesięć ikon kina amerykańskiego - od Charlesa Chaplina po Woody'ego Allena, przez "Przeminęło z wiatrem", "Casablancę", "Obywatela Kane'a" oraz "Bonnie i Clyde".

Organizatorem American Film Festival jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: W.E. | festiwal | American Film Festival | filmy | film
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy