9.PKO Off Camera: Powalczą o 100 tysięcy dolarów
Nie boją się gry ze schematami, konwencjami, kulturowymi stereotypami - oto filmy, które w tym roku wytyczają drogę! Podczas 9.PKO Off Camera o sto tysięcy dolarów - Krakowską Nagrodę Filmową - walczą młodzi twórcy z całego świata.
Zakazana miłość i skłócone rodziny - historię Romea i Julii zna każdy. A jeżeli akcję XVI-wiecznego dramatu przeniesiemy do Brukseli? Marvela, dziewczyna z młodzieżowego gangu Black Bronx, poznaje Marwana, odwiecznego rywala jej rodzimej organizacji. Kiedy namiętności biorą górę, gangi rozpoczynają kulturową batalię o władzę nad nastolatką. " Black" duetu Adil El Arbi i Bilall Fallah to nie tylko nowa wersja "Romea i Julii" - to przede wszystkim krytyka przemocy i rozwarstwienia wielkomiejskich społeczeństw.
Musical i horror, radość i rozpacz, piękno i brzydota łączą się na warszawskim dancingu. Dwie siostry-syreny postanawiają opuścić Wisłę. Jednak zamiast biernego uczestnictwa w muzycznym świecie PRL-u, tytułowe "Córki Dancingu" dołączają do kultowego zespołu Figi i Daktyle. Ciała Srebrnej i Złotej są dla Agnieszki Smoczyńskiej areną dla pokazania wyzwolonej i pokrętnej kobiecości, a sam film otrzymał specjalne wyróżnienie podczas festiwalu Sundance.
Dorastanie nigdy nie jest łatwe. Zwłaszcza, jeśli jest się aspirującym artystą makijażu, mieszkającym w małym mieście. Nastoletni Oscar walczy z despotycznym ojcem i odkrywaną seksualnością, znajdując pocieszenie u najlepszego przyjaciela, chomika Buffy (mówiącego głosem Isabelli Rossellini). "Closet Monster" - debiutującego Stephena Dunna - to wariacja na temat schematów kina inicjacyjnego. Obyczajowy dramat przeplata się z elementami horroru i surrealistycznymi wizjami niczym z filmów fantasty.
"My Revolution" - debiut Ramziego Bena Slimana - to spojrzenie na Arabską Wiosnę Ludów oczami 14-latka. Dla Marwanna ważniejsza niż rewolucyjne hasła jest szkolna codzienność. Jego zdjęcie w poczytnym francuskim dzienniku na tle demonstrantów zamienia go w lokalnego bohatera. Czym skończy się bycie twarzą społecznych protestów? Co stanie się z nową tożsamością?
Jak wygląda życie miłosne w społeczeństwie ograniczonym surowymi zasadami religijnymi? Przywieziony prosto z Sundance "Halal Love (and Sex)" Assada Fouladkara próbuje odpowiedzieć na to pytanie. Odwrócenie stereotypowego myślenia o pragnieniach i namiętnościach, pod presją islamskich norm, wywołuje śmiech w najmniej spodziewanych momentach. Pod lupą reżysera znalazły się m.in. sekretny związek pewnej rozwódki oraz sąsiedzi urządzający sobie niewybredne sceny zazdrości.