Reklama

Reklama

78. Festiwal Filmowy w Wenecji: Kim są laureaci? Dla kogo Złoty Lew?

Uroczystą galą zakończył się 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. W sobotę, 11 września, wieczorem ogłoszono, że zdobywcą Złotego Lwa jest film o aborcji, "L'Evenement" w reżyserii Audrey Diwan.

Uroczystą galą zakończył się 78. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji. W sobotę, 11 września, wieczorem ogłoszono, że zdobywcą Złotego Lwa jest film o aborcji,  "L'Evenement" w reżyserii Audrey Diwan.
Laureatką Złotego Lwa została Audrey Diwan, reżyserka filmu "L'Evenement" /Daniele Venturelli/WireImage /Getty Images

Festiwal Filmowy w Wenecji 2021: Złoty Lew dla Audrey Diwan

Film "L'Evenement" (Zderzenie) Audrey Diwan otrzymał w sobotę, 11 września, Złotego Lwa podczas 78. festiwalu w Wenecji.

Film jest adaptacją książki Annie Ernaux o studentce, która w latach 60. XX wieku zachodzi w nieplanowaną ciążę i jest przekonana, że - mimo wszelkich grożących jej konsekwencji - chce poddać się zabiegowi aborcji.

"To film, który boleśnie uświadamia, dlaczego działacze na rzecz praw kobiet od dziesięcioleci walczą o to, aby nie były one pozostawione same sobie. To także obraz, który - miejmy nadzieję - sprawi, że odtwórczyni głównej roli Anamaria Vartolomei stanie się powszechnie znana" - pisał tuż po premierze filmu na festiwalu w Wenecji Marc van de Klashorst ("International Cinephile Society").

Reklama

W wyścigu po statuetkę film Audrey Diwan pokonał 20 obrazów, wśród nich "Sundown" Michela Franco, "Mona Lisa And The Blood Moon" Any Lily Amirpour, "Reflection" Walentyna Wasjanowycza, "Lost Illusions" Xaviera Giannoliego, "Freaks Out" Gabriela Mainettiego oraz "Żeby nie było śladów" Jana P. Matuszyńskiego.

Srebrnego Lwa - Wielką Nagrodę Jury otrzymał nowy film Paolo Sorrentino"To była ręka Boga" ("The Hand of God").

Najlepszą aktorką festiwalu została Penélope Cruz - jury doceniło jej kreację w filmie "Matki równoległe". Najlepszym aktorem okrzyknięto John Arcilla - za rolę w filmie "On The Job: The Missing 8".

Laureatów Konkursu Głównego wyłoniło jury w składzie: laureat Oscara za najlepszy film 2019 roku ("Parasite"), południowokoreański reżyser Bong Joon-ho (przewodniczący), laureatka tej samej nagrody w tym roku, chińska reżyserka i scenarzystka Chloe Zhao, której "Nomadland" uhonorowano Złotym Lwem podczas poprzedniej edycji festiwalu, belgijsko-francuska aktorka Virginie Efira, włoski reżyser i scenarzysta Saverio Costanzo, brytyjska aktorka Cynthia Erivo, kanadyjska aktorka i producentka Sarah Gadon oraz rumuński reżyser Alexander Nanau.

Festiwal Filmowy w Wenecji 2021: Lista laureatów w Konkursie Głównym

Złoty Lew:
"L'Evenement" - Audrey Diwan

Srebrny Lew - Wielka Nagroda Jury:

"To była ręka Boga" - Paolo Sorrentino

Srebrny Lew - najlepsza reżyseria:

Jane Campion - "Psie pazury"

Najlepsza aktorka:
Penélope Cruz - "Matki równoległe"

Najlepszy aktor:
John Arcilla - "On The Job: The Missing 8"

Najlepszy scenariusz:

"The Lost Daughter" - Maggie Gyllenhaal

Nagroda Specjalna Jury:
"Il buco" - Michelangelo Frammartino

Nagroda im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora lub aktorki:

Filippo Scotti - "To była ręka Boga"


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 78.Festiwal filmowy w Wenecji

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy