Reklama

72-letnia aktorka poleci w kosmos

72-letnia włoska aktorka Gloria Coco ma szansę spełnić za kilka miesięcy swoje największe życiowe marzenie: polecieć w kosmos. Będzie najstarszą Europejką uczestniczącą w locie kosmicznym.

Mieszkająca w Rzymie "kosmiczna babcia", jak jest nazywana, po zakończeniu trzech cykli przygotowań i szczegółowych badań lekarskich w ośrodku olimpijskim, może rozpocząć oczekiwanie do startu z ośrodka NASA w Teksasie.

Reklama

"Zawsze pociągały mnie rzeczy niezwykłe, bardzo kocham przygody i uwielbiam być zawsze w ruchu, nigdy się nie zatrzymuję. Kiedy tylko dowiedziałam się o tym locie suborbitalnym, zgłosiłam się na kwalifikacje. Powiedziałam, że mam 70 lat, natychmiast mnie wzięli" - powiedziała przyszła astronautka, cytowana przez agencję Ansa.

Szef Spaceland wyjaśnił, że podczas lotu "będziemy badać reakcje jej mózgu w różnych stanach ciężkości".

"Wyniki pomogą lekarzom i naukowcom w badaniach nad chorobą Alzheimera" - dodał.

W czasie trzech serii przygotowań aktorka była poddawana różnym próbom. Sprawdzano na przykład, czy nie cierpi na klaustrofobię. Po badaniach i kontrolach we Włoszech i w Belgii orzeczono, że jest gotowa do lotu.

"Wszystkie moje przyjaciółki mówią mi: 'Co ty wyprawiasz, czujesz się dobrze, nie masz żadnych dolegliwości i bierzesz się za takie rzeczy'. Ale w głębi serca i one są ze mnie dumne" - podkreśliła "kosmiczna babcia".

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje