Reklama

50. rocznica Dnia Ziemi z National Geographic

Dzień Ziemi obchodzony jest co roku 22 kwietnia. Tym razem przypada okrągła 50. rocznica tego święta. Jak będzie wyglądała nasza planeta za 50 lat? Tego dowiemy się ze stacji National Geographic.

Jak mogą zmienić się warunki pogodowe w naszych miastach za 50 lat?

Dokładnie pół wieku temu, 22 kwietnia 1970 roku, około 20 mln Amerykanów przemaszerowało ulicami USA, aby zaapelować o ochronę planety. To historyczne wydarzenie zapoczątkowało globalny, proekologiczny ruch znany jako Dzień Ziemi.

Reklama

National Geographic również świętuje 50. rocznicę Dnia Ziemi i z tej okazji 22 kwietnia na antenie stacji pojawią się trzy premierowe tytuły: "Jane Goodall: nadzieja na przyszłość", "Okawango: rzeka marzeń" oraz "Projekt Photo Ark".

Dopełnieniem materiałów jest interaktywna mapa klimatyczna świata na 2070 rok, która pokazuje, jak mogą zmienić się warunki pogodowe w naszych miastach za 50 lat. Odnajdziemy na niej m.in. Warszawę, Łódź czy Kraków.

Interaktywna mapa pokazuje, jak może kształtować się klimat za 50 lat - kliknij tutaj!

Żeby łatwiej było wyobrazić sobie przewidywane skutki zmian klimatycznych pod koniec stulecia, mapa przygotowana przez National Geographic porównuje prognozy na przyszłość dla poszczególnych miast do warunków, jakie obecnie występują w innych częściach świata.

Przyglądając się mapie, może okazać się, że każdy, kto kiedykolwiek rozważał zamieszkanie "na stare lata" w Palermo, prawdopodobnie powinien przemyśleć swój plan ponownie. Bowiem za 50 lat w sycylijskim miasteczku może zastać nas pogoda, panująca obecnie w oddalonym o tysiące kilometrów Jinjing w Chinach. Z kolei włoski klimat odnaleźć będzie można natomiast w Londynie, ponieważ tam w 2070 roku mogą zapanować warunki, jakimi dziś raczy nas toskańska miejscowość Sovicille.

Filmy, które będzie można zobaczyć na kanale National Geographic z okazji obchodów 50. Dnia Ziemi:

"Projekt Photo Ark"

"Projekt Photo Ark" to program dokumentalny podążający śladami fotografa i członka Towarzystwa National Geographic Joela Sartore. Jego życiową misją jest uwiecznienie na zdjęciach ginących gatunków zwierząt, aby uchronić je przed zapomnieniem i zwrócić uwagę świata na problem ochrony środowiska.

"Jane Goodall: nadzieja na przyszłość"

Film przedstawia 40-letni dorobek dr Goodall, której praca zmieniła podejście do ekologii, obserwacji życia dzikich zwierząt i ochrony środowiska. W dokumencie widzowie zobaczą zdjęcia i nagrania filmowe zarejestrowane na przestrzeni 70 lat, które odzwierciedlają jej zaangażowanie w ratowanie dzikich zwierząt. Bohaterka filmu stała się nie tylko jedną z najbardziej wpływowych rzeczniczek ochrony dzikich zwierząt, ale też osobą, która zaktywizowała młode pokolenie do podjęcia działań, mogących przynieść realną zmianę.

"Okawango: rzeka marzeń"

Delta tej rzeki obejmuje około 15 tys. km kwadratowych, a po powodziach w porze deszczowej wzrasta nawet do około 20 tys. km kwadratowych. Jest to największy podmokły teren słodkowodny w południowej Afryce i główne źródło wody dla miliona ludzi. Delta Okawango, położona w północnej Botswanie, jest jednym z najbogatszych miejsc Afryki pod względem różnorodności biologicznej. Stanowi dom dla największej na świecie populacji słoni, jak również lwów, gepardów, dzikich psów i setek gatunków ptaków.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: National Geographic | Dzień Ziemi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje