19. Festiwal Filmów Kultowych w Katowicach
Ok. 30 filmów zostanie zaprezentowanych podczas tegorocznej, 19. edycji Festiwalu Filmów Kultowych w Katowicach, który będzie się odbywał w dniach 18-22 maja. Tym razem organizatorzy stawiają na filmy ich zdaniem istotne, ale mniej rozpoznawalne.
"W tym roku będzie mniej tytułów, które od razu wszystkim coś mówią. To będą filmy mniej rozpoznawalne, czasem znane tylko koneserom i kinomaniakom, ale ciekawe - takie, po obejrzeniu których ludzie mają o czym rozmawiać" - powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Patryk Tomiczek.
Zaplanowano kilka bloków tematycznych, m.in. Seans Niespodzianka - widzowie poznają tytuł filmu, na który się wybrali, dopiero w chwili pojawienia się czołówki na ekranie. Będą też filmy dokumentalne poświęcone tematyce filmowej i blok pt. Turkish Pop - to prezentacja filmów powstających w Turcji w latach 60. i 70., które były kopiami znanych filmów hollywoodzkich.
"One mają cechy kina klasy B, czyli złego kina, ale też swój niepodważalny urok" - podkreślił Tomiczek.
Osobne bloki będą mieli John Boorman - angielski reżyser, scenarzysta i producent filmowy, twórca m.in. "Egzorcysty II" i "Excalibura", oraz John Frankenheimer (1930-2002) - amerykański reżyser filmowy i telewizyjny ("Przeżyliśmy wojnę", "Grand Prix").
"Obaj są wartościowymi twórcami, ale nie tak znanymi, jak na to zasługują" - zaznaczył Tomiczek.
Będą też bloki "Klasyka" i "Najlepsze filmy świata". Wśród repertuarowych perełek w tym roku znalazł się m.in. "Tetsuo - Człowiek z żelaza" oraz jego kontynuacja "Tetsuo: Body Hammer". Film dał początek karierze Shinyi Tsukamoto, jednej z najważniejszych postaci powojennego kina japońskiego.
Tsukamoto to filmowy człowiek-orkiestra, jednocześnie reżyser, producent, aktor, montażysta i scenarzysta. Najnowszy z jego obrazów "Ognie w polu" miał swoją premierę na festiwalu w Wenecji, a w ubiegłym roku był wyświetlany w polskich kinach. "Tetsuo" jest uważany za kamień milowy gatunku sci-fi, podgatunku cyberpunka oraz współczesnego kina japońskiego w ogóle.
Festiwal Filmów Kultowych po raz pierwszy odbył się w Katowicach w 1998 r. W ostatnich edycjach uczestniczyło średnio ok. 8 tys. osób.
Festiwal organizuje Stowarzyszenie Inicjatywa. Finansowe wsparcie zapewnili w tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz samorządy województwa śląskiego i Katowic.