19. Europejski Festiwal Filmowy "Integracja - Ty i Ja" od 6 września w Koszalinie
34 filmy konkursowe z Polski i zagranicy pokazane zostaną na 19. Europejskim Festiwalu Filmowym "Integracja - Ty i Ja" w Koszalinie. Wydarzenie odbywać się będzie od 6 do 10 września pod hasłem "Jedna chwila", znamiennym dla tych, którzy niepełnosprawni stali się w ciągu tej jednej chwili.
"W tym roku festiwal będzie odbywać się pod hasłem Jedna chwila" - powiedziała w środę podczas konferencji prasowej dyrektor Festiwalu Barbara Jaroszyk. Zaznaczyła, że poprzez spotkania w szkołach ponadpodstawowych w ramach wydarzenia, debaty, dyskusje, uczestnicy Festiwalu będą poznawać losy osób z niepełnosprawnością nabytą "w ciągu tej przysłowiowej, jednej chwili".
Jak podał dyrektor programowy Festiwalu Dariusz Pawlikowski, w konkursie pokazanych zostanie 15 filmów dokumentalnych, 13 fabularnych i 6 filmów amatorskich, które walczyć będą o Motyla 2022 w trzech kategoriach: najlepszy film dokumentalny, najlepszy film fabularny, najlepszy film amatorski. Pawlikowski dodał, że przyznana zostanie także nagroda publiczności. Planowane są również nagrody i wyróżnienia pozaregulaminowe.
Filmy konkursowe prezentowane będą w blokach od 7 do 9 września. "Tematyka jest różnorodna - od wielkich rodzinnych tragedii przez sport, po historie miłosne" - powiedział Pawlikowski.
Podczas festiwalu będzie także czas na pokazy pozakonkursowe. Na otwarcie, 6 września, pokazana zostanie "Sonata" Bartosza Blaschke, będącego - obok aktorów Piotra Głowackiego i Anny Dzieduszyckiej oraz reżyser Iwony Siekierzyńskiej - jurorem tegorocznego konkursu festiwalowego. Obraz, którego ekipa filmowa będzie w Koszalinie, to oparta na faktach historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch. Diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca. Płonka wystąpi w koncercie przed koszalińską publicznością.
W kolejnych dniach, poza konkursem, można będzie obejrzeć m.in. "Antybohatera", "Cyrano" i dokument "Jestem Greta" - o szwedzkiej aktywistce Grecie Thunberg ze spektrum autyzmu. Ta ostatnia produkcja pokazana zostanie w sobotę, 10 września, już po piątkowym rozdaniu nagród i koncercie szczecińskiego zespołu "Jackpot".
"Naszą ambicją jest pokazanie dokonań kinematografii traktującej o problemach osób z niepełnosprawnościami z jak największej liczby krajów" - mówił na konferencji Pawlikowski. Dodał, że pokazane zostaną produkcje m.in. z Polski, Hiszpanii, Iranu, Holandii, Indii, Francji, Włoch, Brazylii, Tajwanu oraz - po raz pierwszy - z Nepalu i Beninu.
Festiwalowi towarzyszyć będzie konferencja naukowa "Psychologiczne aspekty niepełnosprawności".
"To wspaniały czas przeżyć, integracji osób niepełnosprawnych z mieszkańcami Koszalina. Warto być na festiwalu, poczuć tę wspaniałą atmosferę, poznać ludzi, którzy mimo swoich problemów codziennych funkcjonują normalnie" - zachęcał do udziału w Festiwalu prezydent Koszalina Piotr Jedliński.
Wstęp na wszystkie projekcie filmowe i imprezy towarzyszące jest wolny.
Europejski Festiwal Filmowy "Integracja - Ty i Ja" od 2003 roku, zdaniem organizatorów, łączy temat niepełnosprawności ze sztuką filmową i konsekwentnie udowadnia, że "życie można zacząć wiele razy". Festiwal jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma silny wydźwięk społeczny, podejmując zagadnienia ważne dla środowiska osób z niepełnosprawnością i procesu integracji.
W latach 2003-21 podczas wydarzenia pokazanych zostało niemal 780 filmów. Statuetki Motyla w konkursie filmowym otrzymały takie obrazy jak "W stronę morza" (reż. Alejandro Amenábar), "Motyl i skafander" (reż. Julian Schnabel), "Nietykalni" (reż. Olivier Nakache, Eric Toledano), "Dziewczyna z szafy" (reż. Bodo Kox), "Chce się żyć" (reż. Maciej Pieprzyca) czy "Nasza klątwa" (reż. Tomasz Śliwiński).
19. Europejski Festiwal Filmowy "Integracja - Ty i Ja" organizowany przez Koszalińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne i Koszalińską Bibliotekę Publiczną im. Joachima Lelewela, a współfinansowany m.in. przez PFRON, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej, potrwa od 6 do 10 września.
Głównym miejscem wydarzenia i towarzyszących mu spotkań, debat, wystaw i koncertów będzie Koszalińska Biblioteka Publiczna, ale w ramach tzw. "małych festiwali" dotrze on do 45 miejscowości i 13 renomowanych kin w Polsce.