Reklama

Reklama

13 filmów powalczy o Złote Lwy

Znamy już tytuły filmów, które w tym roku powalczą w Konkursie Głównym 37. Gdynia Film Festival o nagrodę Złotych Lwów. Z 13 wyselekcjonowanych tytułów siedem będzie miało w Gdyni swoją premierę.

Wśród tytułów, które rywalizować będą o główną nagrodę Gdynia Film Festival, znalazły się produkcje, które znamy już z ekranów kin.

"80 milionów" Waldemara Krzystka to oparta na faktach historia akcji wyprowadzenia z wrocławskiego banku pieniędzy przez młodych działaczy Solidarności, "Baby są jakieś inne" Marka Koterskiego to samochodowa przejażdżka z udziałem Adama Wornowicza i Roberta Więckiewicz, z kolei "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej to polsko-francuska koprodukcja opowiadająca o dziennikarce luksusowego magazynu dla kobiet (Juliette Binoche), która przygotowuje artykuł na temat sponsoringu.

Reklama

O Złote Lwy powalczy też "Droga na drugą stronę" reżyserii Ancy Damian - animowana historia rumuńskiego aresztanta Claudiu Crulica, niewinnie osadzonego w krakowskim areszcie, gdzie podjął protestacyjną głodówkę i zmarł oraz polski kandydat do Oscara - "W ciemności" Agnieszki Holland.

Reżyserskie debiuty zaprezentuje w Gdyni trójka artystów.

"Bez wstydu" Filipa Marczewskiego, uznanego reżysera krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych, opowiada o zakazanym uczuciu, jakie rodzi się pomiędzy 18-letnim Tadkiem i jego siostrą. Młody reżyser z dużą dojrzałością podejmuje trudne tematy - skomplikowanej miłości i kazirodczego tabu. W głównych rolach zobaczymy Mateusza Kościukiewicza i Agnieszka Grochowska.

"Dzień kobiet" Marii Sadowskiej to inspirowana faktami historia Haliny, kasjerki w sieci handlowej "Motylek", której życie zmienia się drastycznie wraz z awansem. Wyższe stanowisko to nowe obowiązki, nowe przywileje, ale i trudności, z którymi będzie musiała się zmierzyć. W postać Haliny wcieliła się Katarzyna Kwiatkowska. Reżyserka nazywa film feministycznym westernem: "Nie jestem wielką, wojującą feministką ale sprawy kobiet leżą mi na sercu" - przyznaje.

"W sypialni" Tomasza Wasilewskiego to opowieść o 40-letniej Edycie (Katarzyna Herman), która umawia się przez internet z przypadkowymi mężczyznami. W trakcie spotkań usypia adoratorów, podając im po kryjomu proszki na sen. A potem spędza noce w ich mieszkaniach. Pewnego dnia na jednym z portali nawiązuje kontakt z 35-letnim Patrykiem (Tomasz Tyndyk). Spotykają się. Kiedy Edycie nie udaje się podać mu środka nasennego, zmuszona jest lepiej go poznać. Tak rodzi się jej fascynacja mężczyzną.

O Złote Lwy walczył będzie również najnowszy film Leszka Dawida ("Ki") - biograficzna opowieść o zespole Paktofonika "Jesteś bogiem" na podstawie głośnego scenariusza Macieja Pisuka. Obraz koncentruje się na historii Magika, Rahima i Fokusa, którzy za sprawą takich utworów, jak słynny "Jestem Bogiem", stali się głosem pokolenia młodych Polaków ostatnich kilkunastu lat.


Bohaterem filmu "Sekret" Przemysława Wojcieszka jest trzydziestoletni Ksawery (w tej roli Tomasz Tyndyk), który pracuje jako drag queen w nocnych klubach. barach. Pewnego dnia poznaje mroczną przeszłość swojej rodziny. Dowiaduje się, że jego ukochany dziadek zamordował żydowską rodzinę, która po drugiej wojnie światowej chciał wrócić do swojego dawnego domu. Obraz miał swoją premierę podczas tegorocznego festiwalu w Berlinie.

W "Moim rowerze" Piotr Trzaskalski ("Edi") ukaże skomplikowane stosunki rodzinne. Film opowie historię dziadka, ojca i syna borykających się z własnymi problemami. Pewne wydarzenie łączy ich i skłania do refleksji nad własnym życiem. Główne role w filmie zagrają Artur Żmijewski oraz debiutujący na ekranie znany muzyk jazzowy Michał Urbaniak.

W gronie konkursowych tytułów nie zabrakło również rozgrywającej się podczas II wojny światowej "Obławy" Macieja Krzyształowicza .To z jednej strony historia pokazująca bez upiększeń prawdziwą twarz okupacji, a z drugiej, dynamiczny wojenny thriller. Jego głównym bohaterem jest kapral Wydra (Marcin Dorociński), żołnierz partyzanckiego oddziału, który zmaga się nie tylko z Niemcami i polskimi zdrajcami, ale także z własną przeszłością...


"Supermarket" Macieja Żaka to opowieść o młodym chłopaku podejrzanym o dokonanie poważnego przestępstwa na terenie dużego sklepu w pewien szczególny wieczór. Aresztowany zostaje oddany na obserwację psychiatryczną. Dopiero tam opowiada, co się tak naprawdę wydarzyło w sylwestrową noc oraz pierwszych godzinach Nowego Roku.

- - - - - - - -

Komitet Organizacyjny poinformował, że wśród konkursowych filmów może pojawić się jeszcze jeden tytuł. Obecność filmu w Konkursie uzależniona jest od jego procesu produkcyjnego.

Poniżej lista wszystkich konkursowych tytułów:

1. "80 milionów", reż. Waldemar Krzystek
2. "Baby są jakieś inne", reż. Marek Koterski
3. "Bez wstydu", reż. Filip Marczewski
4. "Droga na drugą stronę", reż. Anca Damian
5. "Dzień kobiet", reż. Maria Sadowska
6. "Jesteś bogiem", reż. Leszek Dawid
7. "Mój rower", reż. Piotr Trzaskalski
8. "Obława", reż. Marcin Krzyształowicz
9. "Sekret", reż. Przemysław Wojcieszek
10. "Sponsoring", reż. Małgośka Szumowska12. "W ciemności", reż. Agnieszka Holland
13. "W sypialni", reż. Tomasz Wasilewski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy