13. edycja Millennium Docs Against Gravity pod hasłem "Oderwij się!"
W Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Gdyni oraz w 20 innych miastach odbędzie 13. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Wydarzenie, którego gośćmi będą m.in. reżyser Siergiej Łoźnica i muzyk Kutiman, rozpocznie się 13 i potrwa do 25 maja.
Millennium Docs Against Gravity - wcześniej Plenete+ Doc i Docs Agains Gravity - to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności festiwal filmów dokumentalnych w Europie. W tym roku wydarzenia festiwalowe będą odbywały się w 24 miastach (m.in. Łodzi, Elblągu, Poznaniu, Rzeszowie, Białymstoku, Krakowie, Ełku, Lubinie i Dąbrowie Górniczej) pod hasłem "Oderwij się!".
Jak mówią organizatorzy wydarzenia - dystrybutor filmów Against Gravity - ich filozofia "zaprasza do oderwania się od przyzwyczajeń i stereotypów, do otwarcia się na świat pokazywany przez najciekawszy i najszybciej rozwijający się gatunek filmowy: film dokumentalny". Zachęcają także, by "oderwać się od stereotypów na temat filmu dokumentalnego".
"Filmy Millennium Docs Against Gravity nie mają nic wspólnego z 'dokumentami' czy reportażami, które zazwyczaj pokazują nam nadawcy telewizyjni - podkreślają. - Czy prezentowane dzieła można zatem klasyfikować jako filmy 'dokumentalne'? Proponujemy ODERWAĆ SIĘ od takich pytań. Filmy festiwalu Millennium Docs Against Gravity to kino non-fiction. Oferują to, co w kinie najważniejsze - emocje" - dodają.
Na czas festiwalu zaplanowano szereg atrakcji - pokazów filmowych w ramach kilku sekcji tematycznych, spotkań z artystami, koncertów muzycznych, warsztatów i debat. Podczas wydarzenia zostanie wręczona nagroda Banku Millenium w Konkursie Głównym - na Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny. Do kategorii, w której jurorami są reżyser Robert Gliński, krytyk filmowy i dyrektor jednego z francuskich festiwali filmowych Jean Perret oraz rosyjska dokumentalistka Alina Rudnitskaja, w tym roku nominowane są do niej m.in. filmy "Mallory" Heleny Trestikovej, "Szwedzka historia miłości" Erika Gandiniego, "Ukraińscy szeryfowie" Romana Bodnarczuka, "Homo sapiens" Nikolausa Geyrhaltera i "Sonita" Rokhsareh Ghaema Maghamiego.
Prócz tego przyznane zostaną również wyróżnienia np. dla najlepszego twórcy obrazu (Canon Kadr bez Fikcji), na najlepszy film o muzyce i sztuce (Nos Chopina), na najlepszy film o prawach człowieka (Nagroda Amnesty International Polska), na najlepszy film o tematyce ekologicznej (Green Warsaw Award) i - nowość - nagroda dla najlepszego filmu na pograniczu dokumentu i fabuły (Fiction/Non-fiction).
Filmy zostały podzielone na 12 kategorii tematycznych. Publiczność zobaczy więc filmy o ekonomii (cykl Ludzie zamiast liczb), kulturze miejskiej (Miasto jest nasze), nowych zjawiskach postmodernizmu (Fetysze i kultura), 25-letniej rocznicy upadku Związku Radzieckiego (Koniec ZSRR), a także obrazy o tworzeniu filmów (Kocham kino) oraz uchodźcach i imigrantach (Na granicy).
Wśród filmów festiwalowych znalazły się "Nurkowanie w nieznane" o tragedii w podwodnej norweskiej jaskini, "Kraina oświeconych" o afgańskich dzieciach łączących się w gangi, "Don Juan" o chłopaku, którego społeczeństwo określa jako autystyka lub introwertyka, "Nie film" o procesie tworzenia Samuela Becketta i "Muzeum niewinności" o nobliście Orhanie Pamuku.
Gośćmi wydarzenia będzie ponad 80 twórców oraz bohaterów filmów. Wśród nich znaleźli się m.in. jeden z największych dokumentalistów Europy Środkowo-Wschodniej, autor np. "Majdanu. Rewolucji godności", Siergiej Łoźnica; William Binney, główny bohater filmu "Dobry Amerykanin" - wieloletni analityk amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa, który mógł powstrzymać ataki terrorystyczne z 11 września; autor "Wideokracji" i nowej "Szwedzkiej teorii miłości", szwedzko-włoski reżyser i producent Erik Gandini oraz francuski fotograf Yann Arthus-Bertrand, autor projektów "Ziemia widziana z nieba", "7 miliardów Innych" i premierowego, kręconego przez trzy lata, obrazu "Human".
Organizatorzy zapowiadają także przybycie astronoma i astrofizyka, jednego z bohaterów filmu "Star men" Donalda Lyndena Bella; Witalija Manskiego - autora ponad 30 filmów, które były pokazywane m.in. w Cannes, Berlinie, Locarno i San Sebastian, a także Kutimana - muzyka i artysty wizualnego, autora albumu "Thru You", w którym połączył różne, niepowiązane ze sobą, klipy z YouTube'a.
Kutiman będzie jednym z artystów, którzy dadzą koncert na festiwalowej scenie. Prócz izraelskiego muzyka zagra także na niej - w ramach projektu Moskwa gra Jarocin - zespół Moskwa z czterema różnymi frontmenami; Songhoy Blues - trio artystów z Mali, którzy uciekli przed islamskimi radykałami na południe swojego kraju i odnoszą sukces oraz The Wood Brothers - amerykański zespół folkowo-bluesowy.
Wśród innych elementów programu widzowie znajdą także cykl debat tematycznych prowadzonych we współpracy z różnymi organizacjami, np. o kryzysie migracyjnym z Frontexem; o ekologii z WWF i o etosie, buncie i wolności z NInA i TVP Kultura zaangażowanymi w produkcję filmu o Jarocinie.
Najmłodsi będą mogli uczestniczyć w atrakcjach pasma Oki Doki przygotowywanego specjalnie dla nich. Dla młodzieży zaplanowano program edukacyjny Akademia dokumentalna, który łączy pokazy z warsztatami (np. z pisania protest songów albo up-cyclingu). Organizatorzy zachęcają też do udziału w wydarzeniu nauczycieli, całe rodziny i osoby starsze, którzy również znajdą w programie festiwalu specjalnie przemyślane atrakcje.
Festiwal wspierają m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Narodowy Instytut Audiowizualny.
Festiwal otrzymał osiem lat temu nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako "Najważniejsze wydarzenie filmowe roku". Był do niej następnie dwukrotnie nominowany - w 2010 i 2012r. Poprzednią edycję odwiedziło ponad 40 tysięcy widzów.