12. Festiwal Polskich Filmów w Nowym Jorku
Dokument "Conversation with Krzysztof Kieślowski" Andresa Voigta otworzy a w środę, 27 kwietnia, 12. edycję Festiwalu Filmów Polskich w Nowym Jorku. Miłośnicy kina zobaczą w ciągu czterech dni 15 filmów, w tym sporo będących nowojorskimi premierami.
Po raz pierwszy zaprezentowane zostaną w amerykańskiej metropolii "Znam kogoś, kto cię szuka" Julii Kowalski, który miał swoją światową premierę na Festiwalu Filmowym w Cannes, a także wyróżniony w Cannes i Toronto "Intruz" Magnusa Von Horna, "Historia Roja" Jerzego Zalewskiego i "Sprawiedliwy" Michała Szczerbica. Nowojorską premierę będzie miał też dokument "Ojcu" w reżyserii Liliany Komorowskiej i Diany Skayi.
Miłośnicy X Muzy zobaczą w sali Anthology Film Archives na Manhattanie filmy tak renomowanych twórców jak Jerzy Skolimowski ("11 Minut") czy Małgorzata Szumowska ("Body/Ciało", uhonorowane m.in. Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie). Festiwal zamknie znana już w Nowym Jorku z specjalnych projekcji komedii Kingi Dębskiej "Moje córki krowy", która zdobyła nagrodę publiczności w Gdyni.
"Starałam się wybrać filmy, które zainteresują publiczność, ale jest ona w Nowym Jorku różnorodna. Większość widzów to Polonia, w tym młodzież, która się dowiaduje o tym, co się dzieje w polskim kinie współczesnym i czerpie z ekranu wiedzę o historii. Przychodzi jednak wielu Amerykanów, których interesuje głównie Kieślowski i Skolimowski. Wiedzą też, że będą u nas inne filmy, jak nagradzane wielokrotnie 'Body/Ciało' Szumowskiej oraz polski hit 'Moje córki krowy'" - powiedziała PAP Life założycielka i dyrektor festiwalu Hanna Hartowicz.
W 75. rocznicę urodzin i 20. rocznicę śmierci Kieślowskiego widzowie będą mieli okazję obejrzeć także "Przypadek" oraz "Podwójne życie Weroniki". Z twórczością reżysera zaznajomi ich Anette Insdorf, profesor Uniwersytetu Columbia, krytyk filmowy i autorka książki "Podwójne życie, powtórne szanse. O filmach Krzysztofa Kieślowskiego".
Hartowicz zaznaczyła, że festiwal rozpoczyna serię pokazów filmów Kieślowskiego w kilku miastach amerykańskich. Zwieńczeniem tego będzie pełna retrospektywa twórczości polskiego reżysera w nowojorskim Museum of the Moving Image.
Udział w Festiwalu Filmów Polskich zapowiedzieli m.in. Liliana Komorowska, Diana Skay, producentka Maria Blicharska, Vahram Mkhitaryn oraz Jerzy Zalewski.
Festiwal przyznaje tradycyjnie główną nagrodę "Ponad granicami" im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy film oraz kilka innych wyróżnień. Odbywa się w tym roku pod honorowym patronatem Andrzeja Wajdy, Europejskiej Akademii Filmowej oraz ambasady polskiej w Waszyngtonie.
Składając gratulacje i życzenia organizatorom imprezy gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo podkreślił w przesłanym liście m.in., że festiwal odzwierciedla wizję utalentowanych reżyserów, aktorów, scenarzystów i filmowców poprzez ich prace, które poruszają i inspirują wielu kinomanów.
Anthology Film Archives to znany międzynarodowy ośrodek ds. konserwacji, badań i prezentacji filmu i wideo. Instytucja stworzona w roku 1969 m.in. przez Jonasa Mekasa, Jerome Hilla oraz P. Adamsa Sitneya nastawiona jest głównie na niezależne, eksperymentalne i awangardowe kino.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP Life)