Reklama

Reklama

10. edycja przeglądu polskiego kina w Rzymie

W Rzymie zainaugurowana została 10. edycja przeglądu polskiego kina Ciak Polska. Jego organizatorem jest Instytut Polski w Wiecznym Mieście, a projekcje odbywają się w prestiżowym kinie w parku Villa Borghese - Casa del Cinema.

W Rzymie zainaugurowana została 10. edycja przeglądu polskiego kina Ciak Polska. Jego organizatorem jest Instytut Polski w Wiecznym Mieście, a projekcje odbywają się w prestiżowym kinie w parku Villa Borghese - Casa del Cinema.
Jedni z bohaterów "Filmu balkonowego" /brak /materiały prasowe

10. edycja przeglądu polskiego kina w Rzymie: Co w programie?

Czterodniowy przegląd otworzył pokaz filmu "Biały ślad" Adama Krzeptowskiego z 1932 roku. To dzieło wyjątkowe w historii polskiej kinematografii: jeszcze przed premierą zostało zaprezentowane 90 lat temu na pierwszym festiwalu filmowym w Wenecji. Film ten otrzymał tam wyróżnienie za zdjęcia.

Odrestaurowany przez Filmotekę Narodową melodramat z Janiną Fischer i olimpijczykiem, narciarzem Bronisławem Czechem w obsadzie rozgrywa się w zimowej scenerii Tatr.

W programie jest też "Chleb i sól" Damiana Kocura, który został zaprezentowany na tegorocznym festiwalu w Wenecji i dostał tam nagrodę specjalną jury sekcji Horyzonty.

Reklama

Piątek będzie dniem dwóch komedii zrealizowanych w ramach projektu Teatroteka, łączącego technologię filmową i młodą polską dramaturgię teatralną.

To "Porwać się na życie" Michała Szcześniaka z 2017 roku z Agatą Kuleszą, Andrzejem Mastalerzem, Tomaszem Saprykiem i Izabelą Kuną oraz "A niech to gęś kopnie" w reżyserii Joanny Zdrady z Agnieszką Przepiórską, Arkadiuszem Janiczkiem i Sonią Bohosiewicz.

Przedstawiony też zostanie film "Cicha ziemia" Agi Woszczyńskiej z Agnieszką Żulewską i Dobromirem Dymeckim; to opowieść o parze, która wynajmuje dom na włoskiej wyspie. Reżyserka spotka się z widzami.

W programie na sobotę jest zrealizowany w ramach Teatroteki "Nad" Mariusza Bielińskiego - historia mężczyzny niesłusznie skazanego za morderstwo i uwolnionego po wieloletnim wyroku.

Odbędą się też projekcje dwóch dokumentów Pawła Łozińskiego: "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham" z 2016 roku - poruszające studium trudnej miłości matki i córki - oraz "Filmu balkonowego" (2021). Uznany reżyser i scenarzysta spotka się ze studentami uniwersytetu Roma Tre.

Pokazy zakończy "Iluzja" Marty Minorowicz z Agatą Buzek o prywatnym śledztwie prowadzonym przez matkę zaginionej dziewczyny.

W niedzielę odbędzie się włoska premiera filmu Anny Zakrzewskiej "Przeczarowanie". To zapis pracy artystki Małgorzaty Mirgi-Tas nad projektem polskiego pawilonu na trwającym w Wenecji Biennale Sztuki. To wyjątkowe wydarzenie w 120-letniej historii Biennale: po raz pierwszy artysta pochodzenia romskiego jest autorem narodowego pawilonu. W czasie inauguracji polskiego pawilonu w kwietniu wystawa Mirgi-Tas wywołała zachwyt zwiedzających i krytyków sztuki.

Następne filmy, które zostaną przedstawione, to "Ściana cieni" Elizy Kubarskiej, "Walizka" Wawrzyńca Kostrzewskiego i "Sonata" Bartosza Blaschke.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy