Reklama

Zygmunt i Wojciech Miłoszewscy: Myślano, że jesteśmy parą gejowską

Zygmunt i Wojciech Miłoszewscy napisali razem scenariusz do serialu "Prokurator", który jesienią trafi na antenę TVP. Twierdzą, że współpraca momentami przebiegała burzliwie i pokazywała ich różnice charakterów. Wspólną pracę bracia traktują jako powrót do "spółki" z czasów dzieciństwa.

Zygmunt i Wojciech Miłoszewscy napisali razem scenariusz do serialu "Prokurator", który jesienią trafi na antenę TVP. Twierdzą, że współpraca momentami przebiegała burzliwie i pokazywała ich różnice charakterów. Wspólną pracę bracia traktują jako powrót do "spółki" z czasów dzieciństwa.
Wojciech i Zygmunt Miłoszewscy są autorami scenariusza serialu "Prokurator" /Newseria Lifestyle

Zygmunt Miłoszewski miał cztery lata, gdy urodził się jego brat Wojciech. Pisarz twierdzi, że był to koniec jego idylli jedynaka, ale zarazem początek "prywatnej spółki" z bratem. Połączyło ich przede wszystkim zamiłowanie do fikcji, zarówno tej powieściowej, jak i tej filmowej.

- Jako dwaj faceci zamknięci na sześciu metrach kwadratowych pokoju musieliśmy gdzieś uciec od tej rzeczywistości i faktycznie ta fikcja była takim najbardziej naturalnym miejscem. Czytaliśmy, potem oglądaliśmy komiksy, powieści i seriale - mówi Zygmunt Miłoszewski agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Reklama

W dorosłym życiu bracia nie porzucili dziecięcych pasji. Zygmunt Miłoszewski zajął się pisaniem powieści - jest autorem m.in. bestsellerowej trylogii o prokuratorze Teodorze Szackim oraz horroru "Domofon". Wojciech Miłoszewski skupił się natomiast na pisaniu scenariuszy - jest odpowiedzialny za scenariusze seriali "Wataha" oraz "Policjantki i policjanci". Niedawno postanowili jednak wrócić do "spółki" z czasów dzieciństwa i pracować razem.

- Pojechaliśmy po sezonie do Nałęczowa, żeby tam się zamknąć w hotelu, pogadać, posegregować pomysły. Nie wpuszczono nas do dwóch hoteli, ponieważ myślano, że jesteśmy parą gejowską - mówi Zygmunt Miłoszewski.

- Dopiero w trzecim, kiedy pokazaliśmy dowody, że mamy te same nazwiska i uwierzono nam, że jesteśmy braćmi, mogliśmy wynająć pokój. Aczkolwiek oficjalna wersja to będzie taka, że hydrofor nie działał - dodaje Wojciech Miłoszewski.

Od tego momentu bracia starają się jak najwięcej pracować razem, a efektem tej współpracy jest scenariusz do serialu kryminalnego "Prokurator". Bohaterem 10-odcinkowego serialu jest tytułowy prokurator Kazimierz Proch, w którego wciela się Jacek Koman. Zdjęcia do serialu już trwają, a za kamerą stanęli Jacek Filipiak i Maciej Pieprzyca. Bracia przyznają, że praca nad scenariuszem bywała burzliwa.

- Jak jest dobrze i się zgadzamy, to się śmiejemy i pijemy jak w amerykańskiej komedii herbatkę zieloną, a jak nie, to są "pocałuj mnie w...", "a ty mnie też" itd. - mówi Wojciech Miłoszewski. 

- To bardzo często przyjmuje formę kłótni małżeńskich. Mamy swoje pomysły i jesteśmy do tych pomysłów przywiązani, uważamy, że one są najlepsze. I np. całą noc coś buzuje, następnego dnia spotykamy się i okazuje się, że ani mój pomysł nie podoba się Wojtkowi, ani jego pomysł nie podoba się mnie - dodaje Zygmunt Miłoszewski.

Bracia twierdzą, że praca w pojedynkę jest znacznie łatwiejsza, ponieważ nie trzeba przekonywać drugiej osoby do swoich pomysłów. W sytuacjach, gdy któremuś z braci nie podoba się pomysł drugiego, ujawniają się wszystkie różnice charakterologiczne między nimi. Jednocześnie obaj uważają, że takie różnice zdań bywają bardzo stymulujące. Bracia przyznają też, że w czasie pracy dużo czasu spędzili na kłótniach, nie tylko między sobą, lecz także z ekipą realizującą serial.

- To sprawia, że w branży mamy łatkę osób nie najłatwiejszych we współpracy. Ale faktycznie to jest tak, że jeśli w coś wierzymy, to staramy się o to walczyć do upadłego, i między sobą, i potem już na zewnątrz, choć na zewnątrz zawsze występujemy jako monolit - mówi Zygmunt Miłoszewski.

- Tak jest, tutaj nikt między nas nie wejdzie, tak mi się przynajmniej wydaje. Szansa na to jest mała, ale niech próbują - dodaje Wojciech Miłoszewski.

Serial "Prokurator" trafi na antenę TVP2 już jesienią tego roku. Oprócz Jacka Komana będzie w nim można obejrzeć także Magdalenę Cielecką, Wojciecha Zielińskiego, Lecha Mackiewicza, Dorotę Kolak i Tomasza Sapryka.

Newseria Lifestyle
Dowiedz się więcej na temat: Prokurator (serial) | Zygmunt Miłoszewski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy