Reklama

Wojewódzki, Drzyzga i Młynarska, czyli talk-show po polsku

To, jak dziś wyglądają programy typu talk-show, a także publicystyczne, jest zasługą jednego człowieka. Odchodzący właśnie na emeryturę Amerykanin David Letterman stworzył genialny wzorzec. Czerpią z niego między innymi Kuba Wojewódzki, Agata Młynarska czy Ewa Drzyzga.

Dwa tygodnie temu, po 33 latach pracy w amerykańskiej telewizji, karierę zakończył David Letterman. Dlaczego o tym piszemy? Bo mało kto zdaje sobie sprawę, jak wielki wpływ miał na oblicze światowych i polskich talk-show.

Kontrowersyjna gwiazda

Letterman od 1982 r. prowadził typowe dla amerykańskiej telewizji talk-show w wieczornym paśmie. Jako pierwszy potrafił zgromadzić kilkunastomilionową publiczność przed telewizorami. Będąc w sile wieku (dziś ma 68 lat!), tak samo dobrze czuł się, rozmawiając z gwiazdami Hollywood, politykami (z Barackiem Obamą na czele), jak i młodziutkimi celebrytkami. Znany jest też z ciętego języka i kontrowersyjnych wypowiedzi. Kogoś wam to przypomina? Podobny styl prezentuje dziś Kuba Wojewódzki. Jednak w Polsce nie tylko on wzoruje się na najlepszym.

Reklama

Polskie początki

Zaczęło się w 1993 r. od "Na każdy temat" w Polsacie. Najpierw z Andrzejem Woyciechowskim, po jego śmierci z Mariuszem Szczygłem w roli gospodarza. Program szokował doborem gości - raz polskie gwiazdy ekranu, innym razem... prostytutki!

Rok później wystartował w TVP 2 "Wieczór z Alicją", stworzony w iście amerykańskim stylu. Alicja Resich-Modlińska, wzorem kolegi zza oceanu, rozmawiała z gośćmi siedząc za biurkiem. W tym talk-show zaczynał karierę Szymon Majewski - ze swoim pasmem komicznych przebieranek i testem dziwacznych konstrukcji.

A czy wiecie, że prekursorem tych zabawnych przerywników był właśnie David Letterman? W jednym z odcinków paradował np. w magnetycznym kombinezonie, przyklejając się do różnych bibelotów w studiu.

W stylu "Late Show" był również "Wieczór z Wampirem" Wojciecha Jagielskiego, przepytującego bez ceregieli gwiazdy w stacji RTL 7 w 1998 r., a rok później w TVP 2 w "Wieczorze z Jagielskim".


Stworzył kanon

Co jeszcze zawdzięczamy pomysłowości Amerykanina? Program zaczynał od monologu, często zabawnego, czasem zupełnie na poważnie. Ten styl widzimy np. w talk-show Agaty Młynarskiej "Świat się kręci". Letterman był też pierwszym, który wchodził na swoje miejsce z widowni, co stosuje np. Ewa Drzyzga w "Rozmowach w toku". Jego pomysłu jest też tzw. wywiad po wywiadzie. Widzimy to u Kuby Wojewódzkiego, gdy po napisach końcowych pojawia się jeden urywek rozmowy, podsumowujący odcinek.

Większość tych wynalazków uznajemy dzisiaj za coś zwyczajnego, ale wszystkie są autorstwa Davida Lettermana. Na koniec ciekawostka - 20 maja gospodarze konkurencyjnych programów zachęcali widzów do przełączenia programu na ostatni odcinek show Davida Lettermana. Polskim prowadzącym telewizyjne show życzymy nie tylko równie długiego stażu pracy, ale także takiego uznania konkurencji!


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Polskie talk-show

"Świat się kręci" (od 2013 roku)
W programie Agaty Młynarskiej często gra muzyka na żywo, są również zabawne przerywniki, a prowadząca rozpoczyna show od komentarza-monologu.

Kuba Wojewódzki (od 2002 roku)
Prowadzący, tak jak Letterman, słynie z ciętego języka i posługuje się wieloma trickami Amerykanina.

"Rozmowy w toku" (od 2000 roku)
Wejście od strony widowni i przywitanie z nią stosuje np. Ewa Drzyzga.

"Wieczór z Alicją" (1994-1997)
W programie Alicji Resich-Modlińskiej debiutował Szymon Majewski, a reżyserem programu był... Andrzej Chyra. Na każdy temat 1993-2001 W pierwszym polskim talk-show poruszane były bardzo kontrowersyjne tematy.

"Na każdy temat" (1993-2001)
W pierwszym polskim talk-show poruszane były bardzo kontrowersyjne tematy. Od 1995 roku prowadzącym był Mariusz Szczygieł.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

David Letterman

To kultowa postać amerykańskiej telewizji. Zaczął karierę w 1982 r., zastępując inną gwiazdę - Johnny'ego Carsona w show "Late Night". Jednak największą popularnosć zdobył własnym programem "Late Show with David Letterman" na kanale CBS. Jego pomysły weszły do kanonu produkcji telewizyjnych. Nierzadko to amerykańscy aktorzy, politycy i gwiazdy estrady starali się o udział w jego show, choć znany jest z zadawania niewygodnych i kontrowersyjnych pytań. Ostatni odcinek (20 maja 2015 r.) miał ponad 13-milionową oglądalność. Letterman jest też producentem serialu komediowego "Wszyscy kochają Raymonda". Program "Late Show" emitowany był w latach 1993-2015.

Wojciech Skrok

Nie przegap swoich ulubionych filmów i seriali! Kliknij i sprawdź nasz nowy program telewizyjny!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama