Reklama

Więcej kultury w telewizji!

Jesienią Dwójka stawia na kulturę, programy dla dzieci i młodzieży, a także ambitne kino dokumentalne. Dyrektor programowy TVP2, Jerzy Kapuściński, w rozmowie z Interia.tv zapowiada duże zmiany w nowej ramówce stacji.

Dwójka postrzegana była dotychczas jako antena rozrywkowo-serialowa. Czas na zmiany tego wizerunku.

Reklama

- Zaprezentujemy interesującą ofertę, którą można określić jako artystyczno-kulturalną. Pojawi się dobre kino w stałych pasmach, a także bardzo mocne pasmo publicystyki kulturalnej, cotygodniowy program "Wszystko o kulturze". Tam rzeczywiście będzie można dowiedzieć się wszystkiego od kompetentnych osób, głównie krytyków, tam również pojawią się najważniejsze wydarzenia artystyczne, kulturalne - powiedział w rozmowie z Interia.tv Jerzy Kapuściński.

Stacja poszerzy również ofertę przeznaczoną dla najmłodszych widzów.

- Pojawią się programy zupełnie nieistniejące wcześniej w telewizji, mianowicie pasmo familijne dla małych dzieci. Chcemy, aby rodzice wrócili do oglądania telewizji z małymi dziećmi. To będzie pasmo poświęcone wyłącznie polskiej twórczości, polskiej sztuce filmowej, teatralnej, muzycznej, 70 minut co tydzień przed południem, w każdą sobotę. Do tej pory od kilkunastu lat polscy aktorzy są znani z dubbingowania amerykańskich filmów. Robią to świetnie, ale może warto pokazać ich, kiedy grają w polskich spektaklach, recytują Brzechwę czy Makuszyńskiego - wyjaśnia Kapuściński.

Na symboliczne otwarcie zaplanowano emisję polskiego krótkometrażowego filmu animowanego "Lokomotywa", będącego adaptacją wiersza Jana Brzechwy, dokonaną przez Zbigniewa Rybczyńskiego w 1976 roku.

- Drugim ważnym pasmem, zupełnie nowym, którego też od kilkunastu lat nie było, jest pasmo dla młodzieży, codziennie od poniedziałku do piątku. Będzie to pasmo redagowane przez młodych ludzi, ekipa jest młoda, tworzymy nową estetykę - zapowiada Kapuściński. - Mam nadzieję, że ten program będzie zaakceptowany przez młodego widza.

W jesieni powrócą też znane już z lat wcześniejszych serie filmów dokumentalnych "Świat bez fikcji" oraz "Polska bez fikcji".

- Trzecia rzecz nowa, która kiedyś w Dwójce była bardzo mocna, to jest polskie kino dokumentalne, współczesne oraz pasmo najlepszych dokumentów światowych. To są takie główne nowe zjawiska, oprócz tego najlepsze programy zostają. To są najlepsze seriale, które mają stałą widownię, to są też najlepsze kabarety. To zostaje, ale pojawią się nowe elementy.

4 września, pod hasłem "Projekt Grechuta", odbędzie się koncert inauguracyjny.

- Nawiązujemy do pewnej tradycji, kiedy z Dwójką kojarzyła się Piwnica pod Baranami, Marek Grechuta, Kazik Staszewski, Muniek Staszczyk. Trochę się to zmieniło w ostatnich latach. Wrócimy do tej tradycji, ale równocześnie będziemy cały czas promować nowych artystów. Na przykład zespół Plateau, który nagrał piękną płytę z piosenkami Grechuty, zapraszając również artystów, którzy grali z nim w latach 70., czyli Marka Jackowskiego, Jacka Ostaszewskiego. Oni wszyscy wystąpią na koncercie, to będzie takie symboliczne otwarcie. W drugiej części będą siostry Wrońskie, "Ballady i romanse", album-wydarzenie tego roku. Będziemy starali się pokazywać to, co jest najciekawsze - deklaruje Kapuściński. - Chcemy udowodnić, że w Polsce jest mnóstwo fantastycznych artystów w różnych dziedzinach. W Dwójce pokażemy, że to jest bogactwo, bogactwo talentów i autentycznych postaci. Mam nadzieję, że widzowie to zaakceptują. A nawet jestem pewny, ponieważ nie ma nigdzie takiej oferty. I nie będzie.

Najlepsze programy, najatrakcyjniejsze gwiazdy - arkana polskiej telewizji w jednym miejscu!

Nie przegap swoich ulubionych programów i seriali! Kliknij i sprawdź!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje