Reklama

"Ucieczka z sekty": Czy to możliwe i co dalej?

Opuszczenie sekty to wyzwanie wymagające nie lada siły i odwagi. Taka decyzja często pociąga za sobą dramatyczne skutki. W programie "Ucieczka z sekty", który pokaże kanał TLC, poznamy ósemkę młodych ludzi, którzy wystąpili z jednej z najbardziej konserwatywnych chrześcijańskich sekt w USA.

W programie zobaczymy grupę młodych ludzi, którzy podjęli decyzję o wystąpieniu z Fundamentalistycznego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Niektórzy z nich dokonali tego wyboru sami, inni pod przymusem. Co było powodem ich ucieczki? Premiera pierwszego odcinka "Ucieczki z sekty" w środę, 12 marca, na TLC.

W trakcie programu kamery w ukryciu towarzyszą młodym ludziom podczas ich codziennych czynności, rejestrując zwyczaje panujące w Kościele. O niektórych z nich opowiadają sami bohaterowie, oferując widzom unikalną możliwość poznania sekty "od wewnątrz". Każdy odcinek przeplatany jest wstawkami z kontrowersyjnych przemówień i nauczań Warrena Jeffsa.

Reklama

Co to jest FLDS?

W ciągu ok. 200 lat istnienia Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich powstawały różne odłamy tej wiary. W USA i Kanadzie istnieje silnie zorganizowany odłam ortodoksyjny tego wyznania, zwany w skrócie FLDS (Fundamentalny Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich), który odrzucił wprowadzoną w 1890 nowelizację zasad wiary, która wiązała się z wprowadzeniem zakazu poligamii.

Większość wyznawców zaakceptowała nowe reguły panujące we wspólnocie. Członkowie Kościoła FLDS zamieszkujący głównie stan Utah, jako jedyni nie uznali nowego porządku. Ze względu na bardzo hermetyczny charakter tej grupy trudno podać dokładną liczbę wiernych. Zdaniem FBI, liczy ona od 6 do 10 tys. osób. Głównym prorokiem tego ortodoksyjnego odłamu był Rulon Jeffs. Po jego śmierci i pogrzebie, na którym opłakiwało go 75 żon i 65 dzieci, ster dowodzenia sektą przejął jego pierworodny syn, 50-letni wówczas Warren S. Jeffs - mężczyzna poszukiwany przez FBI.

Jeffsa oskarżono o seksualne wykorzystywanie dwóch dziewczynek w wieku 12 i 15 lat, które - jak twierdził - są jego "duchowymi pannami młodymi". Jeffs wierzy, że poligamia zapewnia zbawienie, a mężczyzna powinien poślubić co najmniej trzy kobiety. Sam miał 79 żon, z czego 24 były nieletnie. W 2001 roku Warren Jeffs został skazany na dożywocie. Mimo tego członkowie FLDS nadal uważają go za proroka i nie uznają wyroku sądu. Wyznawcy Kościoła wierzą, że powodem, dla którego Jeffs znajduje się w więzieniu jest kara za grzechy ich całej społeczności.

Kontrowersyjne poglądy

Fundamentalistyczny Kościół Jezusa Chrystusa w Dniach Ostatnich to radykalna sekta chrześcijańska słynąca z wielu kontrowersyjnych przekonań. Członkowie wspólnoty praktykują poligamię oraz nie godzą się na dopuszczanie osób czarnoskórych do stanu kapłaństwa. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych poglądów jest przekonanie, że grzech cudzołóstwa nie został odkupiony przez cierpienia Chrystusa na krzyżu, a zbawienie można osiągnąć wyłącznie poprzez ofiarę z własnej krwi. Tego rodzaju restrykcyjne zasady sprawiają, że życie w społecznoście Kościoła dla wielu jest bardzo trudne do zniesienia. Niektórzy opuszczają tę wspólnotę z własnego wyboru, inni dokonują tego pod przymusem.

Keep sweet (ang. bądź słodka, uległa) - to hasło, które powtarzają wszystkie kobiety ze wspólnoty. Według nauczań tego Kościoła, należy za wszelką cenę wystrzegać się grzechu samolubności. Jeśli kobieta ma swoje zdanie, aspiracje, kwestionuje decyzje mężczyzn - popełnia niewybaczalny błąd. Rolą członkiń sekty jest poświęcenie się rodzinie i mężowi, którego są własnością. Jeśli mężczyzna umiera, opuszcza Kościół lub trafia do więzienia, jego żony wraz z dziećmi zostają decyzją biskupa "przypisane" innemu członkowi sekty.

Zmuszanie nastolatek do małżeństwa z 50-letnimi mężczyznami, milczące przyzwolenie na gwałt (prorok naucza, że w małżeństwie gwałt nie istnieje) - żadne z tych zjawisk nie może być obiektem sprzeciwu ze strony kobiety. Zadaniem wyznawczyń wiary jest bycie uległą w każdej sytuacji, albowiem tylko w ten sposób mogą zapewnić sobie i swojej rodzinie zbawienie.

W programie "Ucieczka z sekty" poznamy historię młodych ludzi. Dziewczęta żyjące w tej sekcie zdecydowały się na ucieczkę ze społeczności poddanej obsesyjnej kontroli. Wyzwoliły się od małżeństw aranżowanych przez ich rodziców oraz życia w całkowitym posłuszeństwie. Pomimo że żyjący w tej sekcie mężczyźni cieszą się znacznie wyższym statusem społecznym od kobiet, to niektórzy również decydują się na jej opuszczenie. Ci młodzi ludzie zostawili za sobą świat, w którym każda decyzja była podejmowana za nich. Teraz rozpoczynają swoje życie od nowa. Wkraczają w zupełnie obcą dla siebie rzeczywistość, w której to oni są odpowiedzialni za każdy swój krok.

Jak tym młodym ludziom ułoży się życie z dala od sekty? Widzowie przekonają się oglądając program "Ucieczka z sekty". Premiera w środę, 12 marca, o godz. 22.30 na TLC.

Nie przegap swoich ulubionych filmów i seriali! Kliknij i sprawdź nasz nowy program telewizyjny!

Chcesz poznać lepiej swoich ulubionych artystów? Poczytaj nasze wywiady, a dowiesz się wielu interesujących rzeczy!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: co dalej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy