TVP stawia na interaktywność
Ponad 3,5 tysiąca programów dostępnych "na życzenie", videoczaty, transmisje na żywo, trzy kanały tematyczne, a obok tego klasyczny układ ramówkowy - tak od poniedziałku, 15 stycznia, wygląda nowa udoskonalona strona internetowej telewizji iTVP.
Największą zaletą internetowej telewizji jest fakt, że to widzowie decydują o tym, co i kiedy chcą oglądać. iTVP zaoferuje swoim widzom zarówno programy dostępne w tradycyjnych kanałach telewizji publicznej, jak i produkcje własne, a w przyszłości iTVP planuje też zamieszczać materiały produkowane przez samych widzów.
W iTVP programy będzie można oglądać zarówno w układzie tematycznym: kanał informacyjno-publicystyczny, sportowy oraz kulturalno-rozrywkowy. Programy można będzie oglądać w dowolnej kolejności (oczywiście oprócz transmisji realizowanych na żywo), dla tradycjonalistów iTVP przygotowała zaś tradycyjny układ ramówkowy.
Większość programów dostępnych w iTVP można obejrzeć za darmo.
"Idziemy w kierunku takiego rozwiązania, by płatne nie były treści, ale usługi związane z tymi treściami" - zapowiada szef Ośrodka Mediów Interaktywnych Leszek Bogdanowicz.
Oznacza to, że płatna (np. za pomocą sms-a) będzie np. możliwość obejrzenia odcinka serialu zanim wyemitowany on zostanie w tradycyjnej telewizji, płatne ma być też korzystanie z materiałów archiwalnych.
W iTVP obecne będą też reklamy. Nie przewiduje się jednak bannerów, czy tzw. pop-upów, ale zwyczajne klipy reklamowe skojarzone z programami. Widz ma mieć jednak wybór - albo obejrzy wybrany program poprzedzony najwyżej minutowym blokiem reklamowym, albo będzie mógł ominąć reklamy i zapłacić za obejrzenie materiału.
Obecnie oferta iTVP zawiera ponad 3,5 tys. materiałów, jednak - jak zapowiada Bogdanowicz - docelowo planuje się przeniesienie do internetu wszystkich bieżących programów dostępnych w ofercie Telewizji Polskiej.
TVP chciałaby zamieścić tam też jak najwięcej materiałów archiwalnych, ale na przeszkodzie stoi tu brak prawa ich eksploatacji w internecie - konieczne jest aneksowanie umów z właścicielami praw autorskich.
Docelowo iTVP ma być dostępna nie tylko w internecie, ale też m.in. w telefonach komórkowych oraz w cyfrowych odbiornikach telewizyjnych.
Członek zarządu TVP do spraw nowych technologii Marcin Bochenek podkreśla, że iTVP to jeden z priorytetów telewizji publicznej w nadchodzącym roku. TVP stawia na interaktywną telewizję, bo jak zaznacza Bochenek - "2007 r. będzie przełomowym dla tego typu przedsięwzięć".
"Telewizja coraz bardziej zbliża się do internetu i granica między tymi mediami się zaciera" - powiedział członek zarządu TVP.