Tomasz Rożek odpowie w Trójce na "Pytania z kosmosu"
W poniedziałek 27 czerwca w ramówce Programu 3 Polskiego Radia pojawi się nowa pozycja - "Pytania z kosmosu" Tomasza Rożka. Emisja autorskiej audycji znanego dziennikarza naukowego i fizyka w radiowej Trójce codziennie od poniedziałku do czwartku ok. godz. 7.15-7.30.
Tomasz Rożek posiada stopień doktora nauk fizycznych uzyskany na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego. Od kilkunastu lat popularyzuje naukę opowiadając o niej z pasją, a zarazem w przystępny sposób. Wydał kilka książek, prowadzi prestiżowy, autorski portal "Nauka - To Lubię", jest szefem działu "Nauka i gospodarka" w tygodniku "Gość Niedzielny", a od marca 2016 roku prowadzi w TVP 2 program "Sonda 2". W Trójce od poniedziałku 27 czerwca Tomasz Rożek będzie odpowiadał na "Pytania z kosmosu".
- Tematyka audycji zależy nie ode mnie, tylko od słuchaczy Trójki. Będę starał się odpowiadać na zadawane przez nich pytania. To słuchacze będą decydowali o tym, co będzie pojawiało się w moim cyklu. I mam ogromną nadzieję, że będą to pytania nie tylko dotyczące kosmosu, ale pytania kosmiczne, czyli takie, które dotyczą całego naszego otoczenia - mówi Tomasz Rożek.
Do kogo adresuje swoją nową, popularnonaukową audycję jej autor? - Do kogoś, kto jest ciekawy, kto chce się czegoś dowiedzieć. Moje dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że nie ma ludzi, którzy nie interesują się otaczającym nas światem. Nie znam takich, którzy nie zadają pytań i nie mają wątpliwości. Są to rzeczy, które siedzą w naszych głowach od dawna, może nawet od czasów szkoły, czasami powstają pod wpływem jakiegoś wydarzenia, albo obserwacji. Ostatnio ktoś mi zadał pytanie, dlaczego na kałuży, gdy pada deszcz, tylko czasami powstają bańki. Ciekawe - prawda? - dodaje Tomasz Rożek.
Pierwsze spotkanie z Tomaszem Rożkiem na antenie Programu 3 już 27 czerwca. Trójka będzie emitować "Pytania z kosmosu" codziennie, od poniedziałku do czwartku między godz. 7.15 a 7.30. - Wiem, że nie da się wyczerpać tematów naukowych, mając do dyspozycji zaledwie kilka minut. Nie wystarczyłaby na to ani godzina, ani nawet doba. Ale ja nie mam zamiaru nikogo uczyć fizyki. Mam jednak ochotę zaspokajać ciekawość słuchaczy i inspirować ich do zadawania pytań - zapowiada Tomasz Rożek.