Reklama

To już koniec "Wieczorynki"! Jednak żal...

Telewizja Polska zdecydowała o zakończeniu nadawania "Wieczorynki". Od września w TVP1 nie zobaczymy "Kubusia Puchatka", "Gumisiów" czy "Pszczółki Mai". Bajki dla dzieci wieczorem mają być nadawane tylko w weekendy. Kończy się pewna epoka. Szkoda...

Wieczorny program dla dzieci będzie nadawany już tylko w soboty i niedziele - poinformował Presserwis. Weekendowe bajki na antenie TVP1 emitować ma jednak pod inną nazwą. Natomiast pasmo dziecięce - pod tytułem "Wieczorynka" - ma gościć w TVP Kultura, w dni powszednie o 19.30.

O planach likwidacji "Wieczorynki", z powodu jej coraz niższej oglądalności, mówiło się od dawna, ale TVP nie podawała szczegółów. Jak wynika z badań, średnia oglądalność rozpoczynającego się o 19:00 pasma wyniosła zaledwie 1,05 mln widzów, z czego tylko 117 tys. stanowiły dzieci. Podobno w tej sytuacji Telewizja Polska nie miała wyboru...

Reklama

Oglądalność jest najważniejsza

"Nieuchronnie skończyła się epoka, w której 'Wieczorynka' wyznaczała rytm dnia w polskich domach: o godz. 19:00 dzieci siadały przed telewizorem, a potem szły spać" - powiedział Juliusz Braun, prezes TVP, w wywiadzie dla "Tele Tygodnia".

Warto nadmienić, że już od dłuższego czasu "Wieczorynka" wcale nie rozpoczyna się o godz. 19.00, ale o 19.10 lub 19.15 i trwa zaledwie 10 minut. Pozostały czas zabierają reklamy... Być może to także jest powód spadku oglądalności.

TVP twierdzi, że za spadek popularności "Wieczorynki" odpowiedzialne są również kanały tematyczne dla dzieci, które od kilku lat umacniają swoją pozycję na rynku.

Telewizja Polska ma inną propozycję dla najmłodszych - zdecydowała się uruchomić specjalny kanał z programami dla dzieci. Będzie to TVP ABC - wystartuje wiosną 2014 roku na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej.

Początkowo TVP informowała, że "Wieczorynka" zniknie z anteny dopiero wtedy, gdy wystartuje ten kanał, czyli na wiosnę 2014 roku. Nie wiadomo, dlaczego przyspieszono zdjęcie "Wieczorynki" z anteny TVP1. Czy TVP ABC stanie się wystarczającą rekompensatą za utratę "Wieczorynki"? Czas pokaże...


Jak to się zaczęło?

Wieczorny blok programowy przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym emitowany w TVP1 powstał w latach 50. i emitował początkowo m.in. "Jacka i Agatkę" i "Misia z okienka".

W latach 70. "Wieczorynka" rozpoczęła emisje seriali polskich i zagranicznych. Od 1993 roku można było ją oglądać codziennie o 19:00 w TVP1. Audycja zazwyczaj trwała 25 minut, jednak czasem - z powodu ważnych transmisji z wydarzeń sportowych - była skracana lub w ogóle nie emitowana (w takim przypadku dzieci były przepraszane przez prezentera).

Pierwsze bajki prezentowane w ramach "Wieczorynki", na przełomie lat 50. i 60., to były takie produkcje, jak "Miś z okienka", "Różne przygody Gąski Balbinki", "Bolek i Lolek", "Przygody Koziołka Matołka", "Jacek i Agatka", "Porwanie Baltazara Gąbki", "Reksio", "Zaczarowany ołówek", "Bajki z mchu i paproci" (czyli "Żwirek i Muchomorek"), "Przygody Rumcajsa".


Bajki naszego dzieciństwa

Ciekawski piesek Reksio, psotny kotek Filemon czy miła pszczółka Maja mieszkają w naszej wyobraźni od lat. Kochamy ich, bo choć nie istnieją naprawdę, pozwalają na chwilę oderwać się od rzeczywistości i wrócić w czasy dzieciństwa.

Pokoleniu czterdziestolatków trudno wyobrazić sobie świat bez swawolnego, robiącego na złość Babci i Dziadkowi, małego białego kotka Filemona. Ojcem niesfornego mruczka, a także jego leniwego kumpla Bonifacego, był Marek Nejman. Serial o kocich psotach powstawał zaś w latach 1972-1981. Pierwsza seria nosiła tytuł "Dziwny świat kota Filemona". Druga to po prostu "Przygody kota Filemona". Czy wiecie, że Filemon jest imieniem pochodzenia greckiego, wywodzącym się od słowa phil-mosýn: życzliwość?

Życzliwe czy nie, kreskówkowe stworzenia są po to, by dawać nam radość. Zadanie to spełniał wredny, niezbyt mądry, za to straszliwie uprzedzony do Zajączka Wilk z rosyjskiej bajki "Wilk i zając" (1969-2006).


Uosobieniem najlepszych ludzkich cech była natomiast pracowita, przyjazna i bardzo mieszkańcom łąki pomocna bohaterka dobranocki "Pszczółka Maja". Czy wiecie, że książkę o Mai Waldemar Bonsels napisał w... 1912 roku? Żółta panna ma więc już 101 lat! Serial jest oczywiście dużo młodszy - powstawał w latach 1975-1976 oraz 1982-1983.

Niedawno Zbigniew Wodecki, śpiewający tytułowy przebój, przyznał: "Nie wiedzieliśmy, że będzie aż tyle odcinków. Zostałem na długie lata pszczołą przypadkiem. Pociągnęła mnie na tych swoich skrzydełkach, pracowite stworzenie!".

Wśród miłych bajkowych zwierzaków znajdziemy także psy ("Reksio"), koziołki ("Koziołek Matołek") i tajemnicze grubaski ("Muminki").

A ludzie? W tej kategorii pierwszeństwo należy się polskim chłopcom, "Bolkowi i Lolkowi". Choć bowiem przyszli na świat w 1962 roku, nadal noszą krótkie spodenki, psocą i bawią do łez.

"Bolek i Lolek"
Wymyślił ich Władysław Nehrebecki, którego zainspirowały postaci własnych synów (w momencie powstania serii mieli 7 i 9 lat). Imiona nawiązują zaś do filmu "Bolek i Lolek" (1936) z Adolfem Dymszą.

"Muminki"
Na początku był cykl 9 książek fińskiej pisarki Tove Jansson. Mieszkający w dalekiej dolinie Tatuś Muminka, Mamusia Muminka i Muminek to pełne uroku stworki, które serca widzów zdobyły dzięki niemieckiemu serialowi w 1959 roku.

"Pszczółka Maja"
Panna Maja ma 101 lat! Powieść o niesfornej pszczółce powstała bowiem w... 1912 roku! Sławę Mai przyniosła jednak dopiero animowana bajka z 1975 roku. Od tej pory pszczółka "lata tu i tam, świat swój pokazując nam".

"Reksio"
Nie było dnia, żeby ciekawski piesek nie opuścił swojej budy. No i wpadał w tarapaty! Lubimy go od 1967 r. - wtedy wymyślił go Lechosław Marszałek.

"Dziwny świat kota Filemona"
Mały biały kotek przemawiał do nas od 1972 roku głosem Teresy Sawickiej. Jego starszy, doświadczony kumpel Bonifacy (Barbara Marszałek) miał przez niego bez liku trosk!

"Koziołek Matołek"
Jeden z najpopularniejszych bohaterów rodzimej literatury ma już 80 lat! Seniora Matołka stworzył w 1933 roku Kornel Makuszyński. Dobranocka powstawała w latach 1969-1971.

"Wilk i zając"
- Nu pagadi, zajac! - pamiętacie? Nie było odcinka tej zabawnej rosyjskiej bajki (1969-2006), w której niezbyt rozgarnięty Wilk - w dodatku nałogowy palacz! - nie zostałby przechytrzony przez Zajączka.

Kubuś Puchatek
Jak wszyscy pamiętamy, to miś o bardzo małym rozumku, a jego ulubionym przysmakiem jest miód. Ma dwóch najlepszych przyjaciół, Prosiaczka i Krzysia. Słynny serial animowany dla dzieci realizowany był w latach 1988-1991, na podstawie książek Alana Aleksandra Milne. W Polsce serial pojawił się w TVP1 22 marca 1992 roku.

"Zaczarowany ołówek"
Każdy marzy o takim ołówku! To co się nim narysuje, natychmiast staje się prawdziwe... Serial rysunkowy zrealizowano w Se-ma-forze w latach 1964-1977. Bohaterami są chłopiec i jego pies, którym w rozwiązywaniu problemów pomaga zaczarowany ołówek. Ważną rolę w bajce odgrywa krasnoludek...

"Żwirek i Muchomorek"
Pod taką nazwą najczęściej kojarzymy tę bajkę, ale w TVP1 czechosłowacka produkcja z 1968 roku emitowana była pod oryginalnym tytułem, "Bajki z mchu i paproci". Główni bohaterowie to Żwirek (Kremilek) i Muchomorek (Vochomurka). Ich przygody zainspirowały na przykład Kabaret Dno. Ktoś pamięta ich skecz?

"Sąsiedzi"
W oryginale "Pat i Mat oraz ...i to wszystko!". Czechosłowacki (1976), później (od 1993 roku) czeski lalkowy serial animowany, opowiadający o perypetiach dwóch nieudolnych majsterkowiczów, Pata i Mata. Dzieci do dzisiaj zaśmiewają się do łez, oglądając ich perypetie, a rodzice mają tylko nadzieję, że ich pociechy nie będą chciały na przykład pomóc w remoncie mieszkania.

"Krecik"
To kolejna czechosłowacka produkcja. Któż nie pamięta, jak Krecik (w oryginale Krtek) chciał sobie sprawić spodenki, koniecznie z dużymi kieszeniami albo wychowywał pisklę orła? Twórcą serialu był Zdeněk Miler. Postać Krecika powstała w 1956.

"Smerfy"
Papa Smerf, Smerfetka, Gargamel - te postaci zna każde dziecko. Serial opowiada o małych, niebieskich stworzeniach, żyjących w którymś z europejskich lasów. Bohaterów stworzył belgijski rysownik komiksowy Peyo. Ciekawostkę stanowi fakt, że słowo "Schtroumpf" (oryginalna nazwa Smerfów) zostało przetłumaczone na prawie 30 języków.

"Przygód kilka wróbla Ćwirka"
Dzisiaj już nieco zapomniany serial animowany dla dzieci, tworzony w latach 1983-1989 w łódzkim Se-ma-forze. Sympatyczny wróbelek Ćwirek poznaje nowe ptaki i inne zwierzęta, a mieszkanie wynajmuje w gnieździe bocianim. Bohaterem każdego odcinka był inny gatunek ptaka. Co ważne - głosu wszystkim postaciom użyczył Jan Kobuszewski.

A co Wy myślicie o decyzji władz TVP? Czy wyobrażacie sobie godzinę 19:00 w Jedynce bez "Wieczorynki"?


Autorem opisu niektórych bajek jest Maciej Misiorny. Artykuł na temat "Wieczorynki" znajdziecie w najnowszym numerze "Tele Tygodnia".

Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji o telewizyjnych produkcjach, zajrzyj na wortal Świat seriali.pl

Najlepsze programy, najatrakcyjniejsze gwiazdy - arkana telewizji w jednym miejscu!

Nie przegap swoich ulubionych filmów i seriali! Kliknij i sprawdź nasz nowy program telewizyjny!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bajki dla dzieci | Wieczorynka | TVP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy